Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı toplama ayırma tesislerinde uygulanması gereken isig prosedürleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Nermin Tuğralı tarafından paylaşıldı.

 1. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  Merhaba, tat tesisinde çalışmaktayım. işyerimizde 50 kişinin altında işçi çalışıyor.işçi sağlığı ve güvenliği açısından uygulamam gereken prosedürler nelerdir? örn. malzeme istif yüksekliği maksimum kaç olmalıdır? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. herkese iyi çalışmalar.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  cemba82 bunu beğendi.
 3. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  malzeme istifleme yüksekliği en fazla 3 metredir sayın nermin. tat tesisinde çalışanlarınız için fiziksel ve biyolojik risk etmenleri bulunur onları kontrol altına almaya çalışın. bu riskleri sizde biliyorsunuz.
   
 4. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim.
   
 5. merhaba, TAT tesislerinde yüksek miktarda toz, presleme ve PET kırma makinelerı sebebiyle yüksek gürültü oluşmaktadır. Bunlar için toz maskeleri ve gürültü seviyesi 85 dB üzerindeyse kulak koruyucu kullanmanız gerekmektedir. Bununla beraber ayırma işlemleri elle yapıldığı için bir çok kesme, batma problemleri oluşabilir bunun önüne geçmek için uygun eldivenler kullanmakta fayda var tabi bir de personellerin en az yılda bir akciğer grafilerinin çekilmesi lazım. tüm bunlara ek olarak toplama işini yapan personelleriniz için atık aracının arkasında gitmemeleri ve presleme işlemi sırasında presin arasına ellerini kollarını koymamaları gibi uyarılar içeren bir talimatname yazmanız gerekmektedir. ayrıca yazdığınız tüm talimatları ve uyarıları personele tebliğ edip okuyup anladıklarına dair imzalarını almanızda fayda var insan oğlu çiğ süt emmiş zira nelerle karşılaşabileceğinizi burada anlatmak istemem.
   
  gülay ve Tuğba Coşkun bunu beğendi.
 6. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Mehmet bey çok güzel açıklamış genel olarak neler yapılması gerektiğini.Tehlike ve risklerin belirlenmesi ve aksiyon alınması için öncelikle risk analizinin yapılması gerektiğini düşünüyorum.Bunu özellikle isg uzmanı eşliğinde risk analizi ekibi kurarak yapılması en sağlıklı olanıdır.Ortam ölçümleri de yaptırmanız size hangi bölümlerde ne tür kkd kulanmanız gerektiği konusunda bilgi verecektir.Ayrıca yangın çıkması kuvvetle muhtemel olan bir sektör olması itibari ile, daha fazla önlem alınması gereklidir.
   
 7. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim arkadaşlar yol gösterici açıklamalarınız için...
   
 8. Mehmet Çakmak

  Mehmet Çakmak CMNet Üyesi

  Mustafa Bey ;

  İstifleme yüksekliği için 3 metre demişsiniz. Raf sistemi olması durumunda maximum yükseklik ne olacaktır?
   
 9. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
  Madde 489-İşyerlerinde malzemeler, aydınlatmayı engellemeyecek, makine ve tesisatın çalışmasını güçleştirmeyecek, geçitlerde gidiş ve gelişi aksatmayacak ve yangın söndürme tesisatının kullanılma ve çalışmasını engellemeyecek ve devrilmeyecek şekilde ve ağırlıklarına dayanacak taban üzerine ve ancak 3 metre yükseklikte istiflenecektir.
   
 10. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  Mehmet bey evet guzel acıklamıssınız pekı sehir içi toplama kısmında ne gıbı onlemler alınabılrı sızın elınızde TAT fırması ıle ılgılı bır risk degerlendırme tablosu varmı birde? ben de riskleri belırlemeye calısyorum fakat cok detay var sanırım :/
   
 11. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  ercan bey evet çok detay var ama size tavsiyem görebildiğiniz en detaylı noktadan başalayın sisteminizi çalıştırmaya. daha sonra ufak formlar oluşturup çalışanlarınıza dağıtın inanın öyle veri size geri dönecek ki sizde şaşıracaksınız. yeterki bu bilinci çalışanlarınıza verin. İSG de en büyük faktör işçilerinizdir size yolu onlar gösterecek. şahsen ben bu şekilde çalışıyorum. hem kusursuza yakın bir verim elde ediliyor hemde çalışanlarınız patronlarının onlar için birşey yaptığını görüp şevkle size yardımcı oluyorlar. size bunu tavsiye edebilirim.
   
  Ercan Selvi bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...