Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı giriş çıkışlar

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında haticeharmankasi tarafından paylaşıldı.

 1. haticeharmankasi

  haticeharmankasi CMNet Üyesi

  Ambalaj atığı lisanslı TAT firmasında görev yapmaktayım ve atık sisteminde giriş çıkışlar birbirini tutmuyor çıkış miktarları çok yüksek bunu gidermek için ne yapmak gerekir??
   
 2. mcetnn

  mcetnn CMNet Üyesi

  evet aynı sorun bende de var lütfen arkadaşlar bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim seviniriz :):)
   
 3. Arkadaşlar merhaba. Çıkış miktarı fazla dediniz peki geçen aylardan kalan stok yok mu ya da girebileceğiniz başka fatura?
   
 4. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  gider pusulası ile almayacaksın ve aldığın bütün atıklara fatura keseceksin herşey yasal olacak. olmuyorsa da bütün çıkışları bildirme. tabi ne kadarı doru tartışılır.
   
 5. Bazı şehirlerde gider pusulası giriliyormuş ve il çevre bir sıkıntı çıkarmadığını arkadaşım söyledi. Aslında bir suç işlenmiyor bence. Firma yine aldığı gider pusulasını maliye'ye ve vergi dairesine ödüyor.
   
 6. mcetnn

  mcetnn CMNet Üyesi

  şöyle bir şey var aldığın faturalar sisteme girilmiyor. sadece karşı firma sisteme girerse sen onaylıyorsun oda girerse tabi, girmeyenler de var takip etmesi zor olabiliyor. ve şu da var sistemde giriş olarak sadece belediyeden aldıkların giriliyor başka şekilde fatura girebilen varsa nasıl girdiğini burda anlatırsa hangi maddeyi seçerek giriyor? Sanayi, getirme merkezi, havaalanı, mücavir alansınırdışı, elimde fatura varsa bunlardan hangisi seçip girmem daha doğru olur ? sanayimi ve mücavir alansınırdışı mantıklı geliyor diğerlerinin alakası yok çünkü.
   
 7. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  lisanslı ise evet girer ve onaylarsın ama sanayi kuruluşu ise onun girme seninde onaylama şansın yok. faturalar ise sanayi olarak girilir. mücavir alan sınır dışı kavramına iyice bakman lazım. tesisin kurulu olduğu belediyenin belirlemiş olduğu sınırlar dışında mı?

  gider pusulası girersin ama onun içeriğine karar veremezsin ambalaj mı tehlikesiz atık mı o yüzden il çevre kabul etmiyor bunları ve seminerlerde almayın diye uyarıyor. birde gider pusulası kesilerek alınan atığın gerçekliğinden şüphe duyuyor olabilirler. çünkü gider pusulası keserken herhangi bir denetime tabi değil kes kes geç 5000tl yi aşma yeterki
   
 8. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  merhaba arkdaşlar aslında bakanlık bununla ilgili eğitim verse ne güzel olur.
  ben lisanslı, lisanssız,sanayi vb. gibi yerlerden aldığım malzemeleri sisteme giriyorum. tabıkı bu firmalar bana fatura kesmişlerse. lisanssizlarda diğer seçeneği ile giriyorum. aksi takdirde il çevre denetim yaptığında neden bu belgeleri sisteme girmedin diye hesap soruyor. o kadar çok karmaşa var ki.madem yasak var. neden diğer diye bir seçenek var değil mi?
  kafamda deli sorular:))))
   
 9. Aslında gelen atıkların başında durulsa ve cinsinin ne olduğu bilinse ve işi üslubuna göre yapılsa,Bakanlık veya İl Çevre'ye durum anlatılsa bence izin verirler. Bazen ambalaj atığı geliyor ve bazı firmalar tehlikesiz atık kesebiliyor ya da tersi durumda. Şimdi lisanslı firmalardan gelen atıklarda firma girmediğinde o firmanın sanayi odasına kaydı var ise( ki olur) temin yöntemine sanayi seçip yapabilirsiniz. Mesela bir firma beyan yapmamıştı lisanslı firmaydı. Ek-7B'den temin yöntemi sanayi seçip yapmıştım ve hiçbir sıkıntı çıkmamıştı. Eğer sanayi odasına ve ticaret odasına kaydı yoksa o zaman temin yöntemine mücavir alan sınır dışı seçip beyan yapabilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...