• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları tat firmaları sözleşmeler

makkikosan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇŞB
Merhaba,
bir şehirde lisanslı ambalaj atığı toplama ayırma tesisi varken belediyenin başka bir şehirdeki tesisle sözleşme imzalaması ne kadar yasaldır? Belediyelerin öncelikle kendi il sınırlarında faaliyet gösteren tesislerle çalışması gerekmez mi? Bu konuda yazılı kaynak olarak gösterebileceğim belge niteliğinde bilgi var mıdır? İl Çevre ve Şehircilik'e dilekçe verildi ancak sonuç alınamadı. Son çare Bakanlığa mı yazı yazmamız gerekir?

Maliyetler her iki tarafıda kurtarıyorsa soru olmaz.. öyle bir kural yok bildiğim kadarıyla çunku baska sehırde subede gosterılebilir.. vs.

Tükçev den aldığım bilgiye göre öncelikle il sınırlarındaki tesislerle çalışılması gerekliymiş. Ama bunu ispatlayabileceğim bir belge bulmakta zorlanıyorum. Mantıklısı tabi ki de il sınırlarında bulunan tesislerle çalışmaktır. Aksi bir durum hem il çevre ve şehircilik'in hem de belediyelerin yükümlülüklerine ters düşer.
böyle bir tecrübesi olan var mı? Varsa sorun nasıl aşıldı?

ama şöyle bir konuda var Ambalaj atıkları sistemınde girerken farklı illeri girebiliyoruz .. bu konuda bir belge bulman zor turcev boyle dıyorsa bunu kanıtlayan bır belge olup olmadıgını bılmelı bence.

Lisanslı firma istediği şehirdeki belediye ile karşılıklı anlaşarak sözleşme yapabilir bunun için bi yasa yok yeterki karşılıkli anlaşma olsun. Maliyeti zor olack. Bir durumda zaten firmalar sözleşmeye yanaşmaz

şu andaki işleyişi biliyorum lakin benim anlatmak istediğim böyle bir durumla karşılaşıp çözüme ulaştıran firmaların bunu nasıl yaptığıdır. Antalya'da ismini bilmediğim bir firma başka şehirden bir tesisle sözleşme yapan belediyeyi il çevre şehircilik ve bakanlığa bildirmesiyle sözleşmeyi iptal ettirmiş. Sorum bunu nasıl başardıkları hakkında. İllaki bir düzenleme vardır bu konuyla ilgili. Aynı tecrübeyi yaşayan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.

eğer o firma sözleşme yaptığında yatırım yaptıysa ki sözleşmelerde yatırımları yüklenici firmadır diye yazıyordur, ve sözleşme tek taraflı fesh edilmediyse sözleşmenin süresi dolmadan bir firma iken bi kaç firmaya paylaştırıldıysa (bölgelere ayrılıyor) bunu dilekçeyle bildirerek yaptıkları yatırımdan ötürü süre dolmadan başka bir firmayla anlaşmasını iptal ettirebilirsiniz sanırım ama onun haricinde yasal olarak göremedim bir boşluk var gibi çünkü belediyenin görevleri kısmındaki çalışmaları başka ilden biriyle yapması bana pek mümkün gelmedi alındı makbuzlarını imzalatacak vs..

Arkadaşlar bu konuda herhangi bir kısıt yok malesef. Şehirdışındaki firma bi şube kurarak çalışabilir. ama şube kurarken yine kurulduğu yerde çevre lisansı alması gerekmektedir yani bir aktarma merkezi kurar gibi basit şeyler yaparak olmaz. O firma çalışmaya başladığında topladığı atıkları nereye götürüyo onu takip edin ve götürdüğü yerin lisansı varmı ona bakın. Ama adamlar toplayıp o şehirde biriktirme yapmadan ana tesisin bulunduğu yere götürebiliyosa (ki bence mümkün deil) yapacak bişe yok :)

yönetmeliğe göre sanayi tesisleri, satış noktaları avmler bedelsiz şartı aranmaksızın istediği lisanslı firmaya verebilirler.

belediye ile herhangi bir sözleşme yapmanıza gerek yok ancak lisans belgesi alacaksanız anlaşma yapmanız daha iyi olur.zaten belediye ile anlaşmalar tamamen sözler üzerine kurulu.ambalaj yönetmeliği mevcut durumu ile gerçekten siz nasıl anlamak isterseniz oraya gidecek şekilde herkes işine geldiği gibi davrnmakta.

rica ederim mücavir alan sınırları içinde yapacağınız her çalışmada belediye ile anlaşma zorunluluğunuz var .osb de olan tat tesisi sadece osb ve havaalanlarından atık toplayabilir.kısa bir hatırlatma :)