Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aktif çamur sürecinde havalandırma havuzuna sentetik taşıyıcı malzemeler.....

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tolga Şahin tarafından paylaşıldı.

 1. Tolga Şahin

  Tolga Şahin CMNet Üyesi

  aktif çamur prosesi, kolay işletilmesi ve çıkış suyu kalitesinin iyi olması nedeniyle tüm dünyada en yaygın kullanılan biyolojik arıtma prosesidir. Mevcut atıksu arıtma tesislerinde, artan debiye bağlı olarak projelendirmede öngörülen hidrolik alıkonma süresi veya artan kirlilik yüküne bağlı olarak uygun F/M oranı sağlanamadığından, arıtma verimi düşebilmektedir. Bu gibi durumlarda istenilen arıtma verimini sağlamak üzere geliştirilen tekniklerden biri de; aktif çamur sürecinde havalandırma havuzuna sentetik taşıyıcı malzemelerin ilavesidir. Sentetik taşıyıcı malzemelerin ilavesiyle oluşturulan hibrid sistemde askıda büyümeye ilave olarak bağlı büyüme de gerçekleştirilmektedir. Reaktördeki mikroorganizma konsantrasyonun artışı ile arıtma verimi artmaktadır. Ayrıca, arıtma tesislerinde oluşan çamurların uzaklaştırılması atıksu arıtma tesislerinin işletme maliyetinin %50‐60’ını oluşturur. Bu nedenle oluşan arıtma çamurunun miktarını azaltmak için aerobik arıtma proseslerinin modifikasyonu oldukça önemlidir.
  proje kısaca bu, hoca farklı taşıyıcı malzeme seçin kendinize dedi.

  Malzemenin suda yüzmesi ve suyu emmez özellikte olması gerekiyor.
  kullanacagımız malzemeyı iyi düsüşmek gerekiyorr.

  arkadaaslar sızınde yardımlarınızı beklıoruz bitirme projesı olarak bunu dusunmekteyız
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  neyden farklı? piyasada bu tür uygulamalar için kullanılan malzemelere baktınız mı? bunların dışında bir şey mi olması gerekiyor? mesela farklı bir plastik gibi mi? ya da bambu falan olur mu?
   
 3. Tolga Şahin

  Tolga Şahin CMNet Üyesi

  Elimizde plastik parçacıkları mermer vs. gibi malzemeler var daha denemedik hangisinin daha fazla verim vereceğini. En yüksek verimi veren malzemeyi kullanacağız. Bu projenin tutup tutmayacağını daha bilmiyoruz denemedik çünkü inşallah yapabiliriz.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?