• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı yönetmeliği

şerife022

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
merhaba arkadaşlar
ben yeni çevre mühendisiyim. toplama ayırma tesisinde yeni işe başladım ama neler yapmam gerektiği hakkında hiçbir bilgim yok. benden şuan sadece yönetmeliğim öğrenmem yeterli deniliyor ama bu arada muhasebesini de ben yapıyorum.
firmada yeni kurulmuş o yüzden aksi bi durum ki onlarda herşeyi yeni yeni öğreniyorlar ve benden beklentileri de yüksek.

@şerife022
ilk başta yönetmeliği oku. Ama bu yeterli değil. Sen her ay ambalaj atık sistemine beyan vereceksin bu sistemi öğren,size gelen malzemelerin türünü öğren. Faturalarda hurda ibaresinin kullanılmamasına dikkat et ve atık aldığınız firmalar hurda kesiyorsa onları ara ve eğer ambalaj alıyorsanız örneğin pp ambalaj atığı kesilmesi gerektiğini söyle. Tesisi tanımaya çalış ve nasıl işliyor onu öğren. İşçilere eğitim verilmediyse eğitim ver. Maske eldiven takmaları konusunda uyar. Takıldığın nokta olursa sorabilirsin ve elimizden gelen yardımı yaparız.

çok teşekkür ederim olgaç bey
birde sanayi bölgelerinin atıklarını almaya başladık şimdi 2011 de ambalaj atığı yönetmeliğinin 23 maddesinde organize sanayi bölegelerinden bedelsiz şartı aramaksızın verirler ibaresi kaldırıldı mı hala geçerli mi. byani organize sanayi bölgesinde bazı firmalar bedel karşılığı alabilirsiniz diyorlar. herhangi bi fikriniz var mı
iyi çalışmalar...

@şerife022
birşey değil. Ben size bedelsiz şartı ile ilgili elime geçen bir yazıyı göndereyim size.Benim anladığım kadarıyla belediye ile sözleşmeli olan lisanslı firmalara bedelsiz verilecek. Bu konuyu araştırıyorum. Ama şunu söylemek gerekirse organize sanayideki firmalar olsun ya da başka bir firma bedelsiz atığını vermez çünkü o atıkta para kazanıyor.

Yönetmeliğe göre para karşılığında veremez ücretsiz olarak atığını tat vermek zorunda. Tam bu işe hakim değilim ben ama çalıştığım toplama ayırma tesisine yazı geldi bu konuyla ilgili yani parayla satın alamazsın onlarda para karşılığı veremez bununla ilgili yazı belediyeye de gelmiştir yüksek ihtimalle.

Yazidan haberim var ancak icerigi nedir bir bakmak da fayda var haftaici paylasirsaniz sevinirim.

Arkadaşlar olay şundan ibaret,
Türkiye belediyeler birliği sanayi kuruluşlarının tatlara bedelli vermesine itiraz ediyor ve mahkeme bunu haklı görüp ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinin 23. maddesinin 3,4,5 ve 6. fıkralarındaki bedelsiz şartı aranmaksızın ibaresinin iptaline karar vermiştir.

@Uğur ÖZALP
Kardeş kolay gelsin. Bu yazı bize de gelmişti. Benim anladığım kadarıyla ambalaj ve tehlikesiz atıkları olan bir firma tat veya gdt tesislerine bedelsiz mi verecek? Bir de belediye ile antlaşmanın bu yazıda rolü var mı?

Adından da söz edildiği gibi sadece ambalaj atıkları için geçerli bedelsiz ibaresi. Bedelsiz alımını bizlerin dayatması söz konusu değil. Çalıştığınız sanayi kuruluşlarının bağlı olduğu belediyeleri sıkıştırarak firmalara tebligat yapmalarını söylemeniz gerekli.

@Uğur ÖZALP
peki bizim firmanın belediye ile antlaşması yok ve bize lisans alması gerek olmayan veya muaf olan firmalardan ambalaj atığı geliyor. Biz bunlardan bedelsiz alabilecek miyiz?

Rica ederim yine takıldığınız bir nokta olursa seve seve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.