Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Algal atıksu arıtımı

Konu, 'ARŞİV' kısmında A.Berkan Korkmaz tarafından paylaşıldı.

 1. A.Berkan Korkmaz

  A.Berkan Korkmaz CMNet Üyesi

  Arıtma tesislerinde çok da istemediğimiz bir canlı türü olan algler aslında su arıtmak için birebir özellikler de taşımaktadır. Amerika, Kanada gibi bazı yerlerde işletimde olan tesisler bulunmakla beraber henüz ARGE aşamasında olduğundan literatür çalışmaları devam eden bir su arıtma yöntemidir.

  [​IMG]

  Peki neden algle arıtım? Çünkü alg biyolojik arıtmada bakterilerimizin ihtiyacı olan oksijeni sağlıyor hem de CO2 emilimi yaparak su pH dengesini koruyor. Bunun yanında N, P tüketmesi de çıkış konsantrasyonlarında oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkartıyor. Bunlara ilaveten ömrünü doldurmuş alglerin biyodizel, biyoyakıt, yağ üretimi, balık yemi gibi alanlarda kullanılabilmesi çok cazip geri dönüşüm imkanları sağlıyor.

  [​IMG]

  Henüz alglerin çok yeni bir konu olması bazı sıkıntılarının giderilemiyor olmasına neden oluyor, kısaca alglerin avantajları:

  - Düşük enerji gereksinimleri
  - Uygun maliyet
  - Çamur miktarında azalma
  - GHG (Sera gazı) miktarında azalma
  - Alg biyokütlesinin büyük geri dönüşüm olanakları
  - O2 salınımı (Havalandırma masraflarının azalmasına katkı sağlıyor, bazı sistemlerde havalandırmayı tamamen ortadan kaldırabiliyor)
  - En iyi biyodizel hammadesi olması (soya ve kanolaya göre 40 kat daha verimli, Shell temiz sudan alglerle biyoyakıt üretimi için 100 milyonlarca dolar harcamıştı)
  - Operasyon parametreleri kolay yönetilebiliyor.
  - Endüstriyel atıksu arıtımında metal alımında oldukça iyi sonuçlar elde etmesi

  Bu kadar avantajının yanında dezavantajlarından bahsedecek olursak;

  - Alglerin hasatlanması; alg çamurun toplanması, kurutulup yeniden kullanılması için gereken efor çok fazla. alg çok sulu ve yosunumsu bir yapıda ayrıca içinde ve karışımında çok yüksek miktarda su var. Şu an dünyada en çok üzerinde çalışılan konu alg hasatının geliştirilmesiyle alakalı.
  - Optimum koşullara ulaşmak kolay değil. Alg ışık ve sıcaklık seven bir canlı. Güneş saati bol ve kısmen sıcak iklimlerde optimum düzeylerde çalışabiliyor (aslında Türkiye için oldukça uygun)
  - Genel olarak yalnızca iki tip arıtma tesisi tasarımı var.
  * PBR (photobioreactor) - atıksu küçük saydam tüpcükler içerisinde yüzlerce binlerce üniteyle arıtılıyor
  * HRAP (high-rate algal pond) - Konvensiyonel arıtmaya benzer havuzlarla arıtıma sistemi
  Bu iki sisteminde artı ve eksileri var fakat genel olarak en büyük eksileri büyük alanlara ihtiyaç duymaları (çünkü güneş ışığını almak çok önemli)

  [​IMG]

  Umarım faydalı olmuştur, daha fazla bilgi ve döküman için benle iletişime geçebilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları