Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Adr hakkında bilgisi olan var mı ?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çevre Mühendisleri için zorunlu mu ? ne işe yarar
   
 2. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla Çevre Mühendislerinden ziyade Tehlikeli atık taşımak için gerekli bir belge. Yani bizimle doğrudan bir ilgisi yok. Tabi Çevre Mühendisliğinin dışında Kamyon şoförlüğü de yapmıyorsan :)

  http://lmgtfy.com/?q=adr+belgesi+nedir


  "ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) , tehlikeli maddelerin, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden, güvenli ve düzenli şekilde kamuya açık karayolu ile taşınamasını sağlayan bir yönergedir, Bu yönerge, taşıma faaliyetinde yer alan gönderenlerin, alıcıların, dolduranların, yükleyenlerin, boşaltanların, ambalajlayanların, taşımacıların ve tehlikeli madde taşıyan her türlü aracın operatör ve sürücülerinin sorumluluk, yükümlülük ve çalışma koşullarını da belirler. Bu yönetmelik kapsamında alınan belgelere ve sertifikalara ADR belgesi denir."
   
  Çiğdem Aksoy bunu beğendi.
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Sorumu düzeltiyim o zaman Çevre Danışmanlık firmasında çalışıyorum firma sahibi bir kaç arkadaşı eğitime yolladı. ADR Danışmanlıkla ilgili . yani ADR danışmanlık farklı bişi olabilir kamyoncuların dışındada :)
   
 4. levenntyildirim

  levenntyildirim CMNet Üyesi

  Üniversite mezunu musunuz, kariyerinize yeni bir sayfa mı açmak istiyorsunuz? Bunun için 49 Saat Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı eğitimi alarak ve bakanlığın yapacağı sınavlarda başarılı olarak güvenlik danışmanı istihdam etmek zorunda olan 5 farklı işletmenin güvenlik danışmanı olabilirsiniz.
  Adr tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi, tehlikeli madde taşımacılığı yapan; bu maddeleri gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin yaptıkları işlemleri, insan sağlığına, diğer canlı varlıklara ve çevreye zarar vermeden, güvenli bir şekilde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapmaları için işletmelere yardımcı olmak amacıyla istihdam edilecek veya hizmet alınacak tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının nitelikleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri ile görev, yetki ve sorumluluklarına dair usul ve esasları düzenlemektir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanına kısaca TMGD denilmektedir.

  internette adr danışmanlığı yazarsanız daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz, bir siteden alıntı yaptım ben de.
   
 5. NEGATOSKOP

  NEGATOSKOP CMNet Üyesi

  İş güvenliğinde olduğu gibi TMGD işinide Çevre Mühendislerine ve Çevre Görevlilerine havale ediyorlar. zorunluluktan ziyade bazı sektörlerde Çevre Danışmanının TMGD belgesi varsa ekstra danışman almaları bir süreliğine gerekmeyecek. yönetmelkte bunula ilgili bir madde var. Birde firmaların Çevre Danışmanlık firmalarından böyle bir talebide var.
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Üç kuruş paraya herşeyi yaptırmaya çalışıyorlar. Çoğu meslektaşım hem Çevre görevlisi hem isg uzmanı hem adr danışmanı firmalarda bir taşla üç kuş vurma derdinle anlaşılan . teşekkürler bilgi için.
   
 7. Ferhat Bağaç

  Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

  Cevre muhendisligi diplomasi ortalama 17yil + yaptigin masraf + çevre gorevlisi belgesi + masraf + isg ve masraf daha neler eklenecek kim bilir aldigin maaş bedavadan biraz pahalı. .
   
 8. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  Arkadaşlar TMGD ni alma zorunluluğunun 30.06.2016 tarihine ertelendiğini bir yerlerden duydum ancak öyle bir yazı hiç bir yerde göremiyorum. Duyum mu bu sadece o_Oo_O:(:(
   
 9. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDA TEBLİĞ

  (8) Bu Tebliğ kapsamında atık taşıma faaliyetinde bulunan firmaların en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi/çevre danışmanlık firmasından hizmet alması zorunludur. Bu çevre görevlisinin Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olması gerekir.

  Güvenlik danışmanı
  GEÇİCİ MADDE 2 –
  (1) Bu Tebliğin 5 inci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen çevre görevlilerinin istihdamı/çevre danışmanlık hizmeti alınması şartı ile Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olmaları şartı bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl süreyle aranmaz  Tebliğde ki ibareyi aynen kopyaladım ama ben bu şartın değişeceğini düşünüyorum.
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 10. Keziban Gümüş

  Keziban Gümüş CMNet Üyesi

  @Serkan Çiçekay ın bahsettiği Atıkların karayolunda taşınmasına ilişkin tebliğ de geçen Tehlikeli atık taşımacılığı yapan firmalar içindir. TMGD tebliğinde ise sektör ve faaliyete göre 30.06.2015 veya 2018 e göre danışman bulundurma yükümlülüğü var. Çevre mühendisleri için zorunlu bir belge değil lisans mezunu olan herkes alabilir ancak tehlikeli atık taşıma faaliyetinde bulunanların çevre görevlisinden TMGD olmasını istiyor. Tehlikeli madde faaliyetinde bulunan firmalar her hangi brasnştan TMGD ile anlaşabilir.
   
  Murat Uysal bunu beğendi.
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atıkların karayolu ile taşınması hakkındaki tebliğ Madde 5-(8) Bu Tebliğ kapsamında atık taşıma faaliyetinde bulunan firmaların en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi/çevre danışmanlık firmasından hizmet alması zorunludur. Bu çevre görevlisinin Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olması gerekir.

  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Tebliğin 5 inci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen çevre görevlilerinin istihdamı/çevre danışmanlık hizmeti alınması şartı ile Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı belgesine sahip olmaları şartı bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl süreyle aranmaz.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...