• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 2017

tarih uzatılcak mecbur bunun başka çözümü yok. yönetmelikte günlük değilde yıllık rakamlar söz konusu olsa daha mantıklı olurdu. karışık ambalaj alabilme kapasitesi dese yada ne bileyim. ayırma bandı kapasitesi deniyor ama ayırma kapasitesi çalışana göre değişken bir parametre. çalışanın keyfine göre bile değişebilir. anlayamadım ben bu işi :D.

Arkadaşlar merhaba,

"2017 yılına ait belgelendirme yükümlülüğü ile ilgili işlemler, 31/3/2018 tarihine kadar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce yürürlükte olan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak yürütülür. Bu Yönetmeliğin yürürlük tarihinden önceki yıllara ait belgelendirme yükümlülüğü ile ilgili işlemler, Bakanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda yürütülür."

ibaresine göre 2017 yılı beyan işlemi de Mart sonuna kadar değil mi? Önceki yönetmelik de Şubat sonuydu bu konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır?

@nrhyt

Makine mühendisi hazırlıyor kapasite raporunu. Esnaf odası sadece onaylıyor. Yıllık kapasiteyi (ton/yıl) güne çevirip, bant kapasitesi ile çarpım sonucu ortaya çıkması gerekiyor fakat bu şekilde çok küçük rakamlar çıkıyor. Aralıktaki değere ulaşılmıyor. İl müdürlüğü de çözemedi sorunu. Bakanlık değer belirlemesi gerekir diye düşünüyorum.

@S. GÖÇ
Büyük ihtimal böyle bir şey yapıldı ve bir yerlerde eksiklikler var.

atık üreticisinin meydana getirdiği ambalaj atıklarını, TAT'a vermesinden bahsediyorum ki teyit ettim veriliyormuş.

Özkan bey merhaba esnaf sanatkarlar hangi mühendisin hazırladığına bakmıyor benim hazırlamamı da kabul ediyor il müdürlükte oda nın onayına bakarım ben diyor bu durumda benim ne yapmam lazım? analizleri yapabilecek olan makine mühendisi. Ben ne yapacağımı bilmiyorum siz de esnaf sanatkarlara mı kayıtlısınız siz nasıl yaptınız? akıl danışmamı hoş görün lütfen :( @Özkan Baykanoğlu

@mahsunGS
Mahsun bey merhaba ne durumda kapasite raporunuz? odanızı değiştirdiniz mi?

Bursa daki ticaret sanayi odası şu an kapasite raporunu güncellemiyor , ben gecikmemek adına mevcut kapasite raporu ile il çevrenin yazısına cvp vereceğim o da bana kapasite raporunu yenile diyecek o arada BTSO da sorunu halletmiş olur herhalde..

@Gülin Ç.
neden güncellemiyor hesaplamalar mı sıkıntı onlarda da? yoksa bakanlık format veremediği için oluşan karışıklıktan dolayımı?

@nrhyt
Evet henüz hiç bir bilgimiz yok , bakanlkklar arası görüşmeler yapılıyor dedi ticaret sanayi odası

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@neriman sert
Bursa İL Çevre de ne yapacağını şaşırmış çünkü günlü yazıyı bize de bakanlık yazdı mecbur gönderdik diyorlar , yani henüz bu karışıklık giderilmeden tip belirlenmeye çalışılıyor ..

@Gülin Ç.
bilrn kimse yok ama yapılması gereken bir durum nasıl olacak bakalım :rolleyes:

@neriman sert
Neriman hanım siz güncellediniz mi literatürdeki bilgilerle ?

@neriman sert
Haklısınız kesin birşey olmadan yapılamıyor. Bu kadar belirsizken bende yapamıyorum çünkü bu ay son benim işim diğer ay yokum işin takibinide yapayacağım için daşardan mı hizmet alsak bu konu da onuda kararlaştırmış değiliz :confused:

Ekli yazı verin literatürdeki orana göre 1 m3 karışık ambalaj atığı 40 kg olduğunu buna göre de hesaplamalar yapıldığında günlük kapasitmiz şudur diyebilirsiniz. bu yazının altına da bir makina mühendisi veya akademisyenden uygundur diye imza alıp başvurmayı deneyebilirsiniz.

Merhaba Arkadaşlar. Dün İl Müdürlüğüne gittim, kapasite hesabı için Bakanlığı (Şule YETKİN Hanımı) aradık beraber. Durumu izah ettim, farklı hesaplamaların olduğunu söyledim. Verdiği cevap kısaca şudur: "Bakanlık ile TOBB görüşme halinde. En kısa sürede hesapların nasıl yapılacağı ile ilgili Ambalaj Bilgi Sistemi veya Çevre Bilgi Sistemi üzerinden duyuru yapılacaktır.". Tabii ki ben de onların yalancısıyım diyebilirim. Şimdi hep beraber duyuru bekleriz, bir de bilgilendirme olmazsa kabak başıma patlamasın :)

Bu arada süre de uzatılacak"MIŞ". ;)

@serhanmaden
Serhan Bey AGED olarak siz imza atsanız ne de güzel olurdu :)

merhaba ben ambalaj atığı toplama ayırma tesisinde çalışıyorum bu yeni yönetmeliğe göre;

d) Tamamen kapalı alanlar haricindeki alanların etrafının tesis güvenliğini sağlayacak şekilde kalıcı yapı malzemeleri ile çevrili olması,
e) İnternet bağlantılı uzaktan erişim imkânı veren kantar programının bulunması,
bu iki madde hakkında biz kantarı dışarda başka bir firmada ölçüyoruz bide duvarlarımız saçtan. Eski yönetmeliğe göre lisans aldık yeni yönetmeliğe göre duvar ve kantarda revizyon yapmamız gerekiyormu.