Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aeee işleme tesisi yükümlülükleri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Kübra Turmuş tarafından paylaşıldı.

 1. Kübra Turmuş

  Kübra Turmuş CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba, daha önce aeee işleme tesis danışmanlığı yapmadığım için fazla bilgiye sahip değilim açıkcası. ilgili yönetmeliği okudum, ancak bir noktada kanıya varamadım. Atık elektrikli ve elektronik eşyaların kontrolü yönetmeliği Ek-5' de yer alan tabloyu düzenli olarak doldurulup bakanlığa sunmalı mıyım? tesisin aeee işleme izin lisans başvurusunda bu tablo istenmiş, dolayısıyla tablo hazırlanıp sisteme yüklenmiş ancak daha sonraki süreçte ise bu tablo doldurulmamış. birde bu tesislerin danışmanlığını yaparken, izin lisans yönetmeliği, çevre görevlisi, atık yönetimi yön gibi bilindik ve danışmanlık temeli olan kds, atık beyanı, aylık değerlendirme raporu, eğitim vs vs yükümlülükleri dışında yapılması gereken yükümlülükleri var mıdır? daha çok nelere dikkat etmem gerekiyor?
  bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın bilgi desteğini beklemekteyim :) şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Aytekin Ayaz

  Aytekin Ayaz CMNet Üyesi

  Tesis izin lisans şartlarında belirtildiği üzere bahsettiğiniz tabloyu aylık olarak doldurup Bakanlığa(Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü)
  sunmanız gerekiyor. Tesise kabul edilen atıklar ve proses işlemleri Motot Kds üzerinden yapılıyor. Ayrıca AEEE ve EEE bilgi sistemi mevcut. Fakat bu sistem daha çok piyasaya süren, ithal eden vs. işlemleri kapsadığı için işleme tesisi için pek bir anlam taşımıyor şu anda. Benim aklıma gelenler bunlar. Kolay Gelsin. İyi Çalışmalar.
   
 3. Kübra Turmuş

  Kübra Turmuş CMNet Üyesi

  Aytekin bey, öncelikle çok teşekkür ederim. ancak şimdi ufak bir sorum daha olucak :) Tablo 5 sadece izin lisans başvurusunda doldurulmuş o tarihten günümüze kadar dolduran olmamış. ben şimdi geçmiş iki yıl için tabloyu doldurmaliyım öyle değil mi?
   
 4. Sinan Kuzucu

  Sinan Kuzucu CMNet Üyesi

  Kübra Hanım,

  Geçmişe yönelik veriler var ise bunlarında doldurulması sizin açınızdan iyi olacaktır. Eskiye yönelik yapılmayan çalışmalar için bir sonraki dönem şartnamesini incelemeniz gerekmektedir. Elektronik atık üreticiler toplama yükümlülüklerini yerine getirilmesi hususunda yetkilendirilmiş kuruluş ile görüşebilirsiniz.
   
 5. Aytekin Ayaz

  Aytekin Ayaz CMNet Üyesi

  Normal olarak lisans belgenizde
  "Tesise kabul edilen, işlenen ve bertaraf ettirilen atık miktarları ile geri kazanım ve/veya geri dönüşüm
  miktarlarına ilişkin olarak kayıtların tutulması, bu kayıtların beş yıl süreyle muhafaza edilmesi ve
  bunlara ilişkin hazırlanacak aylık faaliyet raporlarının Bakanlığa iletilmesi gerekmektedir." ibaresi olması lazım. Bu kapsamda bundan sonra daha önce gönderilmemiş olan Ek-5 tablosunu aylık olarak doldurup bakanlık Çevre yönetimi genel müdürlüğüne göndermeniz uygun olacaktır.
   
 6. Kübra Turmuş

  Kübra Turmuş CMNet Üyesi

  Aytekin bey, ek-5 Üretici Raporlama Tabloları diye geçiyor. ancak tesis atık elektirikli ve elektronikli eşya işleme tesisi o_O benim kafam bu noktada karışıyor..
  bahsettiğiniz ibare kütle dengeyi kasdetmiyor mu?
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?