• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Alanında iş bulamayanlar : Çevre Mühendisi

Alanında kim iş buluyor ki, çevre mühendisi bulsun....

yıllarca doğru düzgün iş arayan makine mühendisi arkadaşım var, asgari ücretle çalışan elektronik mühendisleri var... öğretmen konusuna hiç girmek istemiyorum..
doğru düzgün iş bulamıyorlar.

ama imamlar, vaizler, torpili olanlar, yandaşlar, hepsi çok güzel iş buluyor.

Türkiye' de işsizlik mesleki bir problem değil toplumsal bir problemdir.

Bunun yaşanılan şehirle de çok alakası var ama. İç anadoluda sanayi çok gelişmiş değil kaç tane fabrika var, keza karadeniz, güneydoğu, doğu hep aynı şekilde. Sanayi marmara bölgesine sıkışmış durumda. Ya bu bölgede oturacaksın yada buraya taşınacaksın, ha tabiki marmarada olup kendi alanında iş bulamayan meslek sahipleri de vardır ama daha az diye düşünüyorum.

Sizce mesleki açıdan danışmanlık şirketinde çalışmak mı yoksa tehlikesiz atık toplama ayırma tesisinde çalışmak mı daha faydalı ?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar,

Bir konuda bilgi almak istiyorum. Başlangıçta tecrübe için genelde danışmanlık firmaları önerilmekte sizinde dediğiniz gibi basamak olarak kullanılmakta. Peki belirli tecrübeden sonra hangi alana yani basamağa geçiliyor. Öğrenmek istediğim tam olarak bu:)

@Cem_B belki ilerleyen senelerde geçeceksiniz

Kübra hanım bu basamak olarak görme sözüne ben pek katılmıyorum. Tecrübe tamamen sektör içinde kendinizi nereye konumlandırdığınız, nerede gördüğünüz veya görmek istediğinizle ve biraz da şans ile alakalı.

Basamak her iş için geçerli. Basamak demek, sizi daha yukarıya çıkaracak iş demek. Yine danışmanlıkta devam edebilirsiniz, daha kaliteli bir yere geçebilirsiniz. Pozisyon değişiminden bahsedecek olursak; satış ve pazarlama bölümüne geçebilirsiniz, bir firmanın bünyesine geçebilirsiniz, hatta kendi firmanızı bile kurabilirsiniz. Basamak kısmına takılmayın yeter :) Her geçen gün yeni bir şeyler keşfetmeniz yeterli. Geri kalan her şey kendiliğinden gelişecektir.

Eğer danışmanlıkta çalışmam diyenlerdeseniz bu fikrinizi bir kenara itin ve çalışmaya başlayın derim.
Bende ilk mezun olurken danışmanlık istemiyordum ama hayat şartları ve sonradan işin temelini öğrenmek istediğimde kendimi danışmanlıkta buldum.
Danışmanlık iyidir sürekli farklı sektörler görerek kendinizi geliştiriyorsunuz. danışmanlıktan emekli olunur mu orası muamma ama başlangıç için iyi bir yer.

@kubraeren Evet öyle bir algı var ama bu algının sebebi bence ilk başta fabrikalarda iş bulunanaması hemde belirli bir yaştan sonra sakinlik istemesi olabilir. belli bir yaşa gelince yoğun koşuşturma temposuna ayak uydurmakta zorlanabiliyoruz. Ayrıca danışmanlıktaki maaş ve sosyal imkanların kısıtlı olmasından da kaynaklanabiliyor diye düşünmekteyim.