• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı yönetmeliği

Yağmur Cengiz

Kayıtlı Kullanıcı
merhabalar
ambalaj atıkları toplama ayırma tesisisimiz geçici çalışma izni aldı ve bildirimler yapmamız gerekli her ay çevrerman.gov a ve bu bildirimlerin kaşeli ve imzalı çıktısını her ay il çevre müdürlüğüne yollamak zorundayız benim sormak istediğim bu dosyanın içine başka bir şey daha koymamız gerekli mi ve diyelim ki ocak ayının bildirimleri şubatın 15 ine kadar girilebiliyor bu çıktılarda ayın kaçına kadar müdürlüğe gönderilmeli ? şimdiden teşekkürler

pekii!
bu linki tıkladığınızda ne ambalajdır ne ambalaj değildir dosyalarının ıcınde en altta kırmızı renkli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.bunu il çevreye söylediğimde bilmiyorum yönetmeliği inceleyim dedi .... bir inceleyin arkadaşlar..üzerinde söyleyeceklerim var daha...

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Bakanlık ve İl Çevre'deki herkes her konudan haberdar olamıyor. Suçlamak da yanlış belki. Sonuçta bu işlerin yürümesi genelde bakanlığın yönetmeliği çıkarmasını, alt birimlerine / taşra teşkilatlarına iletmesi ve konu hakkında buralara hizmet içi eğitim vermesi yoluyla oluyor. Burada belki personel eksikliği var belki başka bir şey. Ancak personel eksikliğinden dolayı ise bu konunun çözümü basit. Eksiği tamamlayacak ya da daha işlevsel hâle getirecek sayıda mühendis alınabilir. Gerçekten bazen aynı şeyi iki farklı kişiye sorduğunuzda iki farklı cevap alabiliyorsunuz ve en sonunda bir değerlendirelim deniliyor.

Sakin ol :D Bakanlığı savunmadım. Konuyla ilgili bir yanlış var ve bunun düzeltilmesi gerektiğini savunuyorum ben de ;)

birinin bu sorulara verecek cevabı olmalı arkadaş ... yoksa çıkarmasınlar... bu word dosyasına kim ne sıklıkta bakar ki..eski yazımıdır yenimidir. yönetmelikte olmayan birşey tutup burada kırmızı renkte yazılmış

hüseyin beyin sorusuna söyle bir cevap verebilirim yeni taslağa göre organize sanayi bölgeleri satabilecek atıklarını ve satabilecekleri için bu belgeleri belgenlendirme dosyasına dahil etmiyorlar sadece belediyelerden alınan belgeler kullanılıyor her şehirdede lisanslı tesisi olmadıgından belgeleme istemlerini başka şehirde yaptırmaya yöneliyorlar ve böylece o şehirdeki tesisi belgelendirme dosyasını hazırlarken elindeki belgeleri tüketiyor belgelendirme yapamayan firmalarda hem mağdur hemde cezalı duruma düşüyor bu nedenle cezayı kaldırıyorlar diye düşünüyorum bu benim kendi fikrim tam bir bilgimde yok umarım yardımcı olabilirim

Evet tabiki olabilir, ama bunu tat lisanslı firmaların yaptığı belgelendirmelerin eksikliğinden ve geri döneceğini düşündüklerinden değil, bir yetkilendirilmiş kuruluşun yaptığı belgelendirmelerin yanmaması veya bu kuruluşun zor duruma düşmemesi için konulmuş bir madde olduğunu düşünüyorum. Çünkü benzer bir sorun nedeniyle bakanlığa başvurduğumuzda bize " yönetmelik maddelerini kopyala-yapıştır yapıp göndermişlerdi" :) yönetmelik maddeleri ortada ne yaparsanız yapın der gibi.
Komik :)

sonuç olarak bu maddenin eklenme sebebi, kimine göre muhasebesel sorunlar, kimine göre mücavir alan sınırların aşılmış olması, kimine göre henüz taslak olduğu için hakkında konuşmak yersiz, kimine göre "banane", kimine göre "hangi madde anlamadım".... :)

merhabalar. Benim de ambalaj atığı konusunda bir sıkıntım var. Atık naylon poşetleri kullanarak silikopolimer rögar kapağı ve taşıma paleti üreten bir geri kazanım tesisi Ç.K.A.G.İ.L.H.Y. e göre Ek-1 kapsamında değerlendirilmesi gerekir değil mi? Atık yönetimine göre de poşetler ambalaj atığı değildir diye geçiyor. Bu naylon poşetleri hangi kategoride değerlendirmem gerekir yani bu poşetlerin atık türü nedir?

Arkadaşlar, ambalajlar üzerinde bulunan etiketler, ambalajları birarada tutmak için kullanılan plastik şeritler, ürünün dış ambalajını yapıştıran bantlar ambalaj mıdır?