• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atığı

R.Toprakci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ELİPS PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM
Ambalaj atığı belgelendirme nasıl yapılır?

Eski bir belgelendirme uzmanı olarak bu konuda bilgi veremem :D elimde altın bir bilezik :) İşin her türlü yolunu da biliyorum :) anlayan anlamıştır. saygılar....

bi firma da mı çalışıyorsun yoksa danışmanlık da mı?

güneydoğu ve akdeniz bölgesine tükçev vakfı adına ben bakıyorum yardımcı olabilirim.
0507 708 71 85

merhabalar ,ambalaj bilgi sistetemi ve motat la ilgili bir sorunum var ve anlamadım, hesaplamalarmda bir yanlışlık yok fakat ambalajdaki ve motattaki stok miktarı uyuşmuyor,fatura kestiğim zaman ,ambalaj bilgideki kağıt stoğu ile motattaki ambalaj kağıt stok miktarı aynı değil ve birka. fatura yı motata giremedim ne yapabilirim bu konuda ,bir fikri olan var mı ?

@Ö.Kocaer ilk önce aylık olarak kesmıs oldugunuz faturaları bır kagıda aylık olarak yazın. bu aylık degerlerın yanına aylık gırısle cıkısınızı da yazın. bunları yaptıktan sonra ambalaj bılgı sıstemınde ve kds de karsılastırın. hangı ayda yanlısınız varsa ıl mudurlugune basvurun. yanlısınızı gıdermek ıcın onayı kaldırmaları ıcın

@mahsunGS ya makbuzlar ayrı irsaliye faturaları ayrı gider pusulası 1 haftadır çözmeye çalışıyorum hangisi ek7 hangisi ek8 e die ama bizim sistem çok karışık

@R.Toprakci

Ek7 : TAT' a giren-çıkan,
Ek8: GDT'ye giren çıkan.
Sisteme fatura gireceksiniz. irsaliyeler faturanın altında yazar. irsaliyelerin fotokopilerini de YK' ya faturaların fotokopisi ile birlikte gönderiyorsunuz.
Önce tehlikesiz giriş-çıkışlar ile ambalaj giriş çıkış faturalarınızı ve GDT giriş ve çıkış faturalarınızı ayırın ve dosyaların. Sonra bunlara bağlı irsaliyeleri de ilgili faturanın altına koyun. Sonra değerleri tabloya dökün. Ambalaj portalına Faturasız yani gider pusuları ile yapılan girişler yazılmıyor. Tehlikesiz atık portalına yazabilirsiniz.
Faturalı giriş çıkışları aşağıdaki gibi tabloya işleyin ve hep bu şekilde ay bazında takip edin. Dönem sonu stok miktarınız atık kodu bazında girmeniz gerekiyor. Aksi taktirde tutturamazsınız. Atık kodu bazında ve kendi içinde tesisinize giren malzeme ağırlığına göre gruplandırma yapın ve yüzdeleyin. (örn; kağıt % 30, metal %10, cam% 10 vb) Dönem sonu stok miktarınızı bu yüzdelere göre atık koduna göre belirleyin.
Kısaca anlatmaya çalıştım, umarım faydası olur

DÖNEM BAŞI STOKGİRENÇIKANFİREDÖNEM SONU STOK
[TBODY] [/TBODY]

@Tijen Canişcioğlu tesekkur ederim ben daha buralara geçiş yapamadım. Bende önce yapılan ek7 ve ek8 bildirimleri il müdürlügüne bir kısmı gönderilmemiş. Gönderilenler de revize edilmiş onları toparlamaya çalışıyorum.

Arkadaşlar merhaba.

Ambalaj Atığı TAT firmasında çalışıyorum ben de. Belediyeden ve farikalardan aldığımız malzemeleri Alındı Makbuzu imzalatarak tarattım ve Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinde girişlerini yaptım, fakat Belediye ve İl Çevreye daha onaya göndermedim. (Yaklaşık 850 ton Karışık Amb. Atığı)

Benim sıkıntım MOTAT ile.. Şimdiye kadar hiç kullanmadım. Alındı makbuzlarında hepsi Karışık Ambalaj Atığı olarak görünüyor. Atık Kabul sekmesinde bunları 150106 Karışık Amb. Atığı olarak girişlerini yapıyorum fakat Atık Gönderimde sadece stokta olan 150106 Kodlu yine Karışık Amb. Atığı olarak görünüyor. Karton - Plastik - Cam vs stokta olmadığı için gönderim kısmını doldururken problem yaşıyorum. Bu 850 ton Karışık Amb. Atığını nerede ve nasıl dağıtacağım?

Motat sistemini aşama aşama anlatabilecek bi arkadaşım yardımcı olabilir mi acaba?

Şimdiden teşekkürler herkese..

@Sercan Demir MOTAT değilde Kütle Denge Sistemi olabilir mi bahsettiğiniz ? Toplama Ayırma Tesisleri MOTAT kullanmıyor çünkü. Tesisinize gelen atıkları ambalajlar için hem Ambalaj Bilgi Sistemi hemde KDS beyanlarını yapıyorsunuz. Gelen ambalaj atıklarını KDS üzerinden giriş yaptıktan sonra yine aynı sistemde Proses'e sokup atık karakterizasyonunuza veya ayırdıktan sonra tartım yapıyorsanız o miktarlara göre karton,naylon,plastik,cam,teneke vs.. şekilde ayırmalısın proses çıktısı olarak.
Ayrıca eğer geriye dönük bildirim yapacaksan eğer proses tarihlerini ona göre girmelisin.

Öncelikle teşekkür ederim hocam. Proses üzerinde 850 tonu proses girdiden girip, çıkışlarda kağıt karton, plastik, cam vs diye ayırıyoruz anladığım kadarıyla. Bu arada MOTAT diye yazdım ama sanırım aynı yerden bahsediyoruz, belki ben yanlış aktarmış olabilirim. Çevre Bilgi Sistemi üzerinden Atık Yönetim Uygulamalarına giriş yapıyorum ve orada bu işlemleri yapıyorum.

@serhanmaden Merhaba Serhan Bey,

geçen gün bakanlığı aradım belgelendirme usul ve esasları ile ilgili bir konu danışacaktım. Bana aslında onlarda kalkacak nasıl yapalım ki dediler.
anlamadım. kendi bildiğimi yaptım ama bu sözün geçerliliği var mıdır?