• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği taslağı 2016

• Konuyu başlatan Silinmiş üye 27287
  • Başlangıç tarihi
@Olgaç Sürmelihindi

görüş dile getirme şekli de önemli bakanlığın ön bildirme formundaki gibi mi yaptın.

taslak yönetmelik maddesi - görüş - teklif yönetmelik maddesi şeklinde istiyorlar

arkadaşlar,

sizlerle aynı fikirdeyim. tabiki çevre mühendisi olmalı fakat kazanılmış haklar var, patır patır açılan kurslar vize eğitimleri var, birde bakanlığın olaya bakış açısı var ne yazık ki ben bir bireyim, ama oturduğum masada çevre görevlileri de var, ama şunu söyleyebilirim size ben buzana kadar kağıt endüstrisinde çevre muhendisi harıcı çalışanda görmedim.

çevre görevlisi danışmanlık firmalarnın işine yarayan bir durum. birde işe yaramayan bölümlere iş kazandırma mantığı, sorsan istihdam açıyolar ama çevre mühendislerini değersizleştiriyolar.

28. madde de yapılan değişiklikte ç bendi kalkmış yerine g bendi gelmiş yani çevre görevlilerine gerek yok ama tesislerde paratoner olması zorunlu olmuş. Gayet basit bir şekilde formu indirip altındaki ecihan.kavlak@csb.gov.tr adresine ve bakanlığa üst yazı ile ç bendinin tekrar eklenmesi diye yazıp göndermek gerekiyor. yoksa bir çok arkadaşımız işsiz kalabilir.

Sitede, bakanlıkta ya da çş il müdürlüklerinde çalışan arkadaşlar var mı? Varsa taslak hakkında onların görüşleri ne acaba? Onlarla iletişime geçip bütün burada yazılanları, tartışılanları da hesaba katmalarını söylesek nasıl olur? Sonuçta bu taslağı hazırlayanlar da ya çevre mühendisi ya da sektörle alakası olan kişiler değil mi, yanlış mı biliyorum?? Yani bakanlıktaki herkesin kötü niyetli, mesleğimizin değerini kasıtlı olarak düşürmek isteyen kişiler olduklarına inanmak istemiyorum... Sonuna kadar mücadele etmek taraftarıyım. Bakanlıkta çevre mühendisi olarak çalışan bir arkadaşım var, onunla iletişime geçip taslağa tepkiler hakkında bakanlığın ne düşündüğü konusunda bir bilgisi var mı yok mu soracağım. Ayrıca burada yazılanları, tartışılanları da aynen aktaracağım, umarım bir sonuç alabilirim. @Gülşah Albayrak hanımın yüklediği görüşü de mail atıyorum, bence gayet uygun bir görüş.

Arkadaşlar bizim görüşümüz bu şekilde olacaktır. Tüm meslektaşlarınızın görüş göndermesini sağlarsanız mesleğimiz adına çok iyi olur.

Ekli dosyalar

• AMBALAJ TASLAK GÖRÜŞ.docx
    25.1 KB · Görüntüleme: 94
Merhaba arkadaşlar,

Piyasaya sürülen ürün ambalajlarının belgelendirilmesinde; ürününü bir sanayi tesisine satarak piyasaya sürmüş olanla, ürününü bireylere ulaşacak şekilde piyasaya süren firmaların aynı maliyetle belgelendirme yapmaması gerektiğini düşünüyorum. Sanayi tesisine satılarak orada atık haline gelen ambalajın toplanmasıyla, örneğin bir gıda ambalajının evlerden geri toplatılmasının maliyeti eşdeğer olamaz.

Sanayi tesislerinin hammadde olarak kullanacağı bir ürünün ambalajını yetkilendirilmiş kuruluş aracılığı ile belgelendiren firmalar, ürünlerini bireylere ulaştıran firmaların geri toplama / belgelendirme maliyetini de karşılamaktalar.

Belgelendirme maliyetlerinin kategorilere göre belirlenmesi amacıyla piyasaya sürülen ürün tiplerine göre ambalajların sınıflandırılması mümkün olabilir mi? Görüşlerinizi paylaşır mısınız?