Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıkları kdv'den muaf mı ?

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Burak Bilen tarafından paylaşıldı.

1. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

Arkadaşlar daha öncelerde ambalaj atıklarına KDV uygulanmıyordu. Şimdi mevzuat değişmiş. Yeni mevzuata göre artık ambalaj atıklarına KDV uygulanacak mı?

2. ambalaj atıklarına biz şimdiye kadar kdv uygulamadık. o mevzuatı bana bır yollarmısın.

3. Can Doğan

Can Doğan CMNet Üyesi

Aynen o mevzuatı ben de istiyorum

4. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

bende de yok. demin atıklarını aldığımız bir firmadan böyle bir yazı geldi de.

5. öyle birsey olursa yer yerınden oynar. firmalar fatura kesmez bu sefer.

6. Can Doğan

Can Doğan CMNet Üyesi

Sakıncası yoksa yazıyı gönderebilir misiniz?

7. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

yazı derken düz bir yazı :D

8. firmanın göndermıs oldugu yazıyı paylaşabılırmısınız?

öyle bırsey yok kdv uygulanacagı hakkında.

9. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

Ben de öyle biliyorum da 3'tür faturalar KDV'li kesiliyor. KDV mevzuatlarında da "Ambalaj Atıkları KDV'den istisnadır" yazıyor.

10. bence yanlıslık var bu işte faturada ne diye kesıyorsunuz.? yönetmelıktekı dogru ve ambalaj atıgı kdv uygulanırsa yonetmelık yenılenır ve yayınlarlardı.

11. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

faturada hurda kağıt ibaresi var.

12. bence yanlıs olması lazım. karsı firmayı uyarın derim. bunlar sizden fazla para almak ıcın yapmasın:D

13. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

zaten sürekli bir karmaşa var her konuda. ama onların muhasebecisi mevzuatın değiştiğini söyledi. tabii neye dayanarak bunu söyledi emin değilim.

14. muhasebeci dediyse güvenme derim. onların her söyledıgı yalan zaten. ben bu konuyu arastırayım size bilgi veririm ama ben yine söyluyorum herhangi br değişiklik yoktur.

15. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

yani olsa heryere yayılırdı

16. bencede kı bilgi amaçlı herkese belge gönderırlerdi veya bılgılendırılırdı.

17. Fatma Gül Es

Fatma Gül Es Genel Yönetici

Burak Bey,
    Hangi mevzuatta ne şekilde bir değişiklik yapıldığını bahsettiğiniz firmadan öğrenmeye çalışabilir misiniz? Yani düz bir yazı şeklinde mevzuat değişti, artık KDV'li fatura keseceğiz demeleri mantıklı değil.

18. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

aynen

hem de hiç mantıklı değil. ben de zaten onların değişti dedikleri şeyi istedim.

19. bu muhasebecıler parayı nerden kazanacaklarının yollarını arama pesındeler bence ama sasırmıslar. birde yazıyı kendılerı hazırlamasın.:D

20. İ.Ercan

İ.Ercan CMNet Üyesi

Buyrun;
    KDV Kanunu 17/4-g bendine göre;
    • metal,
    • plastik,
    • lastik,
    • kauçuk,
    • kağıt,
    • cam

“hurda ve atıklarının” teslimi KDV’den istisnadır. Ancak KDV Kanunu madde 17 aynı
    kanunun 32. maddesinde sayılmadığından “kısmi istisna” hükmündedir ve bu nedenle yine
    aynı kanunun 30/a fıkrası gereği bu hurda ve atıklar nedeniyle yüklenilen KDV’lerin istisna
    kapsamında teslim yapılan dönemde indirimler arasından çıkartılması gerekmektedir.

Ekte kaynağı da gönderiyorum.

Ekli Dosyalar:

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.