• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aat çalışanları ve meslek hastalıkları

Fatih D.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü
Merhaba,

AAT'ler de karşılaşılan / karşılaşılacak olan, meslek hastalıkları hakkında kısa / uzun vade de yapılması gerekenler ve engelleyici / önleyici tedbirler konularında herhangi bir çalışması olan arkadaşım var mı?

OSGB'lerin bu konuda ki yönlendirmelerinin yetersiz olduğunu düşünen, benim gibi arkadaşların çözüm önerileri nedir acaba?

Özellikle endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde sektörel olarak düşünmekde fayda var diye düşünüyorum; örneğin süt endüstrisi atıksularının arıtıldığı bir tesiste Hepatit ve Tetanozun yanında salmonella ve brusella hastalıklarına kapılma riskide bulunmaktadır. Tesise işe giriş muayenelerinde tüm riskler göz önünde bulundurularak işe giriş muayeneleri yaptırılmalı, aşı kartları takip edilmeli ve kişisel koruyucu donanım kullanımı sağlanmalıdır.

Artıma tesislerinde genellikle Hepatit B aşısı 6 ayda bir yapılmaktadır. (Van iskele atık su arıtma tesisi ). Bu aşıyı sağlık ocakları yapıyor . İlk adımda kan veriliyor ilk aşıdan sonra 6 aylık süreçlerle devam ediyor. Zaten tesisinde bir "risk analizi " yaptırırsan iş güveliği hekimi bu konuda sana yardımcı olacaktır.

@Nebi Özcan

Genellikle Çevre Mühendisleri Odası; "Atıksu Arıtma Tesisi Operatörü Bilgilendirme Eğitimleri" adı altında eğitimler düzenler. Örneğin şu linkten geçen seneki duyuruyu görebilirsiniz:

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Bu seneki eğitimler için duyuruları takip edebilirsiniz. Eğitim sonucunda katılım belgesi de veriyorlardı.