Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıklarıyla ilgili danıştay kararı

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Fecriati tarafından paylaşıldı.

 1. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba

  Danıştay, Türkiye Belediyeler Birliği'nin itirazını kabul etmiş ve ambalaj atıklarının belediyelerin toplama sistemine ya da lisanslı firmalara bedelsiz verilmesine karar vermiş.

  Konuyla ilgili görüşleriniz nelerdir?
   
 2. Ali Can Dalgıç

  Ali Can Dalgıç CMNet Üyesi

  İyi günler bu konuyla ilgili haberin linkini atabilme şansınız varsa sevinirim
   
 3. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Şafak Yılmaz bunu beğendi.
 4. Keziban Gümüş

  Keziban Gümüş CMNet Üyesi

 5. şimdi bu belediye ile sözleşme yapanlar ile yapmayan lisanslı firmaları nasıl etkileyecek?
   
 6. A.Berkan Korkmaz

  A.Berkan Korkmaz CMNet Üyesi

  Ankara'da kağıtçılık bir sektör haline geldi. 8-10 yaşındaki çocuklar bile kağıt karton toplayıp belirlenen bir yerde büyük amcalarına veriyorlar. O amcalarda bunları tesislere parayla satıyorlar ki bundan herkesin de haberi var. Eğer siz sektörü teşvik etmek için bir şeyler yapmazsanız illegal şekilde bu işler yürüyecektir. Haberde Vedat Kılıç'ın ifadelerine tamamen katılıyorum. Avrupa ve Amerika teşvik için neler neler yaptı biz hala bedelsiz vermeyi konuşuyoruz. Geri dönüşüm ne zaman cazip hale gelecek merak ediyorum...
   
 7. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Şimdi çalıştığımız firmalara şuan karar böyle , bedelsiz verin yine değişrse satın alacağız diyeceğiz onlar da kabul mu edecek yani ?:D
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  benim çalıştığım firmalara da yazı gelmiş. insanlar parayla satıyoruz neden bedelsiz vericez diyolar:harika:
   
 9. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  çok şükür biz tat firmaları rahata kavuştu :)
   
 10. Yalçın

  Yalçın CMNet Üyesi

 11. alya

  alya CMNet Üyesi

  belediye ile anlaşması olmayan tat lara da bedelsiz alma yolu açılıyor o halde
   
 12. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  ambalaj atıkları bedelsiz toplanmalıdır. kaynağında ayrı toplama çalışmaları yapan firmalar maddi olarak çok fazla bedel ödemektedirler. sgk,maaş,mazot,vb... bedelsiz olmasına çok sevındım. ama bu konularda daha çok eksiğimiz var. ne kadar yönetmelik çıksada sokak toplayıcılarının önüne geçilemiyor. bunun için yazılı değil icraatli işlemler yapılması gerek.
  ayrıca beledıye ıle sözleşmeli olan firmalar sadece o sınırlarda toplama yapabılecek bence. başka lısanslı bır fırmanın gırılmesıne ızın verileceğini sanmıyorum.
   
 13. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Anlamadığım konu , belediye sistemine istemeleri halinde verme şartı var o sebeple belediye ile sözleşmeli TAT istese de sanayiden bedelsiz alamaz, ayrıca yönetmeliğin ilgili maddelerinde belediye toplama sistemi veya lisanslı toplama ayırma diye ayrılıyor belediye ile sözleşmeli firmalar dediğiniz zaten belediye toplama sistemidir.Bence bu kararın ucu açık.
   
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Belediye ile protokol yapan tat artık belediye toplama sistemi oluyor. dolayısı ile lisanslı toplama ve belediye toplama da aslında aynı şey.Belediye toplama hakkını protokol ile bir tat firmasına devrediyor.

   
 15. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  tamam ben onu biliyorum aslında yukarıdaki mesajlara yazmıştım ben onu belediyenin toplama sistemi = lisanslı firma ile sözleşme , yani burdaki karar bedelsiz alım konusunda sadece belediye ile sözleşmeli firmalar gibi gözükmüyor fakat bir dayanağı olmadığı için uygulanamaz.Sonuçta belediye ile sözleşmen yok ise masrafın da azdır bedelsiz almana gerek yok gibi vs.
   
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Evet Söylediğinizi anladım ancak bence kararda yazım hatası, karar verenin konuyu bilmemesi var. Eğer kararda yazıldığı gibi toplama sitemi veya herhangi lisanslı bir firma denilmek isteniyorsa bu zaten yönetmeliğin aynısının ücretsizi şeklinde olur. Bu da kavga çıkartır :) hemde çok saçma olur. Dediğim gibi yazı da hata var bece. Beldiyenin toplama sitemine deyip bitirmesi gerekirdi.
   
 17. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Evet katılıyorum sadece belediye sistemi demeliydi diğer türlüsü saçma hakikaten , bedelsiz olmasının amacı zaten evsel toplamalarının desteklenmesi idi , belediyede toplama yapmayan bir lisanslı firmanın bedelsiz alma talebi gerçeğe aykırı olur ;)
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Katılıyorum size. Bu durumda firmalar yol geçen hanına döner, arabasını alan firmadan içeri girer :)
   
 19. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Arkadaşlar siz tartışmışsınız ama ben hala anlamadım. Ben TAT firmasında çalışıyorum. Şimdi anladığım kadarıyla ve Ambalaj Sanayicileri Derneği açıklamasına göre;

  "Mevcut yönetmeliğimiz bir taraftan da Ambalaj Atıklarının Belediyelerle sözleşme yapmış olan Lisanslı firmalar dışında kalan Lisanslı firmalar tarafından toplanmasını mümkün kılmamaktadır.

  Ancak Danıştay kararına dayanarak yönetmeliğin ilgili maddeleri 5 ve 23'te "bedelsiz şartı aranmaksızın” hükmü uygulanmayacağı için, herhangi bir Lisanslı firma işletmenize gelip ayrı biriktirilmiş, istiflenmiş, temiz ve doğrudan geri dönüşüm tesisine gönderilebilecek kalitedeki ambalaj atıklarınızı bedelsiz olarak alma teşebbüsünde bulunabilir."

  [​IMG]

  Bu ibareden benim anladığım tüm OSB, sehir içinde kalan sanayi veya faaliyet gösteren tesisler ambalaj atıklarını "Belediye ile anlaşmalı bir firmaya bedelsiz vermek zorunda." ??? E o zaman anlaşması olmayan TAT firmaları ne yapacak? bizim ufak tesisleri kapatalım o zaman biz?
   
 20. Benim anladığım şu; ambalaj atık üreticileri belediye ile antlaşması olmayan tat veya gdt tesislerine bedelsiz verecek.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...