Akkuyu nükleer santrali

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
68
Şehir
Mersin
#1
Mersin'in Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Beldesi'ne yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmenliği çerçevesinde halkın katılımı sağlama ve yatırım hakkında bilgilendirip, görüş ve önerileri alınmak üzere toplanıldı.

Mersin'in Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Beldesi'ne yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmenliği çerçevesinde halkın katılımı sağlama ve yatırım hakkında bilgilendirip, görüş ve önerileri alınmak üzere yapılan toplantı çevrecilerin tepkisi üzerine iptal edildi.Toplantı Büyükeceli Belediyesi Düğün Salonu'ndaki toplantıya Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, ÇED İzleme Denetim Genel Müdür Yardımcısı Osman Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdür Vekili Ahmet Taş, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Genel Müdürü Alexsandr Süperfin, Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale ile çok sayıda vatandaş da katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ahmet Taş, ÇED raporu hakkında bilgi vermeye çalıştı. Bu sırada salonda bulunan çevreciler sık sık slogan atarak konuşmaya engel oldu. DOKAY-ÇED Çevre Mühendisliği şirketi yöneticisi Prof. Dr Coşkun Yurteri de ÇED süreci ile ilgili olarak sunum yapmaya çalıştı. Çevrecilerin sloganlarını sürdürmesi nedeniyle sunumunu tamamlamadan bitirdi. Ardından söz alan Nükleer Karşıt Platformu Dönem Sözcüsü Sebahat Arslan, toplantının meşru olmadığını, çevrecilerin toplantıya katılımının engellendiğini iddia ederek, "Siz ne hakla bizim memleketimizi cehenneme çevirmek için uğraşıyorsunuz. Santrali kurmak isteyen şirketinizin sicili bozuktur. İran'da yaptığınız santral neden faaliyete geçmedi. Bunu hesabını bize verebilir misiniz? Halk istemiyorsa bu nükleer santral yapılmayacaktır" dedi.

ÇED İzleme Denetim Genel Müdür Yardımcısı Osman Öztürk, toplantıya, kamuoyu bilgi alma hakkının engellendiği gerekçesiyle tutanak tutulmadan bitirildi. Bunun üzerine çevreciler tutanağın tutulmadığı gerekçesi ile itiraz edip, tutanak tutulmasını talep etti. Ancak bu sırada güvenlik görevlileri salona girerek bilgilendirme heyetini apar topar dışarı çıkardı. Bu sırada çıkan arbedede 3 kişi gözaltına alındı. Çevrecilerin tepkisi üzerine 3 kişi ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Sorumlusu Cenk Levi, nükleer santral konusunda Türkiye'de ilk kez bir bilgilendirme toplantısı yapıldığını kaydederek, "Aslında burada halkı ikna etmekten çok projenin reklamı yapıldı. Buranın reklamını da halk asla kabul etmiyor. Büyükeceli, Mersin ve Türkiye halkı nükleer santrallerin içermiş olduğu tehlikeleri, ne kadar köklü bir sorun olduğunu biliyor. Nükleer santraller çözüm değil zaten sorumsuzluktur" diye konuştu.
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
0
Beğeniler
276
#2
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.ENİS TAYMAN
(RADİKAL)

Türkiye / 10/03/2012

Mersin Akkuyu'da kurulmak istenen ilk nükleer santralı 'çevreci' ilan eden DOKAY firmasının hangi tip santral için ÇED hazırlıyorsa onu 'çevreci' ilan ettiği ortaya çıktı.
Ankara’da kurulu DOKAY-ÇED Çevre Mühendisliği Ltd. Şti., Akkuyu Nükleer Santralı için hazırladığı ÇED dosyası ile gündemde. DOKAY adına dosya hazırlayan ekip, “Sera gazı-asit yağmuru etkisi sıfır” diyerek nükleer santralı çevreci ilan ederken rüzgâr santrallarının kuşları tehdit ettiğini, güneş enerjisinin çevreyi kirlettiğini belirtti.

Ancak DOKAY’ın müşteri portföyüne bakıldığında ilginç bir nokta göze çarpıyor. Firma, su, rüzgâr, doğalgaz ve kömür santralları da dahil hemen her tür enerji yatırımı için ÇED raporu hazırlıyor. Raporlarda avantajlar-dezavantajlar sıralanıyor, sonuçta hangi tip santral söz konusuysa o ‘çevreci’ ilan ediliyor.

Hep aynı imzalar...
DOKAY’ın ÇED dosyalarının bir özelliği, hep aynı isimlerce hazırlanması... Örneğin Akkuyu raporunu hazırlarken HES’leri güvenilir bulmayan ekip, birkaç personel eksikle Fatsa HES için hazırladığı ÇED raporunda HES’e olur vermiş. Nükleer santral için hazırlanan raporda kuşları tehdit ettiği belirtilen rüzgâr enerjisi, firma sahibi Coşkun Yurteri’nin onayladığı başka bir raporda “İyi ve çevreci” ilan edilmiş.

Hepsi tartışılan projeler...
DOKAY’ın dikkat çeken bir özelliği de kamuoyunda tartışılan projelere ÇED raporları hazırlaması. Akkuyu Nükleer Santralı, Gerze Termik Santralı ve Fatsa HES bir kaçı. Firma sahibi Prof. Dr. Coşkun Yurteri’nin eski şirketi ENVY de Bergama Ovacık Altın Madeni’nın ÇED raporu ile hatırlarda.

Fatsa HES için ÇED başvurusunda HES’in fosil kaynaklı santrallar gibi sera gazı üretmediğini belirten şirket, ESCO Doğalgaz Santralı’nda “Doğalgaz çevreye zarar vermeyen, havayı kirletmeyen bir enerji kaynağı olarak nitelenmekte” dedi. Gerze Termik Santralı’nda “HES’ler güvenilir enerji kaynağı değil” diyen şirket, Kızkayası HES raporunda HES’leri en üstün enerji yatırımı ilan etti. Bahçe Rüzgâr Santralı’nda rüzgâr övüldü. DOKAY’ı raporlarla ilgili aradığımızda karşımıza çıkan görevli e-posta atmamızı söyledi. Ancak e-postaya yanıt gelmedi.

Ver parayı, al raporu...
Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), Türkiye’de AB direktifiyle başladı. ÇED Yönetmeliği hazırlandı. ÇED firması olma koşullarıyla ilgili teblig ve komisyon hazırlandı. İşleyiş ise şöyle: Yatırımı yapacak firma, ÇED raporu hazırlayacak firmayı buluyor. Ücreti karşılığı raporunu hazırlatıyor. Enerji yatırımları için Çevre Mühendisleri Odası’nın belirlediği ücret 30 bin liradan başlıyor. Ancak ‘problemli’ projelerde uydu fotoğrafları ve diğer ölçümlerle bedel 1-2 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Ve rapor bakanlığa onaya gönderiliyor.

‘Tamamen bürokratik bir formalite’
Çevre davaları Avukatı Mehmet Horuş’un verdiği bilgiye göre bakanlığın bugüne kadar ‘olur vermediği’ ÇED raporu oranı yüzde 2’nin de altında. Yani yatırımcının parasını ödeyerek hazırlattığı raporların yüzde 98’i bakanlık tarafından onaylandı. Horuş, “Ama verilen ÇED kararları aleyhine açılan davalarda yüzde 90 oranında yürütmeyi durdurma ve iptal kararı çıktı. ÇED Yönetmeliği’ne göre projelerle ilgili yöre yurttaşlarının görüşüne başvurulmak zorunda. Ancak şimdiye kadar yapılan halkın katılımı toplantılarında yöre yurttaşlarının olumsuz görüş verildiği bir projelerin birinden bile vazgeçilmedi. ÇED, şu anda tamamen bürokratik formalitenin tamamlanmasından ibaret. Amaç, projelerin her koşulda gerçekleştirilmesi” diyor.

‘ÇED firmasının çevreyle ilgisi yok!’
Gerze Yaykıl Köyü’nün avukatları olarak bir süredir DOKAY’ın faaliyetlerini izlediklerini söyleyen Ekoloji Kolektifi üyesi avukat Emre Baturay Altınok, DOKAY özelinde, “ÇED firmalarının çevresel etkilerle ilgilenmediklerini, raporunu hazırladıkları projelerin çıkarlarını koruduklarını” söylüyor.

ÇED raporu hazırlayan firmaların ‘yeterlilikleri’nin tartışılması gerektiğini vurgulayan Altınok, yeterlilik ve tescil belgelerinin iptali için girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Tarım Orkam Sen Mersin temsilcisi Yılmaz Kilim ise Bergama’dan Mersin’e tüm probemli problemlerde ya DOKAY ya Coşkun Yurteri isminin geçmesini “dikkat çekici” buluyor.

Kafalar niye karışık?
Parası karşılığı ÇED firmasına hazırlatılan ve bakanlıktan yüzde 98 oranında onaylanan ÇED raporları, mahkemelik oluyor. Halkın itirazının ÇED’e yansımaması ve mahkemeler kafa karıştırıyor.
 

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
68
Şehir
Mersin
#3
evet halkın katılımı ne içindir. halkın katılıp fikri dikkate alınmıyorsa bu aşama geçilsin diyeceğim o zamn ÇED'i tümden iptal etsinler.orada firma değil halk yaşıyor ve etkileniyor.
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
0
Beğeniler
276
#4
Nükleer proje patladı

Akkuyu Nükleer Santral projesini, bakanlık da onaylamadı. Türkiye'nin ilk nükleer santral projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu, her açıdan yetersiz bulunarak, sorumlu şirkete iade edildi. Şirketin tekrar başvurması gerektiği bildirildi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 20 milyar dolarlık nükleer santral projesinin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu onaylamadı.
AKKUYU Nükleer Güç Santrali raporu, "her yönden geliştirilmesi" gerektiği belirtilerek, 15 Temmuz'da sorumlu şirkete iade edildi.
Yetersiz bulunarak reddedilen 3 bin sayfalık raporda, projenin sosyoekonomik boyutları ve biyolojik çevrenin özellikleri ele alınmıştı.
Yapılan değerlendirmelerde, seçilen bölgenin depremselliği ve soğutma amaçlı deniz suyunun sıcaklığı dikkat çekti.
Mersin'de yapılacak Türkiye'nin ilk nükleer santral projesinde, sorumlu şirketin tekrar başvurması gerektiği bildirildi.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 
R

ritimsiz

#5
DOKAY da çalışan arkadaşlar... bi cevap hakkı doğru size.. nedir olay?
 

Yukarı Alt