• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı yönetmeliği

şerife022

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
merhaba arkadaşlar
ben yeni çevre mühendisiyim. toplama ayırma tesisinde yeni işe başladım ama neler yapmam gerektiği hakkında hiçbir bilgim yok. benden şuan sadece yönetmeliğim öğrenmem yeterli deniliyor ama bu arada muhasebesini de ben yapıyorum.
firmada yeni kurulmuş o yüzden aksi bi durum ki onlarda herşeyi yeni yeni öğreniyorlar ve benden beklentileri de yüksek.

Vallahi arkadaşlar anlattıklarım belediye başkanları ve onlara bağlı çevre koruma müdürleri ile yaptığım görüşmeler sonucu aktardığım şeyler. Gerisi size kalmış iyi günler :)

Belediye ile sözleşmeli olduğumuz dönemde elimizde bir yazı değil , koskoca yönetmelik varken çok uğraşmıştık bir takım firmalar sisteme uyarken , birsürü firma da kafasına göre hareket etmişti.

Şuanki sistemde de belediye ile sözleşmeli firmanın gerek belediye gerekse yetkili kuruluş tarafından desteklendiğini bilmekteyim.Bu şartlarda belediyenin OSB ye girebileceğini sanmıyorum , kolay gelsin .

@Gülin Çağlıyan
Bence organize sanayi bölgesine giremezler. Bizim türkiye'de maalesef sistem böyle yürüyor ve birileri işi bozmaya çalışıyor yazık çok yazık.

Belediyeye gidiyoruz söylüyoruz onlar da ilgilenmiyorlar bize de geldi yazı diyorlar o kadar icraat yok. Bir işletmeye yönetmelikte bedelsiz vermeniz gerek diyerek durumu anlattık fakat işletmenin sahibi başkasına satarım sen almazsan dedi yasal değil diyoruz işletme sahibi sen görene kadar ben satmış olurum gece yollarım dedi belediyeye bunu bile söyledik kulaktan geçirdiler ne yapmam gerek bir yol gösteren olur mu acaba.

Arkadaşlar bu konuda bende geçen ay Eskişehir İl Çevre ile görüştüm, onların görüşü; belediye ile anlaşma olsun veya olmasın TAT firmalarının atıkları bedelsiz alması gerektiği yönündeydi. Belediye ile anlaşması olanların işleri kolay kendilerine belediyeden resmi biz yazı ile destek bulabilirler bedelsiz alınması için ama anlaşması olmayan TAT'ların hiçbir şekilde bedelsiz alabileceğini düşünmüyorum. Çünkü sanayiciler vermeye pek razı değil :D Ama sadece belediye ile anlaşması olanlar bedelsiz alır, diğerleri bedel ile alır demedi bana Eskişehir İl Çevre bilginiz olsun. Onların görüşü tüm TAT firmaları bedelsiz alacak şeklinde.

@Sena ÇetinkayaSena kardeşim bende dün bir arkadaşla görüştüm bana tat firmalarının ambalaj atıklarını bedelsiz alamayacağını söyledi. Bende il çevre müdürlüğü ile görüşeceğim.Şu an herşey muallakta.

@Olgaç Sürmelihindi
Olgaç bey dediğiniz gibi bir şey varsa piyasa tekele düşer o zaman, diğer TAT firmaları kapatmak zorunda kalırlar bence o çok mantıklı değil :) Umarım farklı illerdeki İl Çevreler farklı görüş beyan etmezler. Danıştayın kararını da okudum onların demek istediği de -belediye, sınırları içerisinde kalan firmalara hizmet veriyor karşılığında da atıkları bedelsiz alsın- şeklinde olması. Ama il çevre bana tüm TAT'lar için durum böyle diye belirtti :) Gerçekten ucu çok açık bir durum malesef.

@Sena Çetinkaya
Ben burada ki il çevre ile görüşüp bilgi alacağım. Dediğinizde haklısınız. Piyasa çok kötü duruma düşer.Lisanslı firmalar boşuna lisans almış olur bu durumda. O zaman belediye ile anlaşma zorunluluğu tekrar getirilsin, kaldırılması önemsiz olmuş bence. Bir de belediye ile anlaşması olanlar eğer diğer lisanslı firmaların ambalaj atıklarını aldığı kurum veya firmalara gidip atıklarınızı bize bedelsiz vermek zorundasınız derlerse bu iş ahlakına sığmaz. Bizler boşuna burada çevre mühendisliği yapıyoruz.

Aynen Olgaç bey ayrıca burada OSB gibi yoğun sanayi bölgelerinin bu sınırlardan çıkarılması lazım, adamlar atık satarken de para kazanıyor onları diretmek olmaz ve aynı zamanda anlaşması olmayan TAT firmaları da OSB'leri kullanıyor pazar olarak. Eskişehir'de OSB de bir belediyenin sınırları içerisinde diye belediye ile anlaşması olan bir TAT firmasının tüm OSB'ye bedelsiz alması dediğiniz gibi hiç etik olmaz. Diğer TAT firmaları zaten çok büyük değiller, bu sefer işler iyice illegal bir hal alacaktır. Faturada bedelsiz görünüp el altından paralar dönecektir. Çalıştığım firmanın işleri yarı yarıya düştü bile bu yüzden. Çok büyük sıkıntı var alınan bazı kararlarda, tüm bölgeler tekelleşiyor.

Gaziantep'te OSB bölgesindeki lisanslı firmalar işlerini kuralına göre yapıyorlar. Belediye ile anlaşması olanlarda var ama kendi bölgelerindeki kurumlardan atıklarını alıyor ve kimse kimsenin bölgesini işgal etmiyor. Zaten Osb kendi içerisinde kalkınabiliyor ve yönetebiliyor. Bizim işlerde durgun ve piyasanın geneli çok iyi durumda değil. Bizim türkiyedeki insanlar bu kafada olursa biz gelişemeyiz. Dediğiniz gibi eğer sistem böyle olursa çok el altından paralar dönecektir. Bir an önce buna bir çözüm bulunması lazım. Yoksa herkes kendi kafasına göre iş yapıp piyasayı kötü duruma düşürecekler.

arkadaşlar. biz bir belediye ile sözleşme imzaladık ambalaj atıklarının toplanması ve ayrılması ile ilgili. bu protokol gereği belediyenin toplama sistemine bizim katıldığımıza dair bir yazıyı da bakanlığa göndermemiz lazım ve bu yazının eklerinde araçlar ilgili bilgilerde yer almakta. ama kendi araçlarımızı çalıştırmayıp başka bir firmanın araçlarını çalıştırmayı düşünüyoruz. o firmanın lisansı yok sadece araçları ile atıkları toplayıp bize getirecek. bunun için o firma ile yaptığımız sözleşmeyi de ek olarak göndermemiz yeterli olur mu ?