• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Almanya ve norveç'te benzinli araba yasağı

Dystopia

hiç
Site Kurucusu
Kayıt
4 Eylül 2010
Mesajlar
220
Beğeniler
351
Şehir
İstanbul
#1
Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan dizel motor emisyonlarına yönelik soruşturmalar ve yazılım hilesinden sonra Norveç'ten içten yanmalı motorlara yönelik yeni ve öldürücü darbe geliyor. Çıkan haberlere göre, Norveç'teki dört ana siyasi parti yeni enerji yasası konusunda anlaşmaya vardı. 2025 yılında tüm benzinli otomobiller yasaklanacak. Bu yasanın en ilginç yanı ise Norveç'in dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olması. Norveç'in ihracat gelirlerinin yüzde 39'u petrol ve doğalgaz satışından sağlanıyor. Bu satışların büyük bir kısmı başta Almanya olmak üzere, Belçika, Fransa ve İngiltere’ye yapılıyor.

Yollarda en fazla elektrikli aracın bulunduğu ülke olan Norveç, aynı zamanda sıfır emisyonlu araçların satışına izin veren ilk ülke. Tabii ki bu atılımı yapan tek ülke Norveç değil. Daha önce Hindistan da benzer bir fikirle 2030 yılından sonra elektrikli araç üretimine başlayacağını ve benzinli otomobil üretimini durduracağını duyurmuştu. Hollanda da 2025 yılından sonra benzinli araç satışını durdurma kararı almıştı.

Almanya da 2030 yılına kadar benzinli otomobillerin kullanımının sıfıra indirileceğini açıkladı. Alman hükümeti, 2030'dan itibaren benzinli araç üretimine izin verilmeyeceğini ve bu tarihe kadar tüm Otomobillerin sıfır emisyon değerine sahip olması gerektiğini duyurdu.

Kaynak: otomobil.mynet.com/haberler/benzinli-otolara-yasak-geliyor-1198