• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Adana Çmo Seçimleri

Hayırlısı olsun öncelikle.

Adana ÇMO üyesiyim ancak ben de üye olmak için olanlardanım.

Adana'da çalışırken bir defa toplantılarına katılmıştım. Bunu burada defalarca da yazdım ama yine de yazacağım;

Toplantıda özel sektördeki çevre mühendislerinin maaşları hakkında konuşmalar yapıldı. Yönetiminden tutun da üye olan olmayan herkes tek bir ağız ücretlerin çok az olduğu, mühendisliğin getirisinin bu fiyatlar olamayacağı yönünde görüşler bildirildi. Ama işin en ilginç ve bir o kadar iç acıtan durumu neydi biliyor musunuz? O gün orada evet maaşlar çok düşük diyen ve oda yönetimde olan kişilerin firmalarına iş görüşmesine gidildiğinde asgari ücret, hatta daha da azı verenler olmasıydı.

Mevcut yönetimde olan ve firma sahibi olan kişiler lütfen yanlarındaki çalışan mühendis arkadaşların maaşları hakkında bilgilendirme yapsın. Tabi ki kanıtlarla ..

Maaşı yatırıp elden çoğunu geri almalar falan bitsin artık..

Kesinlikle dediklerinize katılıyorum , her şeyden önce insanların geçimini sağlamaları için günümüzde belli bir miktarın üzerinde maaş alması gerekir. İşverenler "biz de vermek isteriz ancak elimizde değil" diyor. Hayır bu bir bahane değildir. Bünyene aldığın personelin her türlü eğitimi ve niteliği kazanması için elinden geleni yap , donat , eğit ve sonra ondan balık tutmasını iste . Bak bakalım nasıl kendi maaşını da çıkarıyor. O zaman firma sahibi , o mühendise maaşını da vermeli maaşını da iyi vermelidir. İşe alıyorlar hadi yap diyor, teoride istediğin kadar iyi olabilirsin ama özel sektör ayrı bir yer. İşe aldığı mühendise yol gösterici olmalıdır, işveren bilmiyor mu beraber öğrensinler . Çoğu firma mühendis alımı yapıyor "öğretmeyeyim öğrenir daha sonra gider rakip firma kurar , ya da fazla üstüne düşmiyim boşuna mı okumuş yapamazsa çıkarırım , yeni mezun alırım , şöyle yaparım böyle yaparım ." Bu mantıkla kimse ne para kazanır ne de kazandırabilir.

Bir diğer konu , biz odaya talibiz öyle boş talip değiliz. Ben yedek adaylardayım , ama bu odanın üyelere eğitim konusunda (ücretsiz) ne yapması gerekiyorsa yapmasını sağlayacağım. Diğer yk adaylarımız da aynı benim gibi düşünür. Artık oda bir zümrenin ,bir arkadaş grubunun malı değildir. Bunu size içtenlikle söyleyebilirim. Sizler gibi hayatın zorluğunu ve adaletsizliğini yaşamış bir mühendis ve meslektaş olarak söylüyorum. Adalet ,eşitlik , özgürlük,hak , hukuk hepimize lazım .

Son düzenleme: