• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ahşap palet üretimi / teknik uygunluk raporu

alidoğancm

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
meram çevre
merhaba arkadaşlar, elinde ahşap palet üretimi ile alakalı ambalaj atığı geri kazanımı teknik uygunluk raporu örneği olan varmıdır???

Ali Bey merhaba, teknik uygunluk raporunu kendiniz hazırlamanızı tavsiye ederim. Bu tür raporların hazırlanması sayesinde hem prosesi öğrenmiş olursunuz hem de çalıştığınız firmayı... sizin takıldığınız yer olursa elbette yardımcı oluruz. Şimdiden kolay gelsin.

merhaba Olgaç Bey, raporu kendim hazırladım 4.2 ve 4.3 başlıklarında eksiklik yazıldı örnek olarak bakıp ona göre güncellemek istedim. malum palet üretimi ile alakalı raporlara ulaşmak zor oluyor:)

Sana hemen açıklayalım;

1586261163196.png

Bu kısımda tesis ile ilgili resimleri ekleyeceksin. Bir altta yer alan madde ise; kapasite raporundan veya elektrik faturasından yararlanabilirsin. Su miktarını bağlı bulunduğun ilin su tüketimi bellidir. Tesiste kaç kişi çalışıyorsa su tüketimini çarparak tahmini bir rakam bulabilirsin. Su miktarı= kişi başına tüketilen su miktarı*çalışan kişi sayısı. Su temini ise kanalizasyon veya dışarıdan mı karşılandığını açıklarsan yeterli olur.

1586261364905.png

Bu kısımda ise geri dönüşüm sırasında ürün oluşurken bakiye atık atık çıkabilir. Bu bakiye atığı firma kendi prosesinde geri kazanımını yapamaz ise başka bir geri kazanım lisansına sahip firmaya veya bertaraf tesisine vermesi gerekir. Atık Yönetimi Yönetmeliğini incelemeni tavsiye ederim.Ayrıca sana şöyle örnek vereyim; granül imalatı sırasında toz atıklar oluşur. Bu toz atıkları firmalar havalandırma sistemiyle toplar ve tehlikesiz atık olarak lisanslı firmalara verebilirler. Sen de firmadan proses sonucu oluşacak fireleri yazabilirsin. Ya da ahşap atıkları yağmurlu bir günde geldi. diyelim ki ahşam atığı yağmuru yedi ve kantar tartımı sonrası 100 ton geldi. Firma içerisinde kurutma işlemine tabi tuttunuz ve kantar tartımı sonrası 90 ton geldi. Geriye kalan 10 ton firedir ve buharlaşmıştır. :)

1586261852320.png

işte ahşap tahtalar tehlikeli sınıfa girmediği için lisanslı firmalara verme durumumuz olmuyor. o yüzden firelerin nasıl kullanılacağı veya bertarafı hakkında ne yazılabilir. bertaraf tesisleri hakkında bilginiz varmı

Cancağızım şu şekilde yazabilirsin; geri dönüşüm sırasında oluşacak fireler bertaraf tesislerine verilecektir. geri kazanım sonucu oluşacak fireler çimento tesislerine verilebilir. Onların atıktan türetilmiş yakıt ve yakma lisansları vardır. :)

merhaba arkadaşlar ben bir tat tesisinde çalışıyorum.kodlarımda ahşap (150103) kodu var yani palet alabiliyorum ama tesis içinde palete bir işlem yapılırsa geri kazanıma giriyor diye ayrı bir lisans almam gerekiyormuş.sadece palet için lisans almam ne kadar mantıklı sizce,birde palet geri kazanım için izin lisans şartları nelerdir,bana maliyeti ne kadar olur.şimdiden teşekkürler.

Merhaba ,

Ahşap atıklarınıza dediğiniz gibi işlem yaptığınız takdirde (yenileme ) Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı almanız gerekiyor.Ambalaj içinse ambalaj atığı geri kazanım lisansı almanız gerekiyor.
Bu lisans için tesisinizin sağlaması gereken fiziki şartlar bulunuyor. Aşağıda fiziki şartlar ile ilgili dosyayı bulabilirsiniz.
Maliyeti konusunda ise araştırma yapmanız gerekiyor. Fiziksel şartları sağlamak için bir maliyet analizi yapabilirsiniz.
Ayrıca ödemeniz gereken Bakanlık tarafından belirlenmiş harç ücreti de aşağıdaki gibidir.

1600440912145.png

1600411655941.png

Ekli dosyalar

• TehlikesizAtikGeriKazanimTesisi (1).docx
    18.8 KB · Görüntüleme: 29
  • ambalaj_atigi_geri_kazanim_tesisi_fiziksel_sartlar-20180123081700.docx
    17.7 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim fatih bey . Bir sorum daha olacak her çevre mühendisi bir tesis için çalışabiliyor değil mi yeni lisans almam durumunda tam zamanlı bir çevre mühendisi bulunmak zorunda.

Firma bünyesinde çalışıyorsanız tam zamanlık olarak bir tesiste faaliyet gösterebilirsiniz.
Dolayısyla Yeni tesis kapsamına göre alınması gereken hizmet veya çalıştırılması gereken mühendis konusu ile ilgili aşağıda yönetmelik maddesini iletiyorum.

1600412567601.png

@Fatih Koçak bey ufak bir düzeltme yapmak isterim 150103 kodlu ahşap ambalaj atıklarından bahsediyorsak ambalaj atığı geri kazanım lisansı alınması gerekli.