• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Atıkları Beyanı

CHARMED

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Bayer
Arkadaşlar,
Merhabalar,
Ambalaj Atıkları Beyanı için EÇBS den kotrol yaptınız mı? Ambalaj Bilgi Sisteminde 2021 PS Bildirimi için sistem açılmıyor.
Değişiklik mi var? Haberi olan paylaşabilirse bilgi çok sevinirim.

Merhabalar,
GEKAP beyanı yapan firmalar da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sistemi (atikambalaj.csb.gov.tr) üzerinden bildirim de bulunacak mıdır?
Ayrıca GEKAP beyanı yapan firmalar, yetkilendirilmiş kuruluşlar (ÇEVKO, PAGÇEV vb) ile anlaşma yapacaklar mıdır?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
bhdrscArtık yetkilendirilmiş kuruluş ile anlaşma yapılması durumu yok. Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik ile Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliğini incelerseniz daha detaylı bilgi sahibi olursunuz. 2020 yılı son 6 aylık dönemin beyanını ocak ayı sonuna kadar yapmalısınız bu arada.

H..Demirelbildirim devam edecekmiş(gekap bildiimi ile kıyaslama yapmak için) ayrıca mart ayının sonuna kadar da ambalaj bilgi sistemi üzerinden yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalar bana kalırsa yükümlülüklerini yerine getirsin aksi takdir de gekapa devr olacak şeklinde söylemler var

Önceki cevapları görüntüle…
Hüseyin Can Ceylanüstadım, kafamda oturtamadığım bir konu var. Doğru mu yanlış mı düşünüyorum ya da göremediğim başka bir şey mi var bilmiyorum ama burada ki üstadların yorumunu almak istiyorum. Ambalaj atık sistemine gireceğimiz ambalaj tanımları ile GEKAP'a gireceğimiz ambalaj tanımları bir değil. Dolayısıyla miktarlarda bir olmayacak. Bu şekilde bir kıyaslama ne kadar doğru olabilir ya da inceleyen taraf tarafından sağlama yapabilmesi için ne kadar veri verebilir ki.
(GEKAP kapsamında usul ve esaslarda ambalaj tanımlarında bazı muafiyetler getirilmişti)

bhdrscMalzemelerin ortak girilmesinden ziyade Ambalaj Bilgi Sisteminde ambalaj tanımı ile GEKAP ambalaj tanımı (ve getirilen muafiyetler ile) ile uyuşmamaktadır. Aynı cins malzemelerin ortak beyan edilmesinin haricinde birinde (ABS) ambalaj olan malzeme diğerinde (GEKAP) ambalaj olarak değerlendirilmiyor. Bu durum da miktarlar birbirini tutmayacaktır ve sağlama yapılmasında engel olur diye düşünüyorum. Tabi ki, fikir verebilir bu başka bir değerlendirme.
Bilmiyorum yanlış mı yorumluyorum ya da görmediğim başka bir husus mu var. Konuya hakim değerli üstadlar yorumlarsa sevinirim.

H..DemirelTeşekkür ederim @H..Demirel @Hüseyin Can Ceylan . GEKAP beyanı yapıyor ve bedeli ödüyoruz. Aklıma takılan soru: Bunu yaparken mükerrer olarak ambalaj bilgi sistemleri üzerinden neden bir beyan daha yapıyoruz? İki farklı yönetmelik olması nedeni ile mi?

Benim en son anladığım: GEKAP beyanı ve bildirim yapan firmalar, ambalaj atık sistemi üzerinden sadece beyanda bulunacaklar? Bu beyanında GEKAP ile uyumlu olması gerekiyor.

Ark. Atik ambalaj beyanı devam ediyor sadece Belgelendirme olmicak yani yükümlülüğü gekap ödeyerek üzerinizden atmış oluyorsunuz ? Yeni Belgelendirme sistemi gekap gibi düşünün :)

Son düzenleme:
zavalliSaygı değer üstadım ben senin gibi yorumlayamıyorum. Sadece piyasaya verdiğimiz ürünü düşünelim mesela, GEKAP ile ABS' nin uyuşması (veya birbirine eşit olması) mümkün değil, tabii muafiyetler haricinde. Çünkü birinde ambalaj olarak geçen malzeme diğerinde muaf tutuluyor. ikisi içide beyan yapılacak bunda hem fikiriz ama PS ile GEKAP tutmaz diye bir durum olduğunu ben zannetmiyorum. Belki bir birbiri için fikir verebilir ancak eşit olma şartının olmadığı şeklinde yorumluyorum. Bilmiyorum, grupta ki üstadlarımız konu hakkında ne diyorlar, nasıl yorumluyorlar. Eğer benim yanlış bildiğim ( ya da yorumladığım) bir şey varsa, ben de onların yorumları ile doğruyu öğrenmiş olurum @Cem Yılmaz @Olgaç Sürmelihindi @Fatih Koçak @Hüseyin Can Ceylan
Saygılarımla, sağlıklı günler ve iyi çalışmalar diliyorum

yeniçevreciAmbalaj bilgi sisteminde hem iç piyasa hemde ihraç ettiğimiz ambalajları giriyoruz. Gekapta ise sadece iç piyasaya sürdüğümüz ambalaj miktarını giriyoruz. Dolayısı ile ambalaj bilgi sistemine girdiğimiz iç piyasa miktarı ile gekabın uyuşması gerekmektedir diye düşünüyorum. Umarım yanlış düşünmüyorumdur.

rkcBS'ye girilen PP,PE,PVC vs. bunların hepsi plastik çeşidi olduğu konusunda hem fikiriz. Ancak, GEKAP ta bunların hepsi ambalaj olarak değerlendirilmiyor. Usul ve esaslarda bazı muafiyetler getirilmiş. Bu muafiyet nedeniyle ABS ile GEKAP birbirini tutmaz diye düşünüyorum. Ben de yanlış düşünüyor olabilirim. Aynı malzemelere ambalaj demediğimiz için aynı miktarın çıkmaması gayet doğal diye düşünüyorum. yoksa PP,PE,PVC vs hepsi plastik ve ambalaj ise bu mazemeler hepsi plastik ambalaj. Konu da ısrarcı değilim ama doğruyu bulmaya çalışıyorum

yeniçevreciMerhabalar, tutmaz diye düşünmenize gerek yok, zaten tutmayacak. Bahsettiğiniz konu bu işlemde öncelikli. En basitinden; Haziran ayında yayımlanan GEKAP usul ve esaslarda endüstriyel amaçlı kullanılan; rulo, makara, masura, bobinler Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile çelişerek ambalaj tanımı dışında kalıyor.

Bu sebeple, sizin de bahsettiğiniz üzere arada fark olmaması mümkün değil.

zavalliilginiz için teşekkürler, siz düzeltmeyi yapana kadar bir kaç yazışma oldu ama aklın yolu bir. Doğru noktada buluştuk. Ben ilk yazdığınızı benim gibi yanlış yorumlayanlar, hataya düşmesin diye yazmak istedim. Hepimizin aynı noktada olması güzel (: