• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği 24.08.2011

Cevap: Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 24.08.2011

@şule

aynen Öyle evet.hatta lİsansiz fatura kesebİlen fİrmalar da ayni (hurdacilar genel olarak:))
bu yÖnetmelİkte ne kadar kati olacaklar ne kadar denetleme yapabİlecekler bİlemİyorum ama eĞer uygulayabİrlerse Çok kİŞİ ekmeĞİnden olacak,Çok kİŞİnİn cani yanacak gİbİ gÖrÜnÜo.hatta ben en fazla lİsansli tat ve gerİ dÖnÜŞÜm tesİslerİnİn bu yÖnetmelİkten etkİleneceĞİnİ dÜŞÜnÜyorum.(yÖnetmelİk tam olarak uygulanirsa)...ÇÜnkÜ deĞİŞen yÖnetmelİkte zaten lİsanssiz atik toplayanlar İÇİn bİ yasak maddesİ vardi.Şİmdİ ek olarak alanlara yasak getİrİldİ..Çevre İl mÜdÜrlÜklerİnİn en fazla tat ve gerİ dÖnÜŞÜm tesİslerİnİ denetledİĞİnİ dÜŞÜnÜrsek (yanİ hurdacilar ve lİsanssiz atik toplayanlara nazaran ve kayit altinda olduklarindan) en fazla sikintiyi tat ve gerİ dÖÜŞÜm tesİslerİ cekecek benİm fİkrİm..bİldİrİm sayfasinda da dİĞer seceneĞİ kaldirilacak gİbİ gÖrÜnÜo..

Arkadaşlar.

Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; piyasaya sürülen bütün ambalajları ve bu ambalajların atıklarını kapsar.
(2) Defolu ürünler, fireler, piyasaya sürülmemiş ambalajlar ve benzeri üretim artıkları ile ambalaj atığı tanımına girmeyen boru, sac levha, demir-çelik hurdaları, kumaş atıkları ve benzeri ambalaj dışı atıklar bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

Bu kısımda da plastik,cam..vb atıklar bu yönetmelik kapsamı dışında kalıyorsa, onlarla ilgili nasıl bir geri kazanım metodları olacak.

Zaten anlaşmış olduğumuz lisanslı geri dönüşüm firması var,yine aynı firmaya verilmesinde bir sakınca olmayacak heralde değil mi?

Geri kazanım hedeflerinde de fabrika mı sorumlu oluyor yoksa lisanslı geri dönüşm tesisi mi?

@nesliy

Bu tür atıklar Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği kapsamında izin alan lisanslı tesislere verilebilecektir. Eğer anlaştığının lisanslı tesisin alma izni var ise alabilir. Geri kazanım hedefleri Piyasaya sürenler (fabrikalar) için geçerlidir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Üretim yapan firmaların çok büyük ihtimalle depozito uygulaması ya da yetkilendirilmiş kuruluş seçeneklerini tercih etmeyeceğini düşünüyorum, dolayısıyla geriye bir tek belediyeyle sözleşme yapmak kalıyor.

Bu takdirde aşağıdaki iki maddeyi ele alıp bir soru soracağım:

Bu durumda;
* Yine eskisi gibi piyasaya süren-belediye-belediyenin belirlediği TAT arası üçlü sözleşme mi yapılacak?
* Yoksa piyasaya süren, belediyeyle ayrı bir sözleşme + bedel konusunda anlaştığı herhangi bir TAT ile ayrı bir sözleşme mi imzalayacak?

tuna bey yanlı düşüünüyosunuz bütün işletmeler yetkilendirilmiş kuruluş ile anlaşma yapacak çünkü kimse bu yükümlülükler altına girmez.

piyasa ya süren firmalar belgelendirmeyle yükümlü oldukları miktar kadar (en az diyelim) amb. atığı çıkartan belediye ile,belediyeler ile anlaşma yapması lazım.sanırım bu durumda sizin beltirttiğiniz gibi 3lü bi sözleşme daha uygun gibi.benimde kafamda şöyle bi soru oluştu.diyelim istanbul da bi firma (piyasa ya süren) yine istanbulda bi belediye ile sözleşme yaptı.belegelendirme işlemleri için bursa da tat tesisi ile sözleşme yaparsa durum ne olur? piyasaya süren firmanın bu tat tesisinin çalıştığı belediye ile de sözleşme yapmak zorundamı..?

Tuna Bey,

Bence piyasaya sürenler artık tat ve belediye ile çalışmak istemeyeceklerdir. Bunun sebebleri ise md. 11 deki tüm kalemlerdir. Firma bunların hiçbiri ile uğraşmak istemeyecektir. Eski yönetmelikte TAT larla PS anlaşılıyordu fakat Tat ın anlaşmalı olduğu belediyede kaynağında ayrı toplama için eğitim ,kutu ,konteynır hak getire. Bu yönetmelikle beraber eğer bir belediye bu işe girerse faaliyetleri yapmak zorunda kalacaktır.(İl müd. denetlerse tabi) faaliyet yapınca Yetkilendirilmiş kuruluş fiyatlarının üzerine çıkma ihtimali doğacaktır. Bu riski alacaklarını hiç sanmıyorum.

Sayın Müjdat41,

Belgeleme için bir belediye ile çalışması demek zaten onunla birlikte çalışan LF ile anlşaması anlamına gelir. yani ayrıca biriyle anlaşmasına gerek yok.

@mujdat_41

Ben şu şekilde düşünüyorum,
Piyasaya sürenler belgelendirme yapacağı zaman (yetkilendirilmiş kuruluş veya depozito uygulamasını seçmezse) piyasaya sürdüğü miktara göre bir belediye seçecek ve o belediye, orası (belediye) ile anlaşmalı TAT, PS bir sözleşme yaparak PS belgelendirmesini gerçekleştirecek. Yani anlaştığı belediye ayrı, anlaştığı TAT ayrı olmayacak. Burada amaç Piyasaya sürenin o belediyeden toplanan ambalaj atıklarını, TAT tarafından onun için topladığını belgelendirmesi olacak.

Biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir :)

yeni yönetmelik hayırlı olsun diyelim.

işler daha şimdiden çığrından çıkmaya başladı belediyelerde. 3 yıllık yapılan atık yönetim planları felç durumda. organize atıklarını bedelsiz vermekten vazgeçti yönetmelik gereği. 200 m2 den büyük satış noktaları da aynı şekilde bedelsiz vermekten vazgeçtiler. hurdacıların önü biraz da olsa kesilmişti. şimdi yine türediler bir günde. hurdacılarla lisanslı firmalar arasında sözleşme yapılıyor. sanki kendi elemanlarıymış gibi çalışacaklar sadece satın alıp toplama yapacaklar ve lisanslı firmaya satacaklar. her ay çevre il müdürlüğüne miktarları bildiriyordum. artık nasıl bir bildirim yapacağız belli değil.

@çiğdem aksoy

yani artık çoğu market istediği lisanslı firmaya atıklarını ücret karşılığı verebilecek ve lisanslı firmalar istediği bölgeden bu şekilde atık alabilecek yorumunu çıkarıyorum ben burdan doğrumudur??
tat lisanslı firmalar anlaşmalı olduğu bölgedeki marketlerden de atık alamazsa bu işin maliyetini yüklenmek ister mi?

madde 23 teki şartları sağlarsa evet durum belirttiğiniz gibi.200m2 kullanım alanını gecen ambalajlı ürün satan mağaza,market vb yerler oluşan ambalaj atıklarını bedelsiz şartı aranmadan sisteme dahil edebiliyor..

@çiğdem aksoy

23.Madde 4.bende göre;
(4) Geri kazanılabilir ambalaj ve ambalaj dışı atıkların üreticisi tarafından getirilip bırakılacağı, teknik ve idari detayları Bakanlık tarafından belirlenecek getirme merkezi oluşturan satış noktaları ve alışveriş merkezleri ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.

Benim anlayamadığım satış noktaları nasıl olur da bedelli vermeye kalkabilir. Bakanlık tarafından belirlenmiş şartlara uygun getirme merkezi ne zaman oluşturdular ki bakanlık öyle birşey oluşturdu mu?! Ayrıca atık üretisi tarafından getirilen atıklar için bu madde var, yani çevre halkı için denilebilir. Satış noktaları kendi ambalaj atıklarını hala bedelsiz olarak vermek zorundalar... Gerçi böyle bir madde koymak satış noktalarını sahteciliğe itecektir, adamlar ambalaj atıklarının "oluşturacakları" getirme merkezine koyarlar... Bu maddeyi koyanlar bunu hiç mi düşünmüyor!!!

(2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

çiğdem hanım toplayıcılardan aldıklarınızımı nasıl gircem diyorsunuz

Satış noktalarının yükümlülükleri
MADDE 13 –(1) Satış noktaları;
a) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla, satış noktalarında tüketicilerin rahatlıkla görebilecekleri yerlerde, tüketicilerin bilgilendirilmesi, atıkların ayrı toplanması ve türlerine göre tasnifinin sağlanması için ambalaj atığı toplama noktaları oluşturmakla,

bizim daha önce yaptığımız bilgilendirmelerde bu maddeyi söylediğimizde bi çok satış noktası bundan bi haber,ne olduğunu bilmio ve zamanında yapmış merketini ilk başta istense belki bişeyler yapacak..yani sadece göstermelik konulmuş çevir,kopyala ve yapıştır mantığıyla hazırlanmış yönetmelikler maalesef.aynı kaçak yapıya izin verip sonra en güzelinden yol su elektrik sağlayıp daha sonra bu bina kaçak kardeşim yıkacaz demeleriyle aynı mantık..
bişey yapılırken önlemini aldır adam yapacaksa ona göre yapsın.yönetmelikten öncekilerede farklı bişeyler düşün..ben yaptım oldu mantığından başka bişey değil.:eek:

bir çok satış noktası daha şimdiden atıklarını belediye sistemine ve bedelsiz olarak vermeyi bıraktı.
TAT lisanslı firmalar anlaşmalı olduğu belediyelerde kaynağında ayrı toplama sistemini henüz kabul ettirmeye çalışıyordu ancak bu zamana kadar verilen uğraşlar da boşa çıkmış oldu sanırım

23.Madde 4.bende göre;
(4) Geri kazanılabilir ambalaj ve ambalaj dışı atıkların üreticisi tarafından getirilip bırakılacağı, teknik ve idari detayları Bakanlık tarafından belirlenecek getirme merkezi oluşturan satış noktaları ve alışveriş merkezleri ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler

şimdi bu madde lisanslı firmaya verilmesi ile ilgili bi değişiklik içermiyor değil mi?

ya da bedelsiz şartı aranmaksızın da neyi kastediyorlarki? bedelli de olsa verelim mi yani.

Yönetmelikte bedelli vermeleri için gereken şartlar yazıyor, kalkıpta kendi oluşturdukları ambalaj atıklarını bedelli veremezler. Belediye ve TAT ların bu konuda diretmeleri gerekir, yönetmelikte yazan belli satış noktaları işlerine geleni yapmak isteyeceklerdir tabi... Siz elinizde yönetmelikle gidin, üstüne bi de İl Çevre ye şikayet dilekçesi verin, vermedikleri zaman da verecek başkasını bulurlar ise bunu resimleyin (hala belediye sistemine vermek zorundalar)

sonra bu evraklarla birlikte karşılarına çıkın :) zamanında ben de marketlerle çok uğraşmıştım, isyan edenleri anlıyorum :)

ambalaj atıkları yönetmeliğinde atıgın belediyelere verilmesinden ve belediyenin tat inşa etmesi yada tat olan lisanslı bir tesise ambalaj atıkları verilmesinden bahsedilmiş benim öğrenmek istediğim ben su an lisanslı tat teslim ediyorum yeni çıkan yönetmeliğe göre ben belediyeyemi vermek zorundayım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler :)