• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

AB direktifine göre ambalaj atıkları

Metin Koci

Kayıtlı Kullanıcı
AB direktifi;

Tüm ambalajların,

-Tekrar kullanımını(re-use)
-Aksi takdirde geri kazanımını
-geri kazanımında mümküm olmadığı durumlarda enerji üretiminde kullanılmasını

öngörmüştür.

merhabalar;

şu an ülkemizde ambalaj atıkları ile ilgili olarak atık minimizasyonu, yani atıkların mümkün olduğunca az üretilmesi politikası ve ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması üzerine durulmaktadır. özellikle cam ve plastiklerde depozito, yani atık üreticisinin atıkları geri alması konusu bir zamanlar gündeme geldiysede şimdilerde yok. üreticilere zor geliyor çünkü. ama ambalaj atıklarının ayrı toplanıp değerlendirilmesi çok önemli. bunu teşvik içinde Çevko gibi kurumlar başta olmak üzere çok çalışmalar var. kaynağında ayrı toplamanın da ana unsuru bunun altyapısının oluşturulmasıdır. çünkü ben biliyorum şehirde ayrı toplanan bazı ambalaj atıkalrının sonra tekrar depolama sahalarına götürüldüğünü. :)) bu alanda özel firmaların çoğalması ile bu işler daha doğru yapılmaya başlandı.

şimdilerde düzenli depolama tesislerinde kurulan ayrıştırma binalarında şehirden gelen tüm atıkların ayrıştırılacakmış gibi bir kanı var. ancak ayrıştırma tesislerinde şehir merkezinde ayrı toplanan ambalaj atıkalrının ayrıştırılması gerekmektedir. tabi bunun daha iyi yerleşmesi için ülkemizin biraz daha zamana ihtiyacı var.

saygılarımla.

Aslına bakarsanız Türkiye'de ambalaj atığı toplatma uygulaması daha tam olarak rayına oturtulabilmiş değil.Sanayi bölgeleri olan yerlerde toplanıyor ama sanayi olmayan yerlerde toplama olayı sadece göstermelik.ayrıca oluşan atığı minimize etmek gibi bir derdi yok belediyelerin(yani tüm Türkiye'nin),sadece ambalaj atıklarının toplatılması için vatandaşa uygulamayla ilgili bilgi veriliyor...
Depozito uygulaması için ise;
Piyasaya ambalaj süren işletmeler,yıl içinde ürünlerini satmak için kullandıkları ambalajları toplatmak zorundadır.Yeni yönetmeliğin yayınlanmasının ardından büyük bir maliyetin altına gireceklerinden depozito uygulamasına geçecekleri kanaatindeyim(Özellikler CocaCola.,.,.,.gibi büyük kuruluşlar).Depozitolu ürün sattıklarında ürünün ambalajı tekrardan kullanılabildiğinden(en az 7 kez)ambalaj atığı toplatmak için para ödemeyeceklerdir.
Ayrı toplama-ayrıştırma konusunda Sayın Veysel28 e katılıyorum,çöp sahalarında ayırma yapmak uygun olmayan ve insan sağlığı açısından çok tehlikeli olmakla birlikte tekrar hammadde olarak kullanılacak bu ambalaj atıklarının kalitesini de düşürmektedir.

vermiş olduğunuzu bilgiler için öncelikle teşekkür ederim iki meslektaşımıda.
amalaj atıklarının sanayi bölgelerinde toplatılması konusunda metin bey ie hem fikirim ve buna eklemek istediğim bir nokta daha var bu ambalaj malzemelerini toplayanlar yani pisayası elinde tutanlar sizde bilirsinz diye dusunmekteyim çöpçülük ve hurdacılıktan gelme olup aslında hangisinin toplanması gerektiğine bakmıyorlar sadece para kazanmaya bakıyorlar ve bundan dolayıda tehlikeli atıklarla ve kontamine olmuş ambalajlar veya aküler vs gerektiği gibi toplatılmıyor.
birde yine metin bey in değinmiş olduğu depozito uygulaması hakkında birşey söylemek isterim. bu uygulama yalnış hatırlamıyorsam 2011 yılından itibaren piyasaya sürenlere verilecek(yalnış biliyorsan düzeltin lütfen:) ) ve piyasaya sürdükleri ambalajları kndileri sisteme depozito kısmından giriş yapıcaklar. aslında bunun çok güzel birşey olduğunu düşünüyorum lakin TAT'ların belgelendirme konusunda sanıyorum ki artık bir değeri kalmayacak:) zaten geri dönüşümcülerde yeniden serbest bırakılcak fabrıkalardan malzeme alımında durumları vahimleşiyor diye düşünüyorum. yalnış bilgiye sahipsen düzeltin lütfen:)