• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ambalaj atıkları

Merve Hatice

Kayıtlı Kullanıcı
merhabalar;
bir hastanede ambalaj atıkları toplanıyor ve belediye ile anlaşma yapılmış ve belediyede bi ambalaj geri dönüşümcüsü ile anlaşmış ama elimizde sözleşme den başka bişey yok elimizde başka hangi belgelerin olması gerekiyor?
ben ambalaj atıkları kon. yön. inceledim ek 4 te yer alan bir önceki yıl üretilen toplam ambalaj atık miktarı diye bi form var bu formu doldurmam imkansız ne yapmalıyım???

Ek4 ambalaj atik mİktari deĞİl Üretİlen ambalaj mİktari.(ambalaj Üretİcİsİ İÇİn yanİ)..sİzİn sÖzleŞmenİn yaninda atiklari beledİyenİn sİstemİne verdİĞİnİzİ kanitlamak amaÇlli atik alindi belgesİ(her beledİye vermeyebİlİr ama İstenmesİ halİnde vermelİler bence )yada kantar fİŞİ beledİyeden veya atiklari toplayan fİrmadan İstemenİz ve bunlari denetİmlerde sunmak İÇİn saklamaniz yeterlİ.

Hastane olarak, toplayıcı firmanın lisans kopyasını ve ambalaj atığı alındı makbuzlarını saklamanız yeterlidir. Firmanın size kantar fişi verme imkanı olacağını sanmıyorum çünkü sizinle birlikte başka yerlerden de toplama yapıldığı için kantar fişi veremeyebilirler, onun yerine alındı makbuzlarını tahmini rakam yazabilirler.

merhabalar benim danışmanlığını yaptığım özel bir hastanenin ambalaj atıkları için ilgili belediyeye gittim ambalaj atığı ile ilgili anlaşmalı firmaları yokmuş bize yardımcı olamadılar birkaç lisansli firmayı aradım onlarda bulunduğumuz ile gelemeyeceklerini söylediler benim bu durumda ne yapmam gerek

Belediyelerin görev ve yetkileri
MADDE 8 – (1) Büyükşehir belediyeleri;
a) Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri almakla,
b) Belediyeler tarafından yürütülen çalışmalarda koordinasyonu sağlamak ve desteklemekle,
c) Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, bu Yönetmelikle sorumluluk verilen taraflarla birlikte eğitim faaliyetleri yapmak veya katkıda bulunmakla,
görevli ve yükümlüdür.
(2) Belediyeler;
a) Ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamak veya toplattırmakla, bu iş için toplama ayırma tesisi kurmak/kurdurmak, işletmek/işlettirmekle ve kurduğu tesislere çevre lisansı/geçici faaliyet belgesi almak/aldırmakla,
b) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için ambalaj atıkları yönetim planını hazırlamakla,
c) Piyasaya sürenler ve/veya yetkilendirilmiş kuruluş ile sözleşme yapılması durumunda ise ambalaj atıkları yönetim planını birlikte hazırlamakla ve Bakanlığa sunmakla, yönetim planı kapsamında gelişme raporlarını hazırlamak ve il çevre ve şehircilik müdürlüğüne sunmakla,
ç) Ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda, çalışmaları yürütmek, gerekli önlemleri almakla,
d) Ambalaj atıklarının evsel atık toplama araçlarına alınmaması için gerekli tedbirleri almakla,
e) Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri almakla,
f) Çevre lisansı başvurusunda bulunacak olan toplama-ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerine çalışabilecekleri uygun alan temin etmekle,
g) Toplama ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerini belediye imar planları üzerine işlemekle ve altyapı hizmetlerini öncelikli olarak sağlamakla,
ğ) Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, bu Yönetmelikle sorumluluk verilen taraflarla birlikte eğitim faaliyetleri yapmak ve katkıda bulunmakla,
h) Ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında toplanan ambalaj atıklarına ilişkin belgeleri düzenlemek ve/veya onaylamakla,
ı) Ambalaj atığı yönetimi konusundaki sorumluluklarını, gerekli görmesi halinde, yetkilendirilmiş kuruluşla işbirliği içerisinde yürütmekle,
i) Ambalaj atıklarının yetkili olmayan kişiler tarafından toplanmasını, taşınmasını, depolanmasını, geri dönüştürülmesi ve geri kazanılmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirleri almakla,
j) Tercih etmeleri halinde, afetzedelerin acil barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılacak evlerin imalatında hammadde ihtiyacını karşılamak üzere, Polietilenteraftalat ambalaj atıkları toplama yükümlülüğünü yapılacak sözleşme ile Türkiye Kızılay Derneğine devretmekle,
görevli ve yükümlüdürler.
anlaşmalı firmaları yok peki kaynağında ayrı toplama faaliyeti yapıyormu belediye.?anlaşmalı firmarlaı yoksa kendileri tesis kurup lisans almaları gerekmekte.başka bir lisanslı firmaya vermek sadece sizin çözümünüz yani o atıkların katı atıklarla gitmesini önlemiş olmaktan başka bişey kazandırmaz size.siz bi dilekçeyle durumu il çevreye bildirip üzerinizden sorumluluğu atabilirsiniz.

Sözleşme imzaladığımız Belediye sınırları içerisindeki bir fabrika bizimle atık sözleşmesi imzalamak istiyor. Atıklarının bizim tarafımızdan alındığı ispatlamak için sanırım. Elinizde ambalaj atığı sözleşme mevcutsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

@tuba-ak
elimde bulunan ve lisanslı firmadan aldığım sözleşmedir

Ekli dosyalar

• ATIK ÜRETİCİSİ SÖZLEŞMESİ.doc
    48.5 KB · Görüntüleme: 66