• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atiklarinin toplanmasinda bedelsiz şarti yazisi bilgisi olan var mi ? (kocaeli)

Coşkun Demiral

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TEMSAT TEKNİK MÜHENDİSLİK SU ARITMA DANIŞMANLIK VE İNŞAAT LTD. ŞTİ.
AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANMASINDA BEDELSİZ ŞARTI YAZISI BİLGİSİ OLAN VAR MI ? (KOCAELİ)

saçma değil mi ben okdar atığı bedelsiz mi vercem ?

Yönetmelik farklıı diyor ama

Evet Organize sanayii sitesinin kendi içinde sistemi olduğu için belediyeye bağlı olmadığı için onlar kendileri karar verebiliyorlar. Belediye sınırları içerisindeki belirtilen kurum ve kuruluşlar bedelsiz olarak vermek zorundadır.

Yazıda da açıkça belirttiği üzere ilgili karar gereği, tüm ambalaj atığı üreticilerini ambalaj atıklarını bedelsiz olarak vermek durumunda.

Merhaba arkadaslar, Sebnem Hanim in paylastigi yazinin Kocaeli İl Müdürlüğü tarafindan hazirlanmis olani var mi?

Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.
Arkadaşlar ben il çevre ile konuştuğumda yönetmelikteki madde geçerli demişlerdi. Burada da atığını isterse bedelsiz verebilir. İsteyen istediğini yazsın ben yönetmeliğe bakarım.

@Coşkun Demiral

ambalaj atıgı kontrol yön. madde 5 d bendi

d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür.

Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

belediye sınırları ıcerısınde belirlenmiş olan ambalaj atıgı üreticisi iseniz belediyeye ucretsız verceksınız ancak belediye tarafından belırlenmıs nokta degılsenız beledıyeye ucretsız vermek zorunda deılsınız

@Olgaç Sürmelihindi
Bedelsiz şartı ile ilgili Danıştay Kararı var. Yönetmelik ile birlikte Danıştay Kararı da uygulamada. Karara göre uygulama yapılıyor şu an. İl Müdürlüklerinden bilgi edinilebilir konuyla ilgili.

@Olgaç Sürmelihindi

Ekte bulunan Danıştay Kararı ile bu ibare geçerliliğini yitirmiş olup il müdürlüklerinden gerekli bilgilendirmenin yapılması istenilmiş. Fakat il müdürlükleri ne kadar bilgilendirdiği yada kendilerinin bildiği ortada.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Ambalaj_Danistay_bedelsiz.pdf
    176.3 KB · Görüntüleme: 73
Konu ile ilgili son durum nedir bilen var mı? şimdi ambalaj atıklarımızı bedelsiz vermek zorunda mıyız? OSB lerde olan firmalarda durum nedir? ACİL YARDIM :((

OSB firmalarının atıklardan bile para kazandıkları için bedelsiz vermezler. Sen almazsan başkası aldığı için öyle bir kural yok.

@m_mpeath Anladığım kadarıyla siz OSB de bulunan bir firmada çalışıyorsunuz. Tesisinizden çıkan ambalaj atıklarını normal şartlar altında eğer OSB'nin bir atık yönetim planı bulunmuyorsa dilediğiniz Lisanslı firmaya veya belediye sistemine vermekle yükümlüsünüz. Bedel konusuna gelince bir danıştay kararı var evet ama bedelsiz veren firma yok denecek kadar az yani belediye veya il çevre bir baskı ve yaptırım uygulamadığından firmalar ambalaj atıklarını bedel karşılığında veriyor. Bedel karşılığı vermek istiyorum diyorsanız başınıza iş açar mısınız ? Mevcut şartlarda hiçbir şey olmaz gibi görünüyor.