• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Atıklarının Bildirimi

@filiz akyigit

Bildirimler başladı, Mart Ayı sonuna kadar süreniz var. Aşağıdaki linkten bildiriminizi yapıp, yükümlülüğünüz varsa Haziran Ayı sonuna kadar sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Merhabalar 2018 yılı için ambalaj atık geri kazanım oranı %54 olarak yönetmelikte geçiyor ben firmam için bu hesaplamayı nasıl yapacağim ya da nasıl anlayacağım bu oranı yakaladığımı

Merhaba,

Yeni mezun çevre mühendisiyim bu yıl ilk defa atık ambalaj beyanı yapacağım. ama nasıl yapacağımı bir türlü anlamadım. Satınalma sorumlusundan aldığımız bütün ambalaj (karton-koli-blister vs) hepsini kg olarak miktarlarını aldım. Ama sistem de nasıl yazağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?
Teşekkürler.

Arkadaşlar yaptığınız ambalaj atıkları bildirimi değil piyasaya süren,üretici ve/veya tedarikçi bildirimidir.

@AysenGunay

Piyasaya Süren (EK - 5) kapsamında mısınız? Eğer öyleyse:

Satış ambalajı (birincil ambalaj): Nihai kullanıcı veya tüketici için bir satış birimi oluşturmaya uygun olarak yapılan ambalajı
Grup ambalajı (İkincil ambalaj): Birden fazla sayıda satış ambalajını bir arada tutacak şekilde tasarlanmış, üründen ayrıldığında ürünün herhangi bir özelliğinin değişmesine neden olmayan ambalajı,
Nakliye ambalajı (üçüncül ambalaj): Belirli sayıda satış ambalajlarının veya grup ambalajların taşıma ve depolama işlemlerini kolaylaştırmak ve bu işlemler sırasında zarar görmesini önlemek amacıyla, karayolu, demiryolu, deniz yolu ve hava yolu taşımasında kullanılan konteynerler hariç kullanılan ambalajı

kavramları yönetmelikte geçmektedir. Örnek verecek olursak, bir suyu taşıyan su şişesi birincil ambalajdır. Bu su şişelerini 12'li olarak sardıkları ambalaj ikincil ambalajdır. 12'li grupların paletlerin üzerine konularak taşınması sebebiyle paletler de nakliye ambalajıdır. Verilerinizi bu örnekten devam ettirebilirsiniz.

@mahsunGS
Hayır, bir fabrikada çevre görevlisi olarak çalışıyorum. Bildirim yapmam gerekiyor. Geçen senelerde olan çevre görevlisi piyasaya süren olarak yapmış.

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@Cem Yılmaz

Teşekkür ederim...

( @AysenGunay)
onlıne.cevre.gov.tr ye girip 2017 beyan ına basıyosunuz. NACE kodu KAPASİTE RAPORUNDA VAR . onu yazdıktan sonra kapasıte raporunda yıllık uretım kapasıtesı toplamını yazıyorsunuz .kaydediyorsunuz
sonrasında beyan edilecek atıklar satırına gelip yenı beyan yap butonuyla
kontamıne ambalaj varsa 150110 koduyla h14 R13 secılecek gödereceginiz firma adı secılecek
150202 kodu koruyucu giysiler h14 R13 secılecek yıne
160213 elektronık ekıpman h14 R13
200121 fluoresan h14 R13
200126 atık yag kodu h 14 R9 bnde bunlar var
JENERATOR ICINDE dılekce yazılacak

Arkadaşlar, Ek-5 piyasaya süren beyanı yaparken beyan yılına ne yazılması gerekiyor. biz bu yıl yaptığımız beyana 2018 yazmışık. il çevre de revizyon talebi yaptı ve beyan yılı 2017 olması gerekli diye bilgi notu düşmüş. lakin biz tarih değişikliği yapamıyoruz. konu hakkında bilgisi olan yardım edebilir mi?

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

kafam karıştı.

Arkadaşlar, Ek-5 piyasaya süren beyanı yaparken beyan yılına ne yazılması gerekiyor. biz bu yıl yaptığımız beyana 2018 yazmışık. il çevre de revizyon talebi yaptı ve beyan yılı 2017 olması gerekli diye bilgi notu düşmüş. lakin biz tarih değişikliği yapamıyoruz. konu hakkında bilgisi olan yardım edebilir mi?

Beyanın yılı dediğiniz gibi 2018 yılı oluyor. Zaten beyan yılını biz yazamıyoruz sistem otomatik yazıyor. Çevre İl Müdürlüğü atık beyanındaki gibi yazıyor diye düşündü sanırım

Merhabalar, jeneratör beyanı her yıl mı yoksa kullanım süresi sınırı geçince mi yapılıyor? beyan için süre kısıtlaması var mıdır? (marta kadar diye örneğin?)
birde belgelendirme sözleşmesinin hazıran ayına kadar olan süresi nerde yazıyor?

@Nazlıhan TOPÇU

Jeneratör Beyanı her yıl yapılıyor; zaten amaç "1 yılda kullanımının 500 saatin altında olup olmadığını" belirlemek. Bir süre limiti yok. Biz genellikle Ocak-Şubat gibi tüm firmaları yapmış oluyoruz.

Belgelendirme sözleşmesi ile ilgili kısım;
AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ yönetmeliği
MADDE 20
(3) Yetkilendirilmiş kuruluşla anlaşma yöntemini tercih edenler;
a) Yükümlülüğün yerine getirileceği yılın en geç Haziran ayı sonuna kadar yapılan anlaşmayı ambalaj bilgi sistemi üzerinden göndermekle yükümlüdür.

Ambalaj atıklarının yönetimi şube müdürlüğünden ulaşabileceğim bir eposta adresi paylaşabilecek arkadaşlar var mı?