Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atiklarinin toplanmasinda bedelsiz şarti yazisi bilgisi olan var mi ? (kocaeli)

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Coşkun Demiral tarafından paylaşıldı.

 1. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANMASINDA BEDELSİZ ŞARTI YAZISI BİLGİSİ OLAN VAR MI ? (KOCAELİ)
   
  Dystopia bunu beğendi.
 2. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

  Yazı ektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

  Dystopia bunu beğendi.
 3. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  saçma değil mi ben okdar atığı bedelsiz mi vercem ?

  Yönetmelik farklıı diyor ama
   
  Dystopia bunu beğendi.
 4. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

  Nasıl yani nerde farklılık var Coşkun Bey ?
   
  Dystopia bunu beğendi.
 5. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  osb alanı içinde ki işletmeler bedelli verebiliyor dio ? osb dışındakiler bedelsiz mi vercek
   
  Orhan_Yılmaz bunu beğendi.
 6. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

  Evet Organize sanayii sitesinin kendi içinde sistemi olduğu için belediyeye bağlı olmadığı için onlar kendileri karar verebiliyorlar. Belediye sınırları içerisindeki belirtilen kurum ve kuruluşlar bedelsiz olarak vermek zorundadır.
   
  Dystopia bunu beğendi.
 7. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  Saçma bi karar olmuş ama neyse bir kılıf bulunur elbet
   
 8. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Yazıda da açıkça belirttiği üzere ilgili karar gereği, tüm ambalaj atığı üreticilerini ambalaj atıklarını bedelsiz olarak vermek durumunda.
   
 9. landwarior

  landwarior CMNet Üyesi

  Piyasaya süremediğimiz kaynağında toplanmış hurda, hatalı ambalajlar için geçerli midir bu?
   
 10. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

  Atık sıfatıyla nitelenebilecek tüm ambalajlar için geçerlidir.
   
 11. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaslar, Sebnem Hanim in paylastigi yazinin Kocaeli İl Müdürlüğü tarafindan hazirlanmis olani var mi?
   
 12. Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.
  Arkadaşlar ben il çevre ile konuştuğumda yönetmelikteki madde geçerli demişlerdi. Burada da atığını isterse bedelsiz verebilir. İsteyen istediğini yazsın ben yönetmeliğe bakarım.
   
  Melis Kara ve Nuri Kartal bunu beğendi.
 13. İSA_SAHİN

  İSA_SAHİN CMNet Üyesi

  @Coşkun Demiral

  ambalaj atıgı kontrol yön. madde 5 d bendi

  d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

  Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

  belediye sınırları ıcerısınde belirlenmiş olan ambalaj atıgı üreticisi iseniz belediyeye ucretsız verceksınız ancak belediye tarafından belırlenmıs nokta degılsenız beledıyeye ucretsız vermek zorunda deılsınız
   
 14. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi
  Bedelsiz şartı ile ilgili Danıştay Kararı var. Yönetmelik ile birlikte Danıştay Kararı da uygulamada. Karara göre uygulama yapılıyor şu an. İl Müdürlüklerinden bilgi edinilebilir konuyla ilgili.
   
 15. Ali Kapdi

  Ali Kapdi CMNet Üyesi


  Ekte bulunan Danıştay Kararı ile bu ibare geçerliliğini yitirmiş olup il müdürlüklerinden gerekli bilgilendirmenin yapılması istenilmiş. Fakat il müdürlükleri ne kadar bilgilendirdiği yada kendilerinin bildiği ortada.
  İyi çalışmalar.
   

  Ekli Dosyalar:

  maviay bunu beğendi.
 16. m_mpeath

  m_mpeath CMNet Üyesi

  Konu ile ilgili son durum nedir bilen var mı? şimdi ambalaj atıklarımızı bedelsiz vermek zorunda mıyız? OSB lerde olan firmalarda durum nedir? ACİL YARDIM :((
   
 17. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @m_mpeath Valla OSB'lerde ki son durum -bedelsiz alabiliyorsan al-dır. Çok istisnai firmalar hariç bedelsiz veren firma bilmiyorum ben.
   
  Gülin Ç. ve m_mpeath bunu beğendi.
 18. m_mpeath

  m_mpeath CMNet Üyesi

  Yani OSB de olmamız bir şey farkettirmiyor mu? her türlü bedelsiz mi vermek zorundayız ambalaj atıklarını???
   
 19. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  OSB firmalarının atıklardan bile para kazandıkları için bedelsiz vermezler. Sen almazsan başkası aldığı için öyle bir kural yok.
   
  m_mpeath bunu beğendi.
 20. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @m_mpeath Anladığım kadarıyla siz OSB de bulunan bir firmada çalışıyorsunuz. Tesisinizden çıkan ambalaj atıklarını normal şartlar altında eğer OSB'nin bir atık yönetim planı bulunmuyorsa dilediğiniz Lisanslı firmaya veya belediye sistemine vermekle yükümlüsünüz. Bedel konusuna gelince bir danıştay kararı var evet ama bedelsiz veren firma yok denecek kadar az yani belediye veya il çevre bir baskı ve yaptırım uygulamadığından firmalar ambalaj atıklarını bedel karşılığında veriyor. Bedel karşılığı vermek istiyorum diyorsanız başınıza iş açar mısınız ? Mevcut şartlarda hiçbir şey olmaz gibi görünüyor.
   
  m_mpeath bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...