• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları

MİRZA34

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
maya
Belediye ile anlaşmalı firmayız.Bilindiği üzere marketler vs. ambalaj atıklarını belediye sistemine ambalaj atıklarını vermek zorunda.Ama marketler buna yanaşmayıp ambalaj atıklarını firmamıza satmaya çalışıyor.bildiğim kadarı ile ne satabilir nede bedava verir diye bir ibarede yok mevzuatta bu konuda bilgisi olan var marketler vs böyle birsey yabilir mi yani ambalaj atılarını satabilir mi?

Bu konuda belediyenin tutumu çok önemli. Belediyeler sözleşmeli firmasını kollamak zorunda çünkü geri dönüşüm kutularından ambalaj atığı toplamak çok zor bu yetmiyormuş gibi bir de marketler atıklarını satmaya çalışsın. Belediye buna ses çıkaramıyorsa orada firma olarak çalışmak çok zor.

Nüfusu yüksek bir yer ise ve size satmak istiyorlarsa atığı başka bir yere kesinlikle vermemek ve tesisinize kendi dağıtım araçları ile getirmeleri şartı ile makul fiyattan ortak yol bulabilirsiniz. Bu sizin de işinize gelir gerginlik çıkmadan halletmiş olursunuz. Aksi halde belediyeye destek için kesinlikle baskı yapın. Yönetmelikten bedelsiz ibaresi kalktığı için buna ancak belediye baskı yapabilir.?

Olay tamamen belediyede bitiyor. Şöyle düşünün Türkiyenin en önemli fabrikalarından biri ayda yaklaşık 100 ton çıkan ambalaj atıklarını belediye yüzünden yıllarca belediye ile anlaşması olan geri dönüşüm firmasına bedelsiz verdi. Yani mevzuyu kes:D Şimdi o belediye bir markete neler yapabilir bi düşünün

Cevap icin teşekkür ederim
[automerge]1568698713[/automerge]
[automerge]1568698735[/automerge]

MERHABA ,
Ben ankara ile de görüştüm bu konu hakkında ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği çok açık. Sanayi sicil belgesi olamayanlar belediye sistemine dahil olacaklar. Söyleyin belediye ilgili birimine yazsın bir tebligat. Bakanlık bile diyor belediyenin tavrı çok önemli belediye bu işin peşine düşüyorsa o da verecek.

yönetmelikten kalkan bedelsiz ibaresi sanayi kuruluşları için marketler bu kapsamda değil diye biliyorum ?

Böyle bir ayrım olduğunu bilmiyordum. Herhangi bir yazı varsa paylaşabilir misiniz? Yönetmeliklerdeki açıklar elimizi kolumuzu bağlıyor ne yazık ki. Bu nedenle bedelli-bedelsiz verilme durumu tamamen belediyenin elinde diyoruz.

@p.culha

Ambalaj atığı üreticisinin yükümlülükleri
MADDE 13 –
(1) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, ayrı biriktirmek ve belediyelerce belirlenen şekilde belediyenin toplama sistemine veya atık getirme merkezlerine vermekle yükümlüdür. Ancak çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ambalaj atıklarını oluştuğu noktada cinslerine göre ayrı biriktiren sanayi işletmeleri ile altıncı bölümde belirtilen toplama sisteminin oluşturulmadığı ve biriktirme ekipmanlarının temin edilemediği yerlerdeki ambalaj atığı üreticileri ambalaj atıklarını çevre lisanslı ambalaj atığı işleme tesislerine verebilirler.
(2) Sanayi işletmeleri ile askeri birlik ve kurumlar, Atık Yönetimi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde tanımlandığı şekilde ambalaj atıklarına ilişkin olarak atık beyan formunu Bakanlığa sunmakla ve bir nüshasını saklamakla yükümlüdürler.
(3) Belediyenin yönetim sistemi dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı olarak biriktirerek belediyenin toplama sistemine veya çevre lisanslı ambalaj atığı işleme tesislerine verirler.
(4) Yüz konut ve üzeri sitelerde site yönetimleri tarafından ambalaj atıkları için belediyenin toplama sistemine uygun biriktirme ekipmanlarının yerleştirilmesi zorunludur.
(5) Otel, restoran, hastane, üniversite, terminal, spor kompleksleri gibi işletmeler tarafından ambalaj atıklarının kaynağında ayrı biriktirilmesi amacıyla biriktirme ekipmanlarının yerleştirilmesi zorunludur.

@p.culha
Ambalaj atığı üreticisinin yükümlülükleri
MADDE 13 –
(1) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, ayrı biriktirmek ve belediyelerce belirlenen şekilde belediyenin toplama sistemine veya atık getirme merkezlerine vermekle yükümlüdür. Ancak çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ambalaj atıklarını oluştuğu noktada cinslerine göre ayrı biriktiren sanayi işletmeleri ile altıncı bölümde belirtilen toplama sisteminin oluşturulmadığı ve biriktirme ekipmanlarının temin edilemediği yerlerdeki ambalaj atığı üreticileri ambalaj atıklarını çevre lisanslı ambalaj atığı işleme tesislerine verebilirler.
(2) Sanayi işletmeleri ile askeri birlik ve kurumlar, Atık Yönetimi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde tanımlandığı şekilde ambalaj atıklarına ilişkin olarak atık beyan formunu Bakanlığa sunmakla ve bir nüshasını saklamakla yükümlüdürler.
(3) Belediyenin yönetim sistemi dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı olarak biriktirerek belediyenin toplama sistemine veya çevre lisanslı ambalaj atığı işleme tesislerine verirler.

Mavi yazıda görüldüğü gibi tamamen belediyenin elinde. CTRL+F yapıp bedelsiz yada bedelli yazarsanız herhangi bir şey çıkmıyor zaten :D
[automerge]1568719280[/automerge]
@Emre Pezük ilk ben paylaştım :DD:D

belediye bedelsiz vereceksin derse vermek zorundalar çünkü belediyenin toplama sistemine dahiller. ama sanayi kuruluşları dahil olmadığından belediye sınırlarında olsa dahi bedel karşılığında satış yapabiliyor. Madde 13 e göre. Ama bedelsiz ibaresi kaldırıldığı için anlam karmaşası oluştu belediye izin verdiği taktirde satış yapabilir noktasına çıkar, normal şartlarda belediye buna izin vermez çünkü sattığı firma anlaştığı firmadan farklıysa bunun atık bedelini satılan firmadan talep edemeyecek demek oluyor.. o yüzden marketler eğer vermiyorsa belediye aracılığıyla tebligat gönderin, bilgilendirin gerekirse tehdit edin :D olmazsa son çare ufak bir bedelle almaya çalışın.