• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı yönetmeliği

şerife022

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
merhaba arkadaşlar
ben yeni çevre mühendisiyim. toplama ayırma tesisinde yeni işe başladım ama neler yapmam gerektiği hakkında hiçbir bilgim yok. benden şuan sadece yönetmeliğim öğrenmem yeterli deniliyor ama bu arada muhasebesini de ben yapıyorum.
firmada yeni kurulmuş o yüzden aksi bi durum ki onlarda herşeyi yeni yeni öğreniyorlar ve benden beklentileri de yüksek.

Lisanslı firmalarda ambalaj atığı alamayacak. Şahsen ben çalıştığım belediyelere bağlı sanayi kuruluşlarından hiçbirini para verme koşuluyla başka bir firmanın almasına engel olacağım.

Ama atıklarını genel olarak bedelli vermeye çalışıyor bir çok yer. Bedelsiz vermek yerine bedelli olanı tercih etmeleri daha muhtemel olmuş olur bu durumda..

Bedelsiz gösterme adı altında bedelli alımlar gerçekleşmesin bu aşamada valla sıkıntılı. Belediye ile anlaşması olmayanlar için cok sıkıntı gerçekten.

@Uğur ÖZALP
Sizin dediğiniz gibi olsa belediye anlaşması eskisi gibi tekrar zorunlu hale gelirdi , bu durumda yönetmelik tamamen değişmeli , şuan belediye ve/veya tat firması ayrımı olmaksızın bedelsiz ama uygulanabilrliği yok diye düşünmekteyim.

@Uğur ÖZALP
Kardeş zaten belediye ile antlaşması olmayıp belediye sınırları içerisinde olan firma yada kuruluş belediye ile antlaşması olmayan lisanslı firma atıklarını alamaz. Ama sanayi bölgesi sınırları içerisinde olan bir firma devamlı bir firmaya atığını verip, başka bir firma buna engel olamaz. Lisanslı firmada ambalaj atığı alamayacaksa( belediye ile antlaşması yoksa) o zaman firmayı kapatması lazım.

@Uğur ÖZALP
kardeş sert çıkışmış olabilirim affola. Amacım kimseye kızmak değil yanlış anlaşılmasın ben senin dediğini anladım:). Lisanslı firmalar, belediye sınırları içerisindeki bir kurumun vb. yerlerin belediye ile antlaşması olan firmalara atığını veriyorsa bu kurumların atıklarını alamaz.

Arkadaşlar mevzuat gayet net tartışmalık bir durum yok yani ortada. Ayrıca Olgaç bey 'ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği' 23. madde 3. fıkrasında organize sanayi bölgelerinde bulunan kurulluşlarda bedelsiz vermekle yükümlü artık.

Belediye sistemine diye keskin bir ifade ben de goremedim belediye sistemine veya tat denmis bu durumda belediyeyle anlasmali olmayan tatlar da anlasmali olan tatlarla esit haklarda

Organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler. Ancak lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisi kuran organize sanayi bölge yönetimleri organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan katılımcılarından ambalaj atıklarını toplayabilirler.

@Gülay Kudret Birdal
hayır ama bu karar çok saçma ve belediye ile anlaşmalı gelipte benim atık aldığım yere gelip böyle birşey yaparsa bu hiç etik değil ve iş ahlakına da sığmaz. Şimdi bir arkdaşla görüştüp karar temyize gitmiş dedi. Ben şu kadar söylüyorum bu işten anlayacak bir bakan gelmesi gerekir.