• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı geri dönüşüm

metuka

Kayıtlı Kullanıcı
Ambalaj atığı geri dönüşüm tesisinde 2 .kalite ürünleri iyileştirme yani daha kaiteli nasıl yapabiliriz süreç hakkında bilgisi olan bilgilendirir mi ?

merhaba arkadaşlar;
aslında bu konuyu serbest kürsüde paylaşmak daha doğru galiba ama konu ambalaj atıklarıyla ilgili olduğu için burayı seçtim.
sizlere dün iş çıkışı başıma gelen bir kaç saniyelik olsa da aslında trajik bir olayı sizlere anlatmadan geçemeyeceğim. gördüğüm manzara karşısında elim ayağım dolaştı az daha düşüp bayılacaktım. işten çıktıktan sonra yolda yürürken evsel atıklar için bir çöp konteynırı yanında da ambalaj atıkları için kullanılması gereken başka bir konteynır vardı. ambalaj atık konteynırın içine bir bakayım dedim dolmuş mu acaba diye evet doluydu ama ambalaj atığı ile değil evsel çöp ile doluydu. Diğer evsel atık konteynırın içine baktım. Ne yazık ki boştu. İnsanların bu konteynırlara evsel çöp atmalarını nasıl önleyeceğiz? Bir fikri olan var mı? Anonslar eğitimler pilot yer seçimleri okullarda verilen eğitimler broşürler kapı kapı bilgilendirme inanın hiçbiri bir işe yaramıyor.

çigdem hanım malesef bu konuda bende sizinle hem fikirim nerde hangi belediyede olursa olsun malesef bunu önleyemiyorsunuz ilk başlarda geri dönüşüm konteynırlarını evlerin önüne koyarken bile sorun yaşadım koymayın istemiyorun bu kesin çöp olcak evimi kokutmak istemiyorum v.s koyacak alan ayarlattım lakin 3 hafta oldu hala çöp dolu içerisi üstelik çakıştığım alan bir belde , belde belediyesinde durum buysa büyükşehir ve ilçeleri düşünemiyorum allah yardımcımız olsun.

Bir kampanya var; damacana, plastikvb. şişelerin kapaklarını topluyorlar ve farklı yerlerde var uygulama kapakların geri dönüşümü ile tekerlekli sandalye alınacakmış.Herkes biliyo mu benim mi haberim yok acaba..Diyorum ki bu şekilde somut bişiler sunulsa akışı da izletilse etkili olur gibi.Pet şişenin kapağı kadar kendisinin de önemli olduğunu ikisini bir toplarsanız eğer otomatik tekerlekli sandalye alınacağını ve belediye çalışmaları ile de bunu gerçekleştirdikten sonra, güzel sonuçlar alınabilir diye düşünüyorum

Arkadaşlar merhaba,
Geçen hafta bir otobüste şehirlerarası yolculuk yaparken muavinin ikram servisi ve sonrası dikkatimi çekti ve merak ettim. Otobüslerden çıkan çoğu ambalaj atığı nereye gidiyor?? Gerçekten ambalaj atıkları konteynırına mı yoksa evsel atık konteynırına mı? Sanırım çoğu çöpe gidiyor... Aslında yüzlerce otobüs firması var (buna Uçak firmalarını da ekleyebiliriz sonuçta onlardan da atık çıkıyor) ve firmaların 1 günde yaptıkları sefer sayılarını, taşıdıkları yolcularını toplarsak karşımıza müthiş bir rakam çıkacaktır. Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği
•Tek kullanımlık tabak ve bardaklar
•Hazır yiyecek ambalajları
•Su, maden suyu, meyve suyu ve benzeri ambalajların kapaklarını "ambalaj niteliğinde" saydığına göre geri dönüşüm amacıyla bu konuda uygulanan bi atık yönetim planı vs. var mı, yoksa neler yapılabilir ? Fikirlerinizi bekliyorum...

otogarları bağlı oldukları ilçenin atık yönetim planına dahil edip toplama yapılabilir...
uçaklar için ise yönetmelikte havaalanları kendi içlerinde ambalaj atık yönetim planı oluşturacak diyor, bu durumda onların da toplanması gerekiyor...

peki hem otogarlar hem de havaalanları için uygulanabilirliği ne durumda Göksel Bey, bu konu hakkında bilginiz var mı?
Bir de bu konudaki atık yönetim planını oluşturma ve uygulama aşamasını kim yapar, öyle durumda Belediyeler mi yetkilidir?

otogar için bağlı olduğu belediye yetkili, havaalanları için orasının yönetimi yetkilidir...

uygulanabilirlik konusu tamamen kişilerin eğitimine bağlı, yönetim planının hazırlanması ve eğitim, uygulama için belediye / havaalanı yönetimi, TAT, yetkilendirilmiş kuruluş birlikte çalışacak...

arkadaşlar yeni sisteme göre lisans almak için yada aldıktan sonra firmaların herhangi bir belediyeyle atık yönetim planı oluşturmasına gerek yokmuş. bu konuyla ilgili yazılı bilgiyi nerden bulabılırım..hangi yönetmeliğin hangi maddesinde yazıyor?