• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları kdv'den muaf mı ?

Burak Bilen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anel
Arkadaşlar daha öncelerde ambalaj atıklarına KDV uygulanmıyordu. Şimdi mevzuat değişmiş. Yeni mevzuata göre artık ambalaj atıklarına KDV uygulanacak mı?

@Olgaç Sürmelihindi
Ben de öyle biliyorum da 3'tür faturalar KDV'li kesiliyor. KDV mevzuatlarında da "Ambalaj Atıkları KDV'den istisnadır" yazıyor.

bence yanlıslık var bu işte faturada ne diye kesıyorsunuz.? yönetmelıktekı dogru ve ambalaj atıgı kdv uygulanırsa yonetmelık yenılenır ve yayınlarlardı.

@Olgaç Sürmelihindi
zaten sürekli bir karmaşa var her konuda. ama onların muhasebecisi mevzuatın değiştiğini söyledi. tabii neye dayanarak bunu söyledi emin değilim.

muhasebeci dediyse güvenme derim. onların her söyledıgı yalan zaten. ben bu konuyu arastırayım size bilgi veririm ama ben yine söyluyorum herhangi br değişiklik yoktur.

@Burak Bilen

@Burak Bilen

Burak Bey,
Hangi mevzuatta ne şekilde bir değişiklik yapıldığını bahsettiğiniz firmadan öğrenmeye çalışabilir misiniz? Yani düz bir yazı şeklinde mevzuat değişti, artık KDV'li fatura keseceğiz demeleri mantıklı değil.

@Olgaç Sürmelihindi
aynen

@Fatma Gül Es
hem de hiç mantıklı değil. ben de zaten onların değişti dedikleri şeyi istedim.

@Fatma Gül Es
bu muhasebecıler parayı nerden kazanacaklarının yollarını arama pesındeler bence ama sasırmıslar. birde yazıyı kendılerı hazırlamasın.:D

Buyrun;
KDV Kanunu 17/4-g bendine göre;
• metal,
• plastik,
• lastik,
• kauçuk,
• kağıt,
• cam

“hurda ve atıklarının” teslimi KDV’den istisnadır. Ancak KDV Kanunu madde 17 aynı
kanunun 32. maddesinde sayılmadığından “kısmi istisna” hükmündedir ve bu nedenle yine
aynı kanunun 30/a fıkrası gereği bu hurda ve atıklar nedeniyle yüklenilen KDV’lerin istisna
kapsamında teslim yapılan dönemde indirimler arasından çıkartılması gerekmektedir.

Ekte kaynağı da gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• kdv ambalaj.pdf
    83.8 KB · Görüntüleme: 81