Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıkları tat firmaları sözleşmeler

Konu, 'ARŞİV' kısmında Makbule Dene tarafından paylaşıldı.

 1. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  Merhaba,
  bir şehirde lisanslı ambalaj atığı toplama ayırma tesisi varken belediyenin başka bir şehirdeki tesisle sözleşme imzalaması ne kadar yasaldır? Belediyelerin öncelikle kendi il sınırlarında faaliyet gösteren tesislerle çalışması gerekmez mi? Bu konuda yazılı kaynak olarak gösterebileceğim belge niteliğinde bilgi var mıdır? İl Çevre ve Şehircilik'e dilekçe verildi ancak sonuç alınamadı. Son çare Bakanlığa mı yazı yazmamız gerekir?
   
 2. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  benim bildiğim, atıkların atığın oluştuğu yere en yakın yerde bertaraf edilmesi/depolanması vs. yapılması esastır. diye hatırlıyorum.
   
 3. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  Maliyetler her iki tarafıda kurtarıyorsa soru olmaz.. öyle bir kural yok bildiğim kadarıyla çunku baska sehırde subede gosterılebilir.. vs.
   
 4. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  Tükçev den aldığım bilgiye göre öncelikle il sınırlarındaki tesislerle çalışılması gerekliymiş. Ama bunu ispatlayabileceğim bir belge bulmakta zorlanıyorum. Mantıklısı tabi ki de il sınırlarında bulunan tesislerle çalışmaktır. Aksi bir durum hem il çevre ve şehircilik'in hem de belediyelerin yükümlülüklerine ters düşer.
  böyle bir tecrübesi olan var mı? Varsa sorun nasıl aşıldı?
   
 5. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  ama şöyle bir konuda var Ambalaj atıkları sistemınde girerken farklı illeri girebiliyoruz .. bu konuda bir belge bulman zor turcev boyle dıyorsa bunu kanıtlayan bır belge olup olmadıgını bılmelı bence.
   
 6. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  Ama kaynağında ayrı toplamadan bahsediyor belediye ile sözleşme derken sanırım, ambalaj atıklarını sisteme girmekle farklı şey bence
   
 7. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  kaynağında ayrı toplamadan bahsediyorum,doğrudur.
   
 8. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  onuda sısteme giriyorsunuz ki!
   
 9. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  farklı bir şehirdeki belediyeden alım yaptığınıza dair 7-b bilgilerinden mi bahsediyorsunuz?
   
 10. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  7b girerken belediye giriyorsun sonucda
   
 11. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  Lisanslı firma istediği şehirdeki belediye ile karşılıklı anlaşarak sözleşme yapabilir bunun için bi yasa yok yeterki karşılıkli anlaşma olsun. Maliyeti zor olack. Bir durumda zaten firmalar sözleşmeye yanaşmaz
   
 12. Makbule Dene

  Makbule Dene CMNet Üyesi

  şu andaki işleyişi biliyorum lakin benim anlatmak istediğim böyle bir durumla karşılaşıp çözüme ulaştıran firmaların bunu nasıl yaptığıdır. Antalya'da ismini bilmediğim bir firma başka şehirden bir tesisle sözleşme yapan belediyeyi il çevre şehircilik ve bakanlığa bildirmesiyle sözleşmeyi iptal ettirmiş. Sorum bunu nasıl başardıkları hakkında. İllaki bir düzenleme vardır bu konuyla ilgili. Aynı tecrübeyi yaşayan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.
   
 13. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  eğer o firma sözleşme yaptığında yatırım yaptıysa ki sözleşmelerde yatırımları yüklenici firmadır diye yazıyordur, ve sözleşme tek taraflı fesh edilmediyse sözleşmenin süresi dolmadan bir firma iken bi kaç firmaya paylaştırıldıysa (bölgelere ayrılıyor) bunu dilekçeyle bildirerek yaptıkları yatırımdan ötürü süre dolmadan başka bir firmayla anlaşmasını iptal ettirebilirsiniz sanırım ama onun haricinde yasal olarak göremedim bir boşluk var gibi çünkü belediyenin görevleri kısmındaki çalışmaları başka ilden biriyle yapması bana pek mümkün gelmedi alındı makbuzlarını imzalatacak vs..
   
 14. Alper Karadeniz

  Alper Karadeniz CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bu konuda herhangi bir kısıt yok malesef. Şehirdışındaki firma bi şube kurarak çalışabilir. ama şube kurarken yine kurulduğu yerde çevre lisansı alması gerekmektedir yani bir aktarma merkezi kurar gibi basit şeyler yaparak olmaz. O firma çalışmaya başladığında topladığı atıkları nereye götürüyo onu takip edin ve götürdüğü yerin lisansı varmı ona bakın. Ama adamlar toplayıp o şehirde biriktirme yapmadan ana tesisin bulunduğu yere götürebiliyosa (ki bence mümkün deil) yapacak bişe yok :)
   
 15. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  yönetmeliğe göre sanayi tesisleri, satış noktaları avmler bedelsiz şartı aranmaksızın istediği lisanslı firmaya verebilirler.
   
 16. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  OSB de kurulan TAT tesisi belediye ile sözleşme yapma zorunluluğu var mı?
   
 17. Burak Algül

  Burak Algül CMNet Üyesi

  belediye ile herhangi bir sözleşme yapmanıza gerek yok ancak lisans belgesi alacaksanız anlaşma yapmanız daha iyi olur.zaten belediye ile anlaşmalar tamamen sözler üzerine kurulu.ambalaj yönetmeliği mevcut durumu ile gerçekten siz nasıl anlamak isterseniz oraya gidecek şekilde herkes işine geldiği gibi davrnmakta.
   
 18. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Teşekkürler Burak bey.
   
 19. Burak Algül

  Burak Algül CMNet Üyesi

  rica ederim mücavir alan sınırları içinde yapacağınız her çalışmada belediye ile anlaşma zorunluluğunuz var .osb de olan tat tesisi sadece osb ve havaalanlarından atık toplayabilir.kısa bir hatırlatma :)
   
 20. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  biz OSB yönetimi olarak değil orada tesisi kurmayı düşünüyoruz onun için de aynı mı ,bide atık ithalatı yapabilir miyiz ?
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.