• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Adr hakkında bilgisi olan var mı ?

Bildiğim kadarıyla Çevre Mühendislerinden ziyade Tehlikeli atık taşımak için gerekli bir belge. Yani bizimle doğrudan bir ilgisi yok. Tabi Çevre Mühendisliğinin dışında Kamyon şoförlüğü de yapmıyorsan :)

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

"ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) , tehlikeli maddelerin, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden, güvenli ve düzenli şekilde kamuya açık karayolu ile taşınamasını sağlayan bir yönergedir, Bu yönerge, taşıma faaliyetinde yer alan gönderenlerin, alıcıların, dolduranların, yükleyenlerin, boşaltanların, ambalajlayanların, taşımacıların ve tehlikeli madde taşıyan her türlü aracın operatör ve sürücülerinin sorumluluk, yükümlülük ve çalışma koşullarını da belirler. Bu yönetmelik kapsamında alınan belgelere ve sertifikalara ADR belgesi denir."

Sorumu düzeltiyim o zaman Çevre Danışmanlık firmasında çalışıyorum firma sahibi bir kaç arkadaşı eğitime yolladı. ADR Danışmanlıkla ilgili . yani ADR danışmanlık farklı bişi olabilir kamyoncuların dışındada :)

Üniversite mezunu musunuz, kariyerinize yeni bir sayfa mı açmak istiyorsunuz? Bunun için 49 Saat Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı eğitimi alarak ve bakanlığın yapacağı sınavlarda başarılı olarak güvenlik danışmanı istihdam etmek zorunda olan 5 farklı işletmenin güvenlik danışmanı olabilirsiniz.
Adr tehlikeli madde
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
eğitimi, tehlikeli madde taşımacılığı yapan; bu maddeleri gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin yaptıkları işlemleri, insan sağlığına, diğer canlı varlıklara ve çevreye zarar vermeden, güvenli bir şekilde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapmaları için işletmelere yardımcı olmak amacıyla istihdam edilecek veya hizmet alınacak tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının nitelikleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri ile görev, yetki ve sorumluluklarına dair usul ve esasları düzenlemektir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanına kısaca TMGD denilmektedir.

internette adr danışmanlığı yazarsanız daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz, bir siteden alıntı yaptım ben de.

İş güvenliğinde olduğu gibi TMGD işinide Çevre Mühendislerine ve Çevre Görevlilerine havale ediyorlar. zorunluluktan ziyade bazı sektörlerde Çevre Danışmanının TMGD belgesi varsa ekstra danışman almaları bir süreliğine gerekmeyecek. yönetmelkte bunula ilgili bir madde var. Birde firmaların Çevre Danışmanlık firmalarından böyle bir talebide var.

Üç kuruş paraya herşeyi yaptırmaya çalışıyorlar. Çoğu meslektaşım hem Çevre görevlisi hem isg uzmanı hem adr danışmanı firmalarda bir taşla üç kuş vurma derdinle anlaşılan . teşekkürler bilgi için.

Cevre muhendisligi diplomasi ortalama 17yil + yaptigin masraf + çevre gorevlisi belgesi + masraf + isg ve masraf daha neler eklenecek kim bilir aldigin maaş bedavadan biraz pahalı. .

Arkadaşlar TMGD ni alma zorunluluğunun 30.06.2016 tarihine ertelendiğini bir yerlerden duydum ancak öyle bir yazı hiç bir yerde göremiyorum. Duyum mu bu sadece o_Oo_O:(:(

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDA TEBLİĞ

(8) Bu Tebliğ kapsamında atık taşıma faaliyetinde bulunan firmaların en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi/çevre danışmanlık firmasından hizmet alması zorunludur. Bu çevre görevlisinin Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olması gerekir.

Güvenlik danışmanı
GEÇİCİ MADDE 2 –(1) Bu Tebliğin 5 inci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen çevre görevlilerinin istihdamı/çevre danışmanlık hizmeti alınması şartı ile Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olmaları şartı bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl süreyle aranmaz

Tebliğde ki ibareyi aynen kopyaladım ama ben bu şartın değişeceğini düşünüyorum.

@Serkan Çiçekay ın bahsettiği Atıkların karayolunda taşınmasına ilişkin tebliğ de geçen Tehlikeli atık taşımacılığı yapan firmalar içindir. TMGD tebliğinde ise sektör ve faaliyete göre 30.06.2015 veya 2018 e göre danışman bulundurma yükümlülüğü var. Çevre mühendisleri için zorunlu bir belge değil lisans mezunu olan herkes alabilir ancak tehlikeli atık taşıma faaliyetinde bulunanların çevre görevlisinden TMGD olmasını istiyor. Tehlikeli madde faaliyetinde bulunan firmalar her hangi brasnştan TMGD ile anlaşabilir.

Atıkların karayolu ile taşınması hakkındaki tebliğ Madde 5-(8) Bu Tebliğ kapsamında atık taşıma faaliyetinde bulunan firmaların en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi/çevre danışmanlık firmasından hizmet alması zorunludur. Bu çevre görevlisinin Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olması gerekir.

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Tebliğin 5 inci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen çevre görevlilerinin istihdamı/çevre danışmanlık hizmeti alınması şartı ile Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olmaları şartı bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl süreyle aranmaz.