Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı yönetmeliği

Konu, 'ARŞİV' kısmında şerife022 tarafından paylaşıldı.

 1. şerife022

  şerife022 CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar
  ben yeni çevre mühendisiyim. toplama ayırma tesisinde yeni işe başladım ama neler yapmam gerektiği hakkında hiçbir bilgim yok. benden şuan sadece yönetmeliğim öğrenmem yeterli deniliyor ama bu arada muhasebesini de ben yapıyorum.
  firmada yeni kurulmuş o yüzden aksi bi durum ki onlarda herşeyi yeni yeni öğreniyorlar ve benden beklentileri de yüksek.
   
 2. ilk başta yönetmeliği oku. Ama bu yeterli değil. Sen her ay ambalaj atık sistemine beyan vereceksin bu sistemi öğren,size gelen malzemelerin türünü öğren. Faturalarda hurda ibaresinin kullanılmamasına dikkat et ve atık aldığınız firmalar hurda kesiyorsa onları ara ve eğer ambalaj alıyorsanız örneğin pp ambalaj atığı kesilmesi gerektiğini söyle. Tesisi tanımaya çalış ve nasıl işliyor onu öğren. İşçilere eğitim verilmediyse eğitim ver. Maske eldiven takmaları konusunda uyar. Takıldığın nokta olursa sorabilirsin ve elimizden gelen yardımı yaparız.
   
  Ali Can Dalgıç bunu beğendi.
 3. şerife022

  şerife022 CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim olgaç bey
  birde sanayi bölgelerinin atıklarını almaya başladık şimdi 2011 de ambalaj atığı yönetmeliğinin 23 maddesinde organize sanayi bölegelerinden bedelsiz şartı aramaksızın verirler ibaresi kaldırıldı mı hala geçerli mi. byani organize sanayi bölgesinde bazı firmalar bedel karşılığı alabilirsiniz diyorlar. herhangi bi fikriniz var mı
  iyi çalışmalar...
   
 4. birşey değil. Ben size bedelsiz şartı ile ilgili elime geçen bir yazıyı göndereyim size.Benim anladığım kadarıyla belediye ile sözleşmeli olan lisanslı firmalara bedelsiz verilecek. Bu konuyu araştırıyorum. Ama şunu söylemek gerekirse organize sanayideki firmalar olsun ya da başka bir firma bedelsiz atığını vermez çünkü o atıkta para kazanıyor.
   
 5. Merve Esen

  Merve Esen CMNet Üyesi

  Yönetmeliğe göre para karşılığında veremez ücretsiz olarak atığını tat vermek zorunda. Tam bu işe hakim değilim ben ama çalıştığım toplama ayırma tesisine yazı geldi bu konuyla ilgili yani parayla satın alamazsın onlarda para karşılığı veremez bununla ilgili yazı belediyeye de gelmiştir yüksek ihtimalle.
   
 6. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Merve Hanim gelen yaziyi paylasir misiniz
   
 7. Merve Esen

  Merve Esen CMNet Üyesi

  Şu an yanımda değil fakat hafta içi gönderebilirim
  ben burda işe yeni başladım ama 1ay önce böyle bir yazı gelmiş
   
 8. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Yazidan haberim var ancak icerigi nedir bir bakmak da fayda var haftaici paylasirsaniz sevinirim.
   
 9. Uğur Özalp

  Uğur Özalp CMNet Üyesi

  Arkadaşlar olay şundan ibaret,
  Türkiye belediyeler birliği sanayi kuruluşlarının tatlara bedelli vermesine itiraz ediyor ve mahkeme bunu haklı görüp ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğinin 23. maddesinin 3,4,5 ve 6. fıkralarındaki bedelsiz şartı aranmaksızın ibaresinin iptaline karar vermiştir.
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 11. Kardeş kolay gelsin. Bu yazı bize de gelmişti. Benim anladığım kadarıyla ambalaj ve tehlikesiz atıkları olan bir firma tat veya gdt tesislerine bedelsiz mi verecek? Bir de belediye ile antlaşmanın bu yazıda rolü var mı?
   
 12. Uğur Özalp

  Uğur Özalp CMNet Üyesi

  Adından da söz edildiği gibi sadece ambalaj atıkları için geçerli bedelsiz ibaresi. Bedelsiz alımını bizlerin dayatması söz konusu değil. Çalıştığınız sanayi kuruluşlarının bağlı olduğu belediyeleri sıkıştırarak firmalara tebligat yapmalarını söylemeniz gerekli.
   
 13. peki bizim firmanın belediye ile antlaşması yok ve bize lisans alması gerek olmayan veya muaf olan firmalardan ambalaj atığı geliyor. Biz bunlardan bedelsiz alabilecek miyiz?
   
 14. Uğur Özalp

  Uğur Özalp CMNet Üyesi

  Belediye ile sözleşmeniz olmadan atıkları alamazsanız maalesef.
   
 15. anladım kardeş çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.
   
 16. Uğur Özalp

  Uğur Özalp CMNet Üyesi

  Rica ederim yine takıldığınız bir nokta olursa seve seve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
   
 17. tamam kardeş olursa söylerim:)
   
 18. Ekin Tunçel

  Ekin Tunçel CMNet Üyesi

  Nasıl yani belediye ile anlaşması olmayan atık alamayacak mı?
   
 19. lisanslı firmalar atık alacak ama belediye ile antlaşması olmayanlar bedelsiz alamayacak.
   
 20. Ekin Tunçel

  Ekin Tunçel CMNet Üyesi

  Tamam şimdi açıklayıcı oldu tşk ederim olgaç bey
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...