• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Abak hesabının anlaşılır formülü nedir? örnek hesaplama yapılabilir mi?

Kadirarslan88

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Enerji
Arkadaşlar Merhaba Bir Kazan İmalatçı firmada kimya Teknikeri olarak Çalışıyorum. işim Gereği Kurulan Kazanlarda Çevre Bakanlıgı tarafından işletmeye emısyon için randevu verildiğinde Bende bulunuyorum ve gelen arkadaşlara emisyon suresınce eşlik ediyorum ve kazanın uygun yanma ayarlarını saglayarak analız sonuçlarını almalarına yardımcı oluyorum.
Bu noktada sımdıye kadar hıç emisyondan kalan bır kazanımız olmadı çok şukur, bende yıllardır artık limit degerlerı bıldıgım ve mevcutta da baca gazı emısyonu öltüğüm cıhaz ile rahatlıkla lımıt degerlı yakalayabılıyorum.
Sizlerin bilgisine ihtiyac duydugum konu şudur SO2 den dolayı nadır de olsa abak hesabına takılan fırmalar oldu ve tekrar analizi aldık ve gectık. kati rapor gelene kadar abak hesabından kalıp kalmadıgını bılemıyorum.

Burada Bir firmanın kendı cıhazımla aldıgım emisyon degerlerını , baca bilgilerini ve kazanın ısıl güç bilgileri ni paylasırsam bır uzman arkadasımız benı bunun hesaplanması konusunda formul olusturmama yardımcı olabilir mi?
Bacanın zaminden yüksakliği 20 metre
Bacanın çatı altında kalan geniş çapı 2700mm
bacanın çatı üstünde kalan dar çapı 1270mm
bacanın geniş çapında hız max 2,4m/s
bacanın dar çapında hız max 10,8 m/s Kazandaki baca fanının çalışmasına göre değişiyor tabi 25hz de yarı yarıya düşer bu değer
Kazanın ısıl gücü kW cınsınden 13950
kazaın ısıl gücü kcal cinsinden 12,000,000

en son kendi emisyon ölçümümde aldığım degerler de aşağıdaki gibidir
Yakıt KÖMÜR LİNYİT
baca gazı sıcaklığı 137,9 C
O2 %7,78
CO2 12,46 mg/m3
SO2 1443 mg/m3
CO 19 mg/m3
yukarıdaki degerler oksijen düzeltmesi uygulanmış degerlerdir.

bu bilgiler örnek de olsa bir abak hesabı yapılmasına yardımcı olur mu? yoksa başka hangi bilgilere ihtiyacım olur? amacım bizim tarafımızdan saglanabılen bu degerler le yakında olsa bir abak hesabı formulu oluşturmak ve bunu sureklı olarak kullanabılmek.

forumdaki ilk Konum eger bır yanlışım ve yazım hatam var sa şimdiden özür dileyerek meslek büyüklerimizin yardımlarını bekliyorum.
iyi forumlar dilerim.