• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları yönetim planı hakkında

BİRGÜL ÇAM TÜYSÜZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÖZEL
Arkadaşlar Merhaba;
TAT firmasında çalışmaktayım, firma olarak bir sene önce yeni bir belediye ile protokol yaptık. Yani mevcut planın yenilenmesi gerekiyor.Plan üzerindeki herşeyi baştan mı yapmalıyım? Plan üzerindeki en son veri 2011 yılına ait yani plan zaten 3 yılı doldurmuş. Nüfus, atık verileri vs. herşey mi değişmeli? yardımcı olursanız çok sevinirim.

@birgulcom artık online olarak işlem yapıldığı için güncelde olsa belediyenin online sisteminden atık yönetim planını oluşturmanız gerekmektedir.
daha doğrusu belediyenin kendisi oluşturması gerekir çünkü belediye portralında gerçekleşen bir durumdur.

mrb arkadaşalar
yeni sistemde bildirimler neye göre yapılır
'gider pusulası' kullanımı yasak
ben kaynağında ayrı topladığımı neyle belirtecem

Belediyede çalışan ambalaj atıkları yönetim planını yakın zamanda revize eden arkadaşlar var mı ?

Arkadaşlar,
Belediyelerin Ambalaj Atıkları Yönetim Planları, Planın Uygulama başlığı altında bir değişiklik yoksa revizeye gerek yoktu. Sözleşme değişiklikleri ilgili Belediye tarafından Bakanlığa bildirilerek sisteme işleniyordu. Ancak yeni Ambalaj Bilgi Sistemi kapsamında revize gerekli olsun-olmasın tüm belediyeler Ambalaj Atıkları Yönetim Planlarını sisteme girmek durumundalar. Belediyeler planlarını girmezse ve kaynakta ayrı toplama hususunda çalıştıkları firmaları tanıtmazsa sisteme bildirim yapılmaz.

@gyogunlu birader öncelikler hayırlı olsun
plan hazırla>>uygulama
kısmında dağıtımı nasıl yaptınız
örneğin '' X mahallesine 500 poşet 18 iç mekan kutusu 8 konteyner'' dağılımını nasıl yaptın
biriktirme---
kapıdan kapıya---
ayrı toplama---

Bakanlıktan yapılan sözlü bir açıklama ile planda yazan atık karakterizasyonununda yüzdelere göre ortaya çıkan atık miktarından fazla belgelendirme yapılmayacakmış. Burada ortaya bir soru çıkıyor. Atık karakterizasyonunu evsel katı atığa göre yapılmaz mı? Ozaman sanayiden çıkan ambalaj atığına belgelendirme yapılamaz. Yeni atık ambalaj sistemi atık karakterizasyonunu geçen ambalaj atıklarının belgelendirmesine izin vermeyecekmiş.

@Hüseyin Hanlı
bu konu benim de kafama çok takıldı, sanırım karakterizasyon çalışması yapılması gerekecek, belediye sınırlarımızın için 6 osb var, mahalleden toplanan atık miktarını 4 firmadan zaten tamamlıyorum :)

Gülay Hanım bu konu çok önemli. Atık karakterizasyonuna %30 ambalaj atığı yazılmış. %30 unda %2 sine ahşap ambalaj yazılmış. Toplanabilecek yıllık ahşap ambalaj miktarı 183 ton. Oysaki 1400 ton topluyoz:)

Bakanlıkla görüşeceğim konuyla ilgili, bizim mahalle için bile sadece atık tonajlarında arttırılmaya ihtiyacımız var, amaç kayıt altına almak, 3500 ton bana verilen değer 4500 tonu çok rahat görüyoruz mahalleden, bakanlık bir hesaplama yaptı diye 1000 tonu bildirmeyin diyemez, faturalı satış yapıyoruz, giriş 3500 çıkış 4500 bunu nasıl açıklayacağız daha sonra?