• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aeee geri kazanım tesisi hakkında...

Arif Boran

Kayıtlı Kullanıcı
iyi günler kolay gelsin herkese. aeee geri kazanımı ve işlemesi yapacak firma kurmaktayım. bi defa denetim geçirdim bana aeee da oluşabilecek atıklara konteyner koymamı istediler. Aeee de oluşabilecek atıklar hakkında bilgi verebilirmisiniz? aeee yönetmeliğindeki atık listesindeki atıkları listemen yeterlimi yoksa bu konu hakkında bilginizi paylaşabilirmisiniz??

@Arif Boran

Oradaki liste o yönetmeliğin içerdiği atıklardır yani sizin tesisinize kabul edebileceğiniz atıklar yani elektronik veya elektrikli eşyaların neler olduğundan bahseder. Sizden istenen tesisinizde bu faaliyeti yaparken hangi atıklar oluşacak? Mesela kontamine atık, kontamine ambalaj, fluoresan, pil, hidrolik yağ, motor yağı vb.

a) Poliklorlü bifeniller (PCB/PCT) içeren kapasitör,
b) Şalter veya arka ışık lambaları gibi cıva ihtiva eden bileşenler,
c) Piller,
ç) Cep telefonlarının basılı devre kartları ve diğer cihazlarda alanı 10 cm2’den büyük devre kartları,
d) Renkli toner dâhil olmak üzere sıvı ve katı akışkan toner kartuşları,
e) Polibromürlü bifenil (PBB), polibromürlü difenileter (PBDE) gibi bromlu alev geciktirici içeren plastikler,
f) Asbestli atıklar ve asbest ihtiva eden bileşenler,
g) Katod ışın tüpleri,
ğ) Kloroflorokarbonlar (CFC), hidrokloroflorokarbonlar (HCFC), hidroflorokarbonlar (HFC) ve hidrokarbonlar (HC),
h) Gaz deşarj lambaları,
ı) Alanı 100 cm2’den büyük olan LCD ekranlar (mümkünse bulundukları kasa ile birlikte),
i) Dış elektrik kablolar,
j) Yanmaz seramik lifler ihtiva eden bileşenler,
k) Radyasyon ile ilgili kanun ve yönetmeliklerde verilen emniyet limitlerinin altında kalanlar hariç, radyoaktif maddeleri ihtiva eden bileşenler,
l) Yüksekliği ve çapı 25 mm’yi geçen veya benzer bir hacme sahip olan elektrolit kapasitörlerdir.

yönetmelikte bunlar ön görülmüş ben bunları uygulayacağım ama gene de bir bilene soralım dedim.