Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı belgelendirme

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Zeynep Engin tarafından paylaşıldı.

 1. Zeynep Engin

  Zeynep Engin CMNet Üyesi

  arkadaşlar belgelendirmenin belediyeler tarafından yapılacağı nerede yazıyor.yani bir tebliğ mi var? ekleyebilirseniz çok sevinirim..
   
 2. Hülya Arslan

  Hülya Arslan CMNet Üyesi

  henüz yayınlanmış bir tebliğ yok bildiğim kadarıyla ama il çevreler ve bakanlık verdikleri eğitim ve konferanslarda bu işin artık belediyelerde olduğunu söylüyor.
   
 3. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  tebliğ taslağı var ancak o da değişebilir tabii ki,
  taslakta belgelendirme dosyası hazırlama ve bakanlık sistemine girşlerinin yapılması sorumluluğu Belediyelere verilmiş, maddi, teknik v.d. durumlar ise 3'lü protokolde açıklanması ve uygulanması amacıyla açık bırakılmış
  az çok belli oldu neler olacağı kanımca
   
  Zeynep Engin bunu beğendi.
 4. Zeynep Engin

  Zeynep Engin CMNet Üyesi

  peki o taslak sizde var mı??ya da taslağın adı ne??
   
 5. Fatih Közen

  Fatih Közen CMNet Üyesi

 6. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  cevap yazılmış zaten konunun 5. mesajında
   
 7. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  Arkadaşlar buna taslak diyoruz, burda yazanlara göre yorum yapıyoruz ama benim kafama takılan bir durum var. Bu taslağı kim hangi kurum nerde yayınladı. Normalde taslaklar yayınlanır görüşler alınmaz mı, yanlış mı biliyorum. Yani bu dosyanın resmi bir taslak olduğundan nasıl emin olabiliriz?
   
  Zeynep Engin bunu beğendi.
 8. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Bakanlık; yetkilendirilmiş kuruluşlar, İl çevre müd., Belediyeler vb. yerlere göndermiş ve görüşlerini istemiş...
  Tabii ki taslak bakanlık tarafından bahsettiğim yerlere resmi yazı v.s. ile gönderilmekte.

  Resmi bir taslak olması taslak ibaresini değiştirmeyeceği için çokta durumu değiştiren
  bir sorun değil birgulba kaygılanacak bir durum yok kanımca... ancak itirazınız var ise bakanlığa isteklerinizi/taleplerinizi bildiren yazı yazmanız uygun olacaktır

  Bence bakanlık bu taslakta yazanları aynen uygulamaya koymayacaktır çünkü bu durumda kaynakta ayrı
  toplama projeleri çok zarar görecek gibi görünüyor...
  Belediyelerin ambalaj atığı toplama operasyonlarına çok da destek vermediği bir gerçek, şimdi de onlara gelir kapısı olması durumu var belediyeler yaşadı diyorum şayet taslak aynen geçer ise...
   
 9. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  selcuk_kucuk bahsetttiğin gibi ilgili yerlere resmi yazı ile gittiğini duymamıştım oyüzden tereddütteydim. Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Belediyenin işine gelecek ama bence belediye ile yönetim planı oluşturmanın hiç bir avantajı kalmamış olacak bu durumda belediyeler nasıl tat firması bulacak... çok karışıklık olacak bekleyip görelim artık..
   
 10. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Evet kalabalık nüfusa sahip ve satış noktaları çok olan yerler çalışmaya devam edecektir ancak az nüfuslu olanlar muhtemelen çalışma yapmayı bırakacaktır topladıkları tonajlardan memnun değillerse
  görelim bakalım neler olacak
   
 11. salim iğnak

  salim iğnak Misafir

  1.800 ton pp kömür torbası ambalaj atığını neredeyse 4-5 aydır yayımlanacak olan tebliğ nedeniyle bekletmekteyim. tam ihalesine çıkılacağı sırada bir söylenti çıktı. Bakanlık bir türlü yayımlamadı tebliği. Elimdeki geri kazanmam gereken miktar zaten fazla yılı atlarsa % 10 daha gelecek. TAT firmalarının elinde benim ambalaj atığını geri dönüştürecek kotanın da kalmama durumu var. İyice çorba oldu bu durum. Ne yapacağımız bir türlü netleşmedi. Bekleyeceğiz ama ne kadar daha bekleyeceğiz.
   
 12. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  salim iğnak yetkilendirilmiş kuruluşlarla anlaşma yapmayı deneyebilirsin bence. Çünkü her türlü onlar yetkili olacak belgelendirme işinde.
   
 13. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  Tamamını tek bir yerden yapmak zorunda değilsiniz salim iğnak bence birkaç belediye ile anlaşıp da yapabilirsiniz.
  Yetkilendirilmiş kuruluşlar da çok güzel (!) fiyat verirler o belgelendirmeye :)
   
 14. salim iğnak

  salim iğnak Misafir


  evet haklısınız keşke onlarla anlaşma yapabilsek, yetkinizi devreder kenara çekilirsiniz fakat kamu kuumu olduğumuzdan ihale etmemiz gerekiyor. Yani kurum olarak hem belediyelere hem de yetkilendirilmiş kuruluşlara ihale için davet etmek gerekiyor. yetkilendirilmiş kuruluş yapılacak olan ihaleye belediyeleri de dahil etmeniz gerekir yoksa ihale aşamasında " biz neden teklif veremiyoruz" şeklinde itiraz ediyorlar demişti. Yoksa bahsettiğiniz gibi tek bir yetkilendirilmiş kuruluş ile anlaşır geçerdik. ve bu işi yapmak sorun olmazdı.
   
 15. salim iğnak

  salim iğnak Misafir

  evet güzel fiyatlar veriyorlar. 150.000 TL gibi bir rakam gözüküyor. :)
   
 16. Fatih Közen

  Fatih Közen CMNet Üyesi

  belediyelerinde bir işten para alması için o işi ihale ile vermiş olması gerekli... e şimdi bir tane tat firması ile anlaşan belediye nasıl ihale ile verebilir ki belgelendirme hizmetini ... belgelendirme usul ve esasları taslagında da herhangi bir değişiklik yok. sadece tatın yaptıklarını beledıye yapacak diye yazmıslar... bence bu olay da tutmaz cevko bu zamana kadar kafası karısık olan firmaların işini götürmüş oldu ... zaten bu olayı patlatanlarda onlar .. büyük olan borusunu öttürüyor olay bu :(
   
 17. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  bir bakıma haklısınız da artık belge girme ve onay işi belediyede onlar pay almadan iş yapar mı sizce,
  esaslara baktığınızda olay çok masumca kat projelerinde toplama ekipmanlarına v toplama operasyonuna destek gibi görünmekte ama gerçekte durumlar öyle değil.
   
 18. Fatih Közen

  Fatih Közen CMNet Üyesi

  pay alma işini gayri resmi olarak yapabilir bu şartlar altında ancak .şartları nasıl değiştirebilir bakanlık onu merak ediyorum ve bütün giriş çıkış faturaları bende .. neyi belgelendirecek acaba belediye ...
   
 19. Eda Altınay Tekin

  Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

  Birçok kömür firmam var bende aynı sorunu yaşıyorum uzun süredir belgelendirme yapmamışlar ve çıkacak tebliğ yüzünden de lisanslı firmalar da bekletme yapıyorlar ve belgelendirme yapamıyorum .Kömür işletmeleri de bu konuda tereddütlüler.
   
 20. Hakkı Akbaş

  Hakkı Akbaş CMNet Üyesi

  Salim bey,Eda hanım belgelendirme hususunda yardımcı olabiliriz.