• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları beyanı

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar,
ambalaj atıkları beyanı yapılırken mesela 2010 yılında stokta kalan ambalajları 2011 yılına nasıl ekliyorsunuz. Temin edilen miktarın üzerine mi ekleniyor?

@Yasemin Aslantürk

firmanın hatalı bildirim yaptığı tespit edilirse cezai sorumlulukları olur. bence 3000 kg yi geçse bile doğru şekilde bildirim yapılması daha doğru. aksi durumda 9000 tl para cezası ve fazladan tonaj olarak devam edecektir.

@Behran Kankul
önceki yıllara ait firmanın elinde veri yoksa ceza kesecekler neye dayanarak ceza keserler ? bu bağlamda 3000 kg üstünde yapması bence saçma olur bu konuya ilişkinde ceza kesileceğini sanmıyorum.

tespit durumunda yanlış beyan yapmaktan ceza kesebilirler. ayrıca firmalardan duyduğum kadarıyla il müdürlükleri "elimde veri yok" bahanesini sevmiyor :)

@Yasemin Aslantürk

Ambalaj üreticileri de bildirim yapıyor. Eğer ambalaj üreticisi, ambalajı sattığı firmanın beyanını sürekli yapıyor ise o zaman tespiti hiç zor değil...

Ambalaj üreticilerinin yükümlülükleri

MADDE 9 – (1) Ambalaj üreticileri;

ç) Ek-4’te yer alan Ambalaj Üreticisi Müracaat Formunu, ürettikleri ambalajları müşterilerine satışı esnasında ambalaj kullanmaları halinde ise ayrıca Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için kullanıcı kodu ve program erişim şifresi almakla,

@CMNet Okuru Engin

zeynep hanımın ifade ettiği her il müdürlüğünde ambalaj sistemine bakan memur arkadaşı bulursanız konuyu izah ettiğinizde o direkt iptal edebilmektedir.

Piyasaya süren olarak depozito sistemine kayıtlı olmadan tekrar kullandığımız ambalajları ne yapacağız?
Ek.5C kısmına da veri girişi yapamıyorum. Bir depozito sistemim yok.
Tekrar kullanılan bu ambalajların toplamda piyasaya sürülen miktardan düşmesi gerekmez mi?

Örneğin tahta paleti gönderdiğim firmalar ile anlaşarak geri alıyorum. Hepsini olmasa da bir kısmını böylelikle yeniden kullanabiliyorum.