Ambalaj atıklarında bedel ödeme şartı

deryaünlü

CMNet Üyesi
Kayıt
9 Eylül 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
1
#1
Arkadaşlar merhaba, alışveriş merkezlerinden alınan ambalaj atıklarına herhangi bir bedel ödemek şartı arandığını söylediler il çevredende,yönetmelikte geçen bu madde neyi gösteriyor?

(2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.
 

fatmaozgun78

CMNet Üyesi
Kayıt
14 Mayıs 2011
Mesajlar
7
Beğeniler
0
#3
Arkadaşlar merhaba, alışveriş merkezlerinden alınan ambalaj atıklarına herhangi bir bedel ödemek şartı arandığını söylediler il çevredende,yönetmelikte geçen bu madde neyi gösteriyor?

(2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

En son yönetmeliğe göre satış noktaları ve alışveriş merkezleri belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermek zorunda değildir.

Resmi Gazete Tarihi: 24.08.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28035
Madde 5

d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

Satış noktası: Toptan ve/veya perakende olarak ambalajlı ürünlerin satışını yapan iki yüz metrekareden büyük kapalı alana sahip mağaza, market, süpermarket, hipermarket ve benzeri satış yerlerini,
 

deryaünlü

CMNet Üyesi
Kayıt
9 Eylül 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
1
#4
peki burada bir çelişki yok mu, yönetmelikte yazan yukarıdaki maddedede direk olarak satış noktaları bedelsiz vermekle yükümlü demektedir Fatma Hanım,sizin yazdığınız maddede geçen, 23.maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda cümlesini kullanmış fakat buarada sağlanacak bir durum yok,açık açık her yeri ayrı olarak değerlendirilmiş...
 
Kayıt
10 Mart 2009
Mesajlar
188
Beğeniler
58
Şehir
Kayseri
#5
derya hanım sizin verdiğiniz bilgiyi barındıran yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. şu anki uygulama fatmaozgun'un dediği gibidir. siz yeni yönetmeliği elde edip bir okuyun.

Resmi Gazete Tarihi: 24.08.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28035
 
Kayıt
7 Temmuz 2009
Mesajlar
95
Beğeniler
38
Şehir
İstanbul
#6
Resmi Gazete Tarihi: 24.08.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28035 AAKY,

ALTINCI BÖLÜM

Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması
Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı biriktirilmesi

(2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

(4) Geri kazanılabilir ambalaj ve ambalaj dışı atıkların üreticisi tarafından getirilip bırakılacağı, teknik ve idari detayları Bakanlık tarafından belirlenecek getirme merkezi oluşturan satış noktaları ve alışveriş merkezleri ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.


Aynı yönetmeliğin farklı bendlerinde farklı ifadeler var ama 4. bendde geçen Bakanlık tarafından belirlenecek getirme merkezi oluşturan ifadesi ile ne denmek isteniyor?
 

deryaünlü

CMNet Üyesi
Kayıt
9 Eylül 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
1
#7
Mustafa Bey,incelediğim yeni yönetmelik zaten,23. maddeye bakarsanız dediğim maddeyi görebilirsiniz
 
Kayıt
15 Kasım 2010
Mesajlar
206
Beğeniler
97
Şehir
Körfez/KOCAELİ
#8
satış noktaları ve alışveriş merkezleri bakanlığın belirleyeceği şartlarda getirme merkezi oluşturursa bedelsiz şartı aranmaksızın istediği yere (lisanslı olsun yeter) verebilir diyor.gayet net arkadaşlar.net olmayan sadece getirme merkezinin teknik ve idari detayı.ilerleyen zamanlarda bununla ilgili tebliğ vb bişey kesin çıkartılacaktır.ülkemizde bu getirme merkezini oluşturabilecek 2-3 ismi duyulumuş marketler zinciri var diğerleri yine aynı şekilde devam eder.zaten baktığımızda satış noktalarında ve alışveriş merkezlerinde ayrı biriktirme noktalarının ya da konteyner olması gerekiyor.(eski yönetmeliktede vardı).bunu her market ya da satış noktası oluşturabiliyormuydu.? tabiki hayır..bir çok yerin bundan haberi bile yok..yani bir satış noktasına ruhsat aşamasında bu zorunluluk getirilse belki yönetmeliğin bu noktalar için uygulanması çok daha kolay olurdu.
 

Şu anda bu içeriği okuyanlar (Üye: 1, Misafir: 0)