• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı toplama ayırma tesisi hakkında

gülşen gök

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
kerem çevre danışmanlık
Arkadaşlar merhaba,

Ambalaj atığı geri kazanım faaliyeti için GFB si olan tesisimiz ambalaj atığı da toplama ayırma lisansı almak istiyor. Bu durumda GFB yenileme yapmamız gerekir diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili birkaç sorum olacaktı.

soru-1: Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği madde 29-2 c : Hizmet edeceği nüfus 100.000’e kadar olan tesisler 3. Tip tesis olarak değerlendirilir; bu tesislerin toplam alanının en az 1.000 m2 olması ve 100 m3 /gün -600 m 3 /gün arasında ayırma kapasitesine sahip olması gerekmektedir.

maddesine göre tesise 100 m3/gün atık gelmesi durumunda ne olur? neden böyle bir alt sınır değer var? yani tesise günlük 50 m3 atık gelse lisans almaktan muaf olabilir mi?

soru-2: ambalaj atığı toplama ayırma lisansı alan tesisin atıkları taşımak için kullanılan araçlarının sağlaması gereken şart/şartlar var mı? mevcut yönetmelikte herhangi bir madde göremedim, eskiden varmış sanırım.

soru-3: toplama ayırma lisansı alan tesisimiz başka bir alanda kendisi için aktarma yeri oluşturabilir mi? Yönetmelikten anladığım biz firma olarak kuramıyoruz. Yönetmelikte aşağıdaki gibi bir madde var, belediye ile bu şekilde bir aktarma merkezi kuran var mı acaba?

Ambalaj atığı aktarma merkezi MADDE 27 – (1) Toplanan ambalaj atıklarının toplama ayırma tesislerine ulaştırılmadan önce biriktirilmesi amacıyla belediyeler/belediye birlikleri tarafından ambalaj atığı aktarma merkezleri kurulabilir/kurdurulabilir, işletilebilir/işlettirilebilir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1. sorunun cvbı kapasite 100 m3/gün olur diyor atık ne kadar gelirse gelsin,
3. sorunun cvbı ise belediyeler kurar yada kurdurur yani belediye talebi üzerine kurulabilir
2. soru teknik uygunluğa bakacaktım bakamadım orayı bilemedim :)