• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ahmet Yesevi üniversitesi/Kazakıstan

Rabiaseyda

Kayıtlı Kullanıcı
Ahmet Yesevi üniversitesi bünyesinde bulunan cevre muhendıslıgı fakultesı 2007 yılında egıtıme baslamıstır.daha once ekolojı fakultesı olarak egıtım ogretım yapılmaktaydı.
üniversite kazakıstanın türkistan şehrinde bulunmaktadır.fakülte ise yaklaşık 30 km uzaklıkta Kentav şehrinde yer alıyor.turk dunyası devletlerı ıcın ozel statulu kurulan okul Turkıyeden de belırlı kontenjanla ogrencı alıyor.cevre muhendıslıgı dalında her yıl degısmekle bırlıkte ortalama 10-15 kısı alınıyor.egıtım ucretsız ve ogrencıler harc parası odemıyor.oss ıle alınıyor yok e baglı ve denklıgı bulunuyor.egıtım kalıtesı turkıye kadar olmasada hızla ılerlemekte turkıyeden de ogretım kadrosu takvıyesı yapılmaktadır.dersler turkce ve kazakca verılmekte.not ortalaması dort(75)(B)olan ogrencıye yaklasık olarak aylık 100dolar burs verılmektedır.Barınma turkıyeye gore oldukca dusuk ucretlı.normal sartlarda bır ogrencı 200 dolara gecınebılır.ev kıraları oldukca dusuktur(30 -50 dolar arası).ulasım almatı ve okulunda bulundugu cımkent eyaletıne ucakla yapılıyor.okula kadar da otobus dıleyen de taksı ıle ulasabılır.ıstanbul almatı arası ucak fıatları yaklasık 600 dolar gıdıs donus olarak.almatıdan okula kadar otobus ucretı ıse yaklasık 15 dolar.almatıda otel ucretlerı 30-50 dolar arası.konsolosluktan egıtım vızesı alınarak gırıs yapılıyor.zaten okulun ankarada mutevellı heyetı bulunmaktadır.gereken bılgı ve yardımı onlar bızzat yapmaktadırlar.turk dunyası ıle ortak sınıflar kuruldugundan cok renklı bır ortam olusmakta turk lehcelerı de dahıl olmakla bırlıkte cınce rusca arabca ıngılızce dıllerı ogrenmek cok kolaydır.pratık ımkanı genıstır.bılgı almak ısteyen arkadaslar kardelen_anamur1512@hotmail.com adresınden bana ulasabılırler.gereken yardımı yapabılırım

bende bilirimoraları

saide hanım mesajınız bir mühendis için o kadar anlam ifade etmemektedir.bende biliyorum ordaki eğitimi ve oraya giden arkadaşlara yazık olmaktadır sizlerde bilirsiniz.şu ana kadar herhangibir gelişme olmadığını sizlerde biliyorsunuz o okulda ve eğitiminde sadece kazakça olduğunu hatırlatayım türkçe diye bir eğitim yok saygılarımla