• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

AAT tesisi son çöktürme yüzeyinde sorun

• Konuyu başlatan Anonim (efd9)
  • Başlangıç tarihi
A

Anonim (efd9)

WhatsApp Image 2021-04-07 at 10.38.42.jpeg
son çöktürmenin bazılarının üstü yüzeyi bu şekilde olmaya başladı ne yapabilirim ?Nasıl bir yol izleyebilirim?

AKM ölçme imkanınız varsa SVI değerini hesaplayabilir, çamurun problemli olup olmadığı yorumlayabilirsiniz.
Ama daha basitçe yorumlamak gerekirse, 600 ml inhoffda okunan değer yüksek gibi. Yüksek ihtimal SVI değeriniz >100 çıkacaktır.
Ha dersenki bunların hepsini boşver bana çözüm söyle😊. Geri devir oranını %40 azaltmanız gerekecek gibi. Zamana yayarak geri devir oranını azaltmanız gerekir. Paralel olarak atılan fazla çamur miktarını artırmak gerekecektir.
Birkaç üstadın yorumunu bekleyelim. Belki gözden kaçırdığımız birşey olabilir. 😊

Önceki cevapları görüntüle…
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ArifsSVI değeri 100' den büyük ise zaten problemli bir çamura sahipsiniz. Sağlıklı çökeltim olmaz.
İnhoff da okunan hacmi düşürmek için zaten geri deviri düşürüp, çamur çekimini artırmanız gerekecek paralel olarak. Birde inhoff fotoğrafını atar mısınız.

Arifssvı yüksek ama çamurun çökme özelliği önemli burda. dağınık yumaklaşmadan çöküyorsa genç çamur sorunu olabilir. burda içerdeki akm değerini arrtırmanız gerekir. geri devir arttırıp fazla çamuru kısarak. eğer çökmede yumaklaşma iyiyse o zaman geri deviri kısıp biraz çamur çekimini arttırmanız gerekir. imhoff da önemli olan diğer hususta çamurunuz bir süre sonra yukarı çıkıyor mu

Bizim de çökeltim havuzunda çamur yavaş yavaş yüzeye çıkmaya başladı. Çamur çekmeye başlama zamanının yaklaştığını düşünüyorum. Yeni işletmeye alındığından bakteri oluşumu için sürekli geri devir yaptık, ancak çamur çekimi için iyice netleşmesini bekliyorum.

Son düzenleme:
Çamur çekmen gerekli. fakat burda azotta da dikkat et . çünkü azot gazından dolayı parça kopup yüzeye çıkıyor gibi duruyor. en iyi gözlemi imhoff testinde anlayabilirsin. çöktürme havuzunu bir süre izleyerek gaz çıkışı var mı bakmak gerekir.

Arkadaşlar çöktürme havuzu üstünde çamur battaniyesi oluştu, çözüm önerileriniz nelerdir.
Arıtma verimi: % 90
Çamur seviyesi: 550 ml/imhoff
O2: 1,5 seviyelerinde, havalandırma havuzu AKM 1700 mg/lt .
Geri devir, giriş atıksu debisi ile aynı seviyede, çamur çökelmesi iyi.
SVI bu değerlere göre biraz yüksek çıkıyor, çamur atım hızını mı artırmak doğru olur.

Ekli dosyalar

• Çöktürme.jpg
    Çöktürme.jpg
    6 MB · Görüntüleme: 66
ArifsGeri devirin AKM'si nedir? Tasarım debisi ve güncel debi nedir? Havalandırma havuzunda 1700 AKM biraz az gibi geldi bana. Fotoğrafta savakların ağzında havuz dibinden koparak yükselmiş çamur kitleleri de dikkat çekici. Hangi arıtma prosesi aktif? A2O, Bardenpho, uzun havalandırma vs.?

Arifsşimdi biraz daha kafa patlatınca bir kaç noktayı da gözden kaçırıyoruz.

Son çökeltim havuzunda çamur battaniyesine bakarak çamur renginin çok açık olduğu gözüküyor.

Bu genç çamur olduğu anlamına geliyor.

Havalandırma havuzunda AKM konsantrasyonunda bir yanlış olmadığını beyanı üzere 1700 mg/L sistemde az çamur var.

İmhoff hunisinde su bulanık. Bu da oksijen yetersizliğini gösteriyor.

Yani Havalandırma havuzu AKM si doğru ölçüldüğü emin iseniz;

Oksijeni ve Geri deviri arttırın :D

Hidrolik yükleme çok fazla gözüküyor. Yani yüzey alanı o debiye küçük kalıyor. Yedek çökeltim havuzu varsa devreye alınmalı. Ve çamuru düşürün hocam 550 den 400 seviyelerine çekmen gerek yani evet çamur atım hızını arttırmak gerekir.

Son düzenleme: