• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı belgelendirme

Sema Erata

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çekmeköy
Arkadaşlar belgelendirme konusunda yardımcı olun lütfen,çalıştığım firmaya TAT lisansını aldım ve belgelendirme yapmak istiyorum fakat kafam karıştı, belgelendirme için ne yapmam gerekli?

Mevzu AGED ile ilgili değildir. Belgelendirme sistemine girilen miktarlar; sistemsel hata nedeniyle düşülmüyor. Ben en az 2016'dan beri benzer durumu yaşıyorum ki AGED dediğimiz kuruluş 2 senedir belgelendirme yapıyor. PAGÇEV, ÇEVKO ve TÜKÇEV için de aynı durumlar mevcut.

Bu konu ile ilgili çoğu meslektaşımız konuya vakıf değil aslında ykların bir bildiri yapması güzel olurdu.
@Cem Yılmaz güzel özetlemiş durumu @Ali İhsan bey o yüzden direk firma ismi vererek durumdan bahsetmeniz hoş olmadı.
Kaldı ki AGED yetkilisi @serhanmaden de konu ile iligli birşeyler söyleyebilir :)

Diğer firmalarda henüz bu durumu tespit etmedik, elbette ki bu firmalarda da vardır ancak oranın yüksek olmasından dolayı bu uyarıyı yapmak istedim. Keza firma ile iletişime de geçtik bu konu hakkında ve kendileri de bu durumun söz konusu olduğunu bizlere söylediler. Bu sebeple firma ismi vermekte bir sakınca görmedim ancak problem oluşturacaksa gönderimi kaldırabilirim, kimseyi zan altında bırakmak gibi bir niyetim tabi ki yok, aksine bu durumu fark etmeyerek aynı miktarların tekrar belgelendirmesi firma adına daha büyük bir problem oluşturacaktır. :)

@Ali İhsan Yok tabi ki niyetinizin kötü olduğunu düşünmüyorum :)
Sadece konudaki yazınız biraz hedefe odaklı gibi geldi ama yanılmışım sanırım :D
Kusura bakmayıın :)

@Fatih Koçak Estağfurullah kimseyi hedef göstermek istemedim öyle anlaşıldıysam tüm meslektaşlarıma ve AGED firması ve çalışanlarıma özürlerimi iletiyorum. ? gönderiyi yazarken bir yandan konu ile ilgili bir telefon görüşmesindeydim tam olarak cümlemi toparlayamamış ve niyetimi ifade edememiş olabilirim. Tekrar yanlış anlaşıldığım için özür dilerim. :)

@Ali İhsan AGED de çalışmış birisi olarak şunu söyleyebilirim bugüne kadar eksik belgelendirdiği bir firması yoktur. ancak bakanlık sisteminde oluşan bir sıkıntı var siz belgeleri paylaştırıyorsunuz firmanın belgelendirmesini yapıyorsunuz ve yaptı gözükmesine rağmen firmalar dağıtım olmamış olabiliyor. o firmaları mail olarak AGED e iletirseniz sorununuz çözülür. buraya bu şekilde bir ilet yazdığınızda sanki AGED sizin tüm aramalarınıza rağmen bu sorunu çözmemiş gibi bir algı oluşuyor. bence siz iletinizi kaldırın ve AGED ile görüşerek sorununuzu çözüme kavuşturamazsanız buraya şunu yazın görüştüğüm halde yapmadılar. Ben hiçiyi niyet görmedim iletinizde..

serhanmaden Elbette ki ben burada firmanın veya firmaların kasıtlı olarak bu durumu yaptığını düşünmüyorum. Firma ile de iletişime geçtik ve sorun çözüldü. Burada sadece meslektaşlarımın firmalarına karşı zor durumda kalmamaları adına uyarıda bulunmak istedim. Ancak belli ki ifade edişim yanlış anlaşılmış burada hatamı kabul ediyor ve tekrar özürlerimi iletiyorum.

@Ali İhsan Ali Bey nalayışınız için teşekkür ederim. Ben artık AGED de değilim ancak arkadaşlar her zaman yapıcı ve yardımcı olacaklardır. iletinizi kaldırdığınız için ayrıca teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar,
2019 yılı belgelendirmelerini yaparken geçmiş yıllardan fazla belgelendirmeler mevcut olduğu için sistem içerisinde devreden yükümlülük kısmında eksi olarak gözükmekteydi ve sistem üzerinden görülen miktarlar üzerinden belgelendirmeleri gerçekleştirmiştim. Ancak 2020 yılı ve sistem güncellemesi sonucu 2019 yılı eksi gelen yükümlülükler sistemden kaldırılmışlardır. Böylece firma hem fazla belgelendirmelerini kullanamamış hemde 2019 yılında eksi görerek yapmadığı miktarlar için artan fiyatlarla sorumlu hale gelmiştir.
Böyle bir durumda karşılan ve çözüme ulaşabilen var mıdır acaba?

Berna Hanım Merhaba,

Sizin de dediğiniz gibi eksi olarak gözükmesi fazla belgelendirme yapıldığını gösterir ancak şu sıralar sistemde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bir de virüsten dolayı Bakanlık ya da İl Çevre Müdürlüğünde yer alan ilgili kişilere ulaşmak zor. Size tavsiyem ekran görüntüsü ile beraber durumu anlatan bir mail atmanız olur. Belki maillere geç dönüş sağlayabilirler. (ambalaj.atik@csb.gov.tr )

bakanlık kendisi eksi bakiyelerin hepsinin sildi yani hiçbir firmanın eksi bakiye devredeni yok
çünkü kazanç kapısı oluyordu bakanlık geçde olsa bunu farketti

Benim anlamadım 2005ten 2019a kadar parasını sözleşmesini imzalayıp parasını ödediğim ve bir nedenden ötürü fazla belgelendirme yaptığım ve hakkım olanı bakanlık nasıl/neden siler? 2019dan sonrakiler devretmeyecek dese anlayacağım.

@Murat TÜYLÜ fazla belgelendirme yapabilmenize olanak sağlayan Yönetmelik Maddesi 2017 yılındaki revizyon ile birlikte kalktı. Yanı 2018 yılı itibariyle belgelerin sonraki seneye devretmesi uygulaması bitirildi.

@MasterMind ok bunu anlıyorum fakat şöyle olması gerekirdi. Sistemde eskiden devreden aynı şekilde aynı miktarda devretmeli, 2018 sonrası fazla belgelendirme yaparsam devretmemeliydi. Bankada paranız var kullanmıyorsunuz bir gün hoop silinmiş napardınız?

@bernatanis Berna Hanım Merhaba ,
Olgaç beyin de dediği gibi belirttiği mail adresine ben 2 ay önce de 2 hafta önce de mail attım fakat dönüş alamadım. Bu hafta başında da firmanın ambalaj bilgi sistemi üzerinden görüş/istek kısmından yazdım ve gelen cevabın görüntüsünü paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• ABS bilgi maili.jpeg
    ABS bilgi maili.jpeg
    88.2 KB · Görüntüleme: 55