Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atiği geri kazanimi hak.

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Sinem Koyun tarafından paylaşıldı.

 1. Sinem Koyun

  Sinem Koyun CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Ambalaj atığı geri kazanımı yapan bir firmanın çevre danışmanıyım. GFB'sini aldık. Tesise mal veren firma beyan sisteminde GFB si gözükmediği beyan edemediğini söyledi. Lisanslı geri kazanım firmasında gözükmüyormuş. Ne yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan var mı? GFB si alındıktan sonra bir kez olsun kütle denge tablosu doldurulmamış. Zaten oda kaldırıldı. Motat hakkında da ipucu verirseniz çok hoş olur :)
   
 2. kolay gelsin. GFB aldığınız firma için kullanıcı kodu ve şifre talebinde bulundunuz mu? Ondan dolayı gözükmeyebilir. eğer dilekçe ile başvuru yapıp size kullanıcı kodu ve şifre geldi ise sistemde gözükür. Bazen sıkıntı olabiliyor bir de sistemi güncellesin. Şu an sistemde bakım-onarım var. Biraz bekleyin. Motat'da ise 2013 yılında size gelen atıkları ve bunun sonucunda ne kadarını hammadde'ye çevirdiniz ya da gelen tehlikesiz atıkları başka bir firmaya sattınız mı bunları gireceksiniz ve sistem yıl sonu itibari ile stoğu hesaplayacak ve siz onayladıktan sonra sistem yeni bir ekran sayfası açacak. Yalnızca 2013 yılındaki gelen malzemeleri ,sattığınız ve geri dönüşüm sonucu ürün olarak sattılklarınızın miktarını toplam halnde gireceksiniz.(12 ayın toplamı). Sonra siz kendiniz ürün kodu oluşturacaksınız. Örnek verecek olursak; biz aldığımız tehlikesiz atıkları granül haline getiriyoruz ve ben sattığım granül miktarlarını sisteme girerken benden atık kodu istiyor bende kendime göre bir kod oluşturdum. Siz de kendinize göre bir kod oluşturabilirsiniz. Ama motat'da bakım'da biraz bekleyeceksiniz.
   
  yıldırım mustafa bunu beğendi.
 3. Sinem Koyun

  Sinem Koyun CMNet Üyesi

  şimdi size bir kaç sorum olacak :) birincisi evet kullanıcı adı ve şifremiz var ama sanırım sistemde geri kazanım firması olarak gözükmesi için provizyon yapılması gerekiyormuş doğru mu? ikincisi GFB sini bu haziran ayında aldık. 2013 yılında kileri girmek zorunda mıyım ? sadece GFB sonrası giriliyor diye bildiğim için bunu soruyorum sisteme girilmiyor yeni yönetmelikten dolayı farkındayım. Ama şuan önemli olan tesisi Geri Kazanım firmalarında gösterebilmek 1 buçuk aydır bu sorunla karşı karşıyayız. Ek7 de gözükmüyormuş galiba. Çok hakim değilim ambalaj beyan sistemine
   
 4. Bizde hem tat hem de gdt firmasııyız isterseniz il çevre ile görüşün ve bu konu hakkında sıkıntınızı anlatın. GFB'nizi haziran ayında aldıysanız, beyanlarınızı aldığınız tarih ve sonraki ayları girerek beyanlarınzı yapmış olacaksınız. Motat için biraz bekleyin derim zaten sistem şu an yapım aşamasında. Zaten motat açıldığında 2013 yılını onaylarsınız boş beyan olarak karşınıza 2014 yılına ait veriler girer. Sistem açıldığında ne yapmanız gerektiğini ben tek tek size anlatırım. Ambalaj atık sistemine mesela 13 haziranda mı aldınız o tarih dahil olmak üzere sonraki tarihleride gireceksiniz. Sistemde gözükmeme olayı arasıra bizde yaşıyoruz sistemde yenileme yapıp gözüyor. bir de il çevre ile de görüşün.
   
 5. Gürkan Güslü

  Gürkan Güslü CMNet Üyesi

  Motat sistemi yanlış bilmiyorsam Mobil Takip sistemi ve bu sistem şu an için bakanlığın altyapısı olmadığı için bakanlık onayı bekliyor. Sistem için başvurusu olan şu an Takip firması bulunmakta ve onlarında yaptığı başvuru , isteklere cevap gelmemekte. Tahmini olarak Ocak-2014 , Şubat-2014 gibi deneme yazılımları piyasa sürülebileceğini belirtiyorlar.
   
 6. Ben il çevre ile görüştüğümde motat ile ilgili şu an herhangi bir fikrimiz yok dedi ama yönetmelikte 2015'den sonra yüklenecek dedi. Ben çevre mühendisi arkadaşımla konuştum sisteme giriş yapıyorum dedi. Ama sıkıntı şu stok yazacak bölüm bulamadım. Giren atıkları ve ürün elde edip sattığımız ürünleri sisteme bir kısmını girdim ama stok hesaplanmıyor. Bence beklemekte fayda var.

  Bu söylediklerim tehlikesiz atık için.
   
 7. Gürkan Güslü

  Gürkan Güslü CMNet Üyesi

  Evet Olgaç Bey kendi kurduğumuz tesisimiz için tehlikeli ve tehlikesiz atıklar için takip sistemi firmaları ile görüştüm. Onların bana belirttikleri de sistem için başvuru yaptıkları fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığından herhangi bir cevap gelmediğini belirttiler. Evet konuyla ilgili İl çevrelerin bilgileri yok. Konuyla ilgili alınacak bilgiler Bakanlık Genel Merkezi veya bu iş için başvuru yapan firmalar.
   
 8. Ben bunu için kılavuzuda inceledim ama net bilgi vermiyorlar. Ben bakanlıkla görüşeceğim. sistem aslında karmaşık değil ama bilgi eksikliği var. Zaten sistem bakım çalışmasında inşallah sıkıntı çözülür. Ben de firmalarla görüşüyorum burada da gelişme oldukça paylaşırım.
   
 9. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  Elimizde böyle bir kılavuz var, sanırım Olgaç Beyin bahsettiği kılavuz. incelemek isterseniz buyurun.
   

  Ekli Dosyalar:

 10. Yusuf bey benim baktığım bu değildi öğleden sonra sizinle onu paylaşayım. Bu daha iyi teşekkür ederim.
   
 11. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  Bu paylaştığım dosyanın kaynağı Arzu NURAY Hanımdır. [Arzu NURAY Hanım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Envanteri ve Bilgi Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Veri Değerlendirme Şube Müdürlüğü Şube Müdür Vekili]
   
 12. Sinem Koyun

  Sinem Koyun CMNet Üyesi

  Kafamda yeni yönetmelikle ilgili deli sorular var :) bekleyip göreceğiz artık..teşekkür ederim
   
 13. Yusuf bey şimdi bu kılavuzu inceledim tehlikesiz atıkla ilgili bir bilgi bulamadım. Biz tehlikesiz atık lisansına sahip olduğumuz için motat'ta tehlikesiz atık verilerini girerken sorun yaşıyorum bununla ilgili bir bilginiz var mı?
   
 14. yıldırım mustafa

  yıldırım mustafa CMNet Üyesi

  iyi akşamlar arkadaşlar belediye ile sözleşme örneği olan varsa bana gönderebilir mi
   
 15. Murat Yılmaz

  Murat Yılmaz CMNet Üyesi

  MOTAT ile ilgili bu doküman eski bir doküman ve şu an yayınlanan taslak tebliğle farkılıkları çok. yeni taslak tebliğe göre sistemin uygulanması şu anki uygulamadan daha eziyetli görünüyor. sistem daha çok mobil cihaz üzerinden değil bakanlık çevrim içi uygulamaları üzerinden yürütülme üzerine tasarlanıyor. bakanlık sistemi arızalı veya atık gönderim konumunda İnternet sıkıntısı varsa atık nasıl gönderilecek belli değil. uygulamada taraflar arası tartışmalara neden olabilecek bir çok açıklıklar var. örneğin atık miktarı farklılıklarında tutarlılık kontrolü sağlamak için taraflar il müdürlüklerine giderek açıklama yapacak. her şey olup bittikten sonra Tarafların birbirini suçlaması gibi riskler içeriyor. Bu ceza miktarları ile bu suçlamalar ne sonuçlar ne doğurur bilemiyorum. yürürlükteki tebliğle ilgili ayrıntılı bilgi www.motat.net. iş akışları ile ilgili ekteki dokümanı inceleyebilirsiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

 16. MOTAT sistemi sıkıntılı gibi olacak.Çünkü sistem bazı değerleri kendisi hesaplıyordu. Şimdi bakım çalışmasında ve düzenli bir sistem olur. Dediğiniz gibi tartışmaya açık olacak ve herşey anlaşılır net bir şekilde açıklanması lazım.
   
 17. yıldırım mustafa

  yıldırım mustafa CMNet Üyesi

  slm olgaç bey size msaj göndemiyorum hayırdır inşallah:)
   
 18. merhaba nasılsınız? Mesaj gönderin gelsin:)
   
 19. yıldırım mustafa

  yıldırım mustafa CMNet Üyesi

  çok şükür iyim:)siz nasılsınız aramız nasıl:)

  çok şükür iyim siz nasılsınız
   
 20. Çok şükür ben de iyiyim işler iyi gidiyor. Sizin gibi değerli dostlarla aramız iyidir. :) Sıkıntı yok.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.