• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları beyanı

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar,
ambalaj atıkları beyanı yapılırken mesela 2010 yılında stokta kalan ambalajları 2011 yılına nasıl ekliyorsunuz. Temin edilen miktarın üzerine mi ekleniyor?

bu muallaklı konuların riskini almamamak gerek. bahsettiğim denetimden sonra, tesisin yetkilisi şöyle dedi; herşey mevzuat değil fidan hanım, gördüğünüz gibi çevreciler bizi seviyor,korkuttunuz bizi :) ben bu konuda çalışmıyorum ama takip ediyorum.atık amabalaj zor iş bayanlar, Size iyi akşamlar.

danışmanlığını yaptığımız tesislerin 2012 yılına ait belgelendirme dosyası hala tuçev tarafından gönderilmemiş . belgelendirme dosyası sistem üzerinden girilecek sıkıntı yok deniyor ama son gün 28 şubat değilmidir. birde 2013 yılı beyanlarını girdik 2012 yılına ait belgelendirme hala yapılmadığı için belgelendirilecek miktarda 2012 ve 2013 yılı toplamı görülüyor . Çevre il müdürlüğü 2013 yılını onayladı bu haliyle belgelendirilecek miktar fazla görülüyor sisteme 2012 belgelendirmesi girildiğinde sistem otomatik düzeltiyor mu teşekkür ederim

Merhaba,

Eski yıllara ait bilgilendirme yaparken "yurt içinden temin edilen", "piyasaya sürülen miktar" ve "stok" var. Yeni ek'ler gibi dönem başı ve dönem sonu stok olarak ayrılmamış. Bu durumda örneğin 2009 yılı için piyasaya sürülen miktar, temin edilenden fazla çıkabiliyor. Sebebi de önceki yıldan devreden stoğun bir sonraki yılın sistemine girilmemesi. Bunu ne şekilde bildirebiliriz? "Tekrar kullanım" kısmı var, orayı kullansak o da tekrar kullanım ibaresini karşılamayacak.

Bir de ambalaj üreticisi bir firma pvc malzeme olarak (hammadde) alıyor ve kendi fabrikasında bunu ambalaj kapağı haline getiriyor (kesme,bükme gibi işlemler ile). Bu da sisteme Ek-4 üzerinden girilmeli mi, yoksa tesisin hammaddeyi aldığı yer mi girecek sadece?

Yardımcı olursanız memnun olurum. İyi çalışmalar.

Arkadaşlar sistemin otomatik olarak girmediği 2012 kasım ve aralık ayındaki fatulararın belgelendirme girilirken belediye seçmediğimizde onayladıktan sonra tekrar güncelleme şansı olmuyor, fakat belediye seçildiğinde daha sonra değiştirme şansı oluyor. Bunun sebebi nedir acaba ve belediye seçmediğim bi belgelendirmeyi nasıl iptal edebilirim yada belediye ekleyebilirim...

geçen sene uzatıldığında sistemde yazı çıkmıştı ancak bu sene öyle bir durum söz konusu değil

arkadaşlar şimdiye kadar hiç bir şekilde beyanı yapılmamış bir belediyeye bakıyorum atık ambalajlarını zaten şimdiye kadar hiç toplamamışlar ayrıca ayrım yapılmıyor. herhangi bir tesiste yok vahşi depolama yapılmaktadır. bu durumda bir belediye için atık ambalaj beyanı ne kadar doğru olur.

ek5 b1 ve b2 nin birini mi doldurmamız gerekiyor ? ikisini de doldurdugumda sanki ayrı ayrı hesaplanıyormus gıbı geldı bana.bu durumda atıgım ıkı katına cıkıyor.

@erman
Erman Bey;
Ambalajlar ile ilgili sistemlerin geçmiş dönemleri için benim hatırladığım sistemin sonrasında stok girişleri mevcuttu. Fakat net değilim. Dönem başı ve sonu olarak girişler yapılabiliyordu diye hatırlıyorum. Sistemde eskilere bakamıyorum şu anda :s
İkinci olarak hammadde tedarik ettiğiniz yer piyasaya ambalaj değil dediğiniz gibi PVC malzeme sürüyor. siz ise bunları ambalaj haline çeviriyor sonra piyasaya sürüyorsunuz. Benim yorumum sisteme ek-4 ile giriş yapmanız gerektiği.
Kolay gelsin...