Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil! Atık Kodunu Belirleme

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ömer Taşdemir tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar alüminyum enjeksiyon döküm işi yapmaktayız. Ergitme ocaklarımızın temizlenme sırasında ve ergimiş alüminyumun gaz alma işleminden sonra cüruflar oluşmaktadır. Bu cüruflar elenerek kullanılabilen alüminyumlar tekrardan ocakta ergitiliyor. Geriye kalan toz şeklindeki cürufları hangi atık kodu altında tesisten çıkartmalıyım karar veremedim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  12 01 20 olabilir mi?
   
 3. yeşilerdem

  yeşilerdem CMNet Üyesi

  Alüminyum crufundan tekrar alüminyum elde edip, ortaya çıkan atığınızdan bahsediyorsunuz öyle değil mi? Böyle bir tesisin atık kodunu bakanlığa 100329 olarak verdik ama doğru veya yanlış olarak bişey demediler. Peki siz, bu atığınızı nereye veriyorsunuz bertaraf için??
   
 4. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Merhaba, bahsettiğim atık kodunu bertaraf eden lisanslı firmalar mevcut, biz bu atık kodu ile oluşan atıklarımızı lisanslı bertaraf firmalarına gönderiyoruz.
   
 5. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  Benim anlamış olduğum kadarı ile atık kodunuz 10 03 09 olması gerekmektedir.
  İyi çalışmalar...
   
 6. Ömer Taşdemir

  Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

  Daha önceden 100308 atık kodu ile veriliyormuş fakat emin olamadığım için sormak istedim. Ürünlerimizi CNC işleme makinalarında bor yağı ile birlikte işliyoruz ve alüminyum talaşlar çıkıyor. Bu talaşları geri kazanım tesisine gönderiyoruz. Cüruflarımızı da bu talaşlarla beraber aynı firma alıyor. Fakat cürufun geri kazanım değeri yok heralde. Lakin çimento fabrikalarında kullanılabilir mi diye düşünüyorum.. Eğer tehlikeli değilse lisanslı firmalara da vermemize gerek yok tabi.. Atık koduna gelince 100309da kara cüruf diyor, tuz cüruf ile kara cüruf arasında ki farkı çözemedim.
   
 7. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  Merhaba Ömer Bey;
  Çıkan atıkları görmediğim için bilemiyorum. Ayrıca benim ki sadece yorum sonuçta ikinci bir işleme tabi tuttuğunuz için ikincil tanımı daha doğru geldi. Konu ile ilgili çalışmalarım olmadı ama yapılan işlemler ve atık türü bu şekilde olmalı ya dediğiniz gibi 10 03 08 ya da 10 03 09 olması yapılan tanımlamalar içerisinde en doğru olanıdır diye düşünüyorum.
  Kolay gelsin.
   
  Oğuz Dedehayır bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...