• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği 24.08.2011

Cevap: Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 24.08.2011

Yönetmeliğin 28. maddesinin (ç) bendine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Yine ÇEVRE MÜHENDİSİ yerine 'çevre görevlisi' ifadesi kullanılmış.
Bu gidişle, üniversitelerde çevre görevlisi bölümleri oluşturulmasını beklemek hayal olmaz herhalde.
Yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulmasına dava açılmalıdır.

Çağatay Bey,
ÇDY ne istinaden çevre görevlisi denmiş, ancak belediyeler ve firmalar zaten çevre mühendisi çalıştırmak istiyorlar bu konuda, uygulamada sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

İşin başı yanlış olduğu için, bu yönetmelikte kullanılmış. Yarın başka başka yönetmeliklerde de karşımıza çıkacak anlamına geliyor.
Arıtma tesisi proje onayında da çevre görevlisi imza atsın, kamu ihalelerinde anahtar personel çevre görevlisi olsun v.s.

"ALTINCI BÖLÜM
Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması
Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı biriktirilmesi
MADDE 23
(2) Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. "

Arkadaşlar bir önceki yönetmelikte bu bölümün sonu şu şekildeydi "bu Yönetmelikte tanımlanan toplama sistemine verilmek üzere hazır etmekle yükümlüdürler."

Yanlış anlamıyorsam bu yerler artık çevre lisanslı firmalara değilde sadece belediyeyemi verecekler acaba ?

hayır aynı şey belediye kendi topluyorsa belediyeye,firma ile anlaştıysa yine firmaya yani belediyenin toplama sistemine oluyo.

Belediyenin toplama sistemine, yani belediyenin anlaştığı çevre lisanslı TAT'a verecekler.

bunu şundan dolayı sordum. bu maddenin bir sonraki bendinde organize sanayi bölgeleri işletmeleri çevre lisanslı tesislere veya isterlerse belediyenin toplama merkezine verirler diye bir ibare yer almakta.
bu maddede çevre lisanslı firmalar direk olmasına rağmen o yazdığım maddede sadece belediye toplama merkezleri denmiş.

Yani eğer çevre lisanslı firmalar alabiliyorsa yazılması gerekmezmiydi ? Eğer gerekmez ise neden organize kısmında belirtilmiş??

Fabrikalardan dolayı böyle bir durum oluşmuş. Zaten konuşulan bir şeydi, fabrikalar sadece belediyelerin anlaştığı lisanslı firmaya vermek zorunda kaldıkları için rahatsız oluyorlardı (bedelsiz). Dikkat ederseniz 23.madde 2. bendinde sanayi tesisi - fabrika gibi bir ifade yok. Yeni haliyle OSB deki ve dışındaki fabrikalar hem bedelli hem de istedikleri lisanslı firmaya verecekler gibi görünüyor.

Madde 23;

(3) Organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler. Ancak lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisi kuran organize sanayi bölge yönetimleri organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan katılımcılarından ambalaj atıklarını toplayabilirler.

(6) Belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirerek çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.

Bedelli verilebileceği de açıkça yazılmış, sanayinin baskısı işe yaramış görünüyor...

Sormak istediğim birşey var tam anlayamadım, Madde 5 ' te ;
Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına
uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.
Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava
ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları
dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj
atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz
şartı aranmaksızın verebilirler.
Bu cümledeki alış verişmerkezleri, satış noktaları osb içerisinde mi olmalı yoksa mücavir alan içerisindekileri de mi kapsıyor, çözemedm.

şu sanayi işletmesi kavramını keşke birileri tam olarak açsa daha iyi olur kanaatindeyim. çünkü artık bedelsizlik ortadan kalktığı için küçük işletmeler bile " diğer sanayi işletmeleri " cümlesini kullanarak atıklarını ücret karşılığı verebilir. tabii ki 23. maddenin 2. fıkrasındakiler hariç.

Yönetmeliği henüz incelemedim ama taslak yönetmelik pek fazla değişikliğe uğramadan düzenlenmiş herhalde.

Bedelsiz ibaresinin kaldırılması şimdilik en yararlı değişiklik gibi duruyor.

böyle bir saçmalık böyle bir düzensizlik görülmüş müdür??bu yönetmelikler neden habire değişir arkadaş ya.gömlek değiştirmeye alışıklar zaten bir de yönetmelik değiştirip duruyorlar.isyan edesim var ya......
ya arkadaş sen kendinin alacağı yolu bir kere hesaplayamıyor musun.2008...2011..aradan 3 yıl geçiyo değişiklik yaptım.yani neyin hesabını yapıyorlar.ne içiyorlar da akılarına geldiği gibi keyfiyet uğruna mıdır başka şeyler hizmet midir açıklaması var mı bunalrın.gerçekten sadece bir ambalaj atığı yönetmeliğinin değişmesi değil içimiz yakan ülkenin küçük bir kesiti gibi.yap-boz olmadı baştan..deneme tahtası gibi ya.
demişsinz baştan bedlsiz.sistemimiz çalışmalarımız ona göre kurmuşuz.şimdi ne yapacağız .bu olmadı başa sar...
çalışmayan için sorun yok zaten en sistem var ne çalışma ne de emek..çalışan bir şeyler yapmaya değiştirmeye çalışanlar için stres sinir.
hakkımı helal etmiyorum sevgili yönetmelikçiler..

ayrıca bu sene % kaç geri kazanım hedefi varmış...%38...
artık buna gerçekten ulaşılacağını düşünüyorlar mı....

Apartman, site yönetimleri, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, lokantalar, büfeler, şehirlerarası otobüs terminalleri, demiryolu istasyonları, limanlar, sağlık kuruluşları, spor kompleksleri, marketler, satış noktaları, iş ve alışveriş merkezleri, stadyumlar gibi ambalaj atığının oluştuğu benzeri yerler, ambalaj atıklarını, oluştuğu noktada belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. (belediye sınırları içinde olup fabrika gibi piyasaya sürenler dışında)
Belediye sınırları dışında kalan yerler ve osb içinde olan yerler bedelsiz şartı aranmadan ambalaj atıkları tat veya belediye tat lara verilir,diye anlıyorum.

yetkilendirilmiş kuruluş payı da %10'a düşmüş. şu an 2 taneydi, artık bi 5-10 tane olur. rekabet iyidir tabii ;)

bu arada yönetmeliğin değişeceği 1.5 yıldır konuşulan bir şey.. uygulamada çokça sıkıntılar çekiliyordu özellikle bedelsiz konusunda...o ve diğer konularla ilgili komisyonlar kuruldu. komisyonlarda alınan kararları ne kadar önemsediler bilemiyorum ancak Göksel Bey'in dediği gibi sanayii kuruluşları galip gelmiş.

hazır bedelsizi değiştirirken, üç beş bişey daha güncelleyelim demişler.. eski il çevre ve orman müdürlüklerini, il çevre ve şehircilik yapmışlar mesela.. bir de eski çevre mühendislerini, çevre görevlisi yapmışlar...
sağolsunlar. :)