• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarıyla ilgili danıştay kararı

Fecriati

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba

Danıştay, Türkiye Belediyeler Birliği'nin itirazını kabul etmiş ve ambalaj atıklarının belediyelerin toplama sistemine ya da lisanslı firmalara bedelsiz verilmesine karar vermiş.

Konuyla ilgili görüşleriniz nelerdir?

@Ceren Saydam il müdürlüğünden aldığım bilgi, sisteme yüklenmesi gereken faturalar atığın alındığı tarihte ve kilogramda olmalı ayrıca kesinlikle bedelsiz ibaresi olması gerektiği yönünde.

arkadaşlar merhaba,
herkesin orta sorunu sanırım bu. Bizde sanayi kuruluşlarından atıkları bedelli alıyoruz. Ne yazık ki satıyorlar. İl çevreye bu durumu yazı ile ilettim fakat çözüm olmadı. Bana fatura geliyor. Ben bunu işliyorum. İrsaliye geliyor onu da işliyorum.Detaylı olarak anlatacaksam irsaliyede bedelsiz vermesi danıştay kararına yazan sanayiler var . Fakat faturada yok. Ve bedelli alım var.Çok kez uyarmama rağmen çözüm olmadı. Denetim olacaksa ilk sanayi kuruluşları denetlenmeli sonuçta bu malı ben almasam başkası alacak.Rekabet var. Dünya yıda benim şirketim kurtaracak değil.Herkes parasını kazanırken biz dışarıdan bakacak değiliz. sonuçta zararına yapılan bir işlem olsa hiç bir firma ihalelere girmez. Önce sanayiler denetlenmeli.Denetim olsa aynen bu şekildede konuşurum kim olursa.Kendileride şirket sahibi olsa aynısını kendileri de uygularlar. Sahada olmakla oturup bir yönetmeliği uygulatmak arasında çok fark var.Sahayı bilmeyen hiç kimse bunları düzeltmez. Bu sorunlar hep var olacaktır. işin kötüsü çözümü ne yazık ki çok zor olacaktır.

arkadaşlar merhaba,
herkesin ortak sorunu sanırım bu. Bizde sanayi kuruluşlarından atıkları bedelli alıyoruz. Ne yazık ki satıyorlar. İl çevreye bu durumu yazı ile ilettim fakat çözüm olmadı. Bana fatura geliyor. Ben bunu işliyorum. İrsaliye geliyor onu da işliyorum.Detaylı olarak anlatacaksam irsaliyede bedelsiz vermesi danıştay kararına yazan sanayiler var . Fakat faturada yok. Ve bedelli alım var.Çok kez uyarmama rağmen çözüm olmadı. Denetim olacaksa ilk sanayi kuruluşları denetlenmeli sonuçta bu malı ben almasam başkası alacak.Rekabet var. Dünyayı da benim şirketim kurtaracak değil.Herkes parasını kazanırken biz dışarıdan bakacak değiliz. sonuçta zararına yapılan bir işlem olsa hiç bir firma ihalelere girmez. Önce sanayiler denetlenmeli.Denetim olsa aynen bu şekilde de konuşurum kim olursa.Kendileride şirket sahibi olsa aynısını kendileri de uygularlar. Sahada olmakla oturup bir yönetmeliği uygulatmak arasında çok fark var.Sahayı bilmeyen hiç kimse bunları düzeltmez. Bu sorunlar hep var olacaktır. işin kötüsü çözümü ne yazık ki çok zor olacaktır.

@Evrem Yeşil Noktasından virgülüne kadar katılıyorum. Bedelli faturayı sisteme yükledim korkusuda yaşamıyorum, irsaliyeden girsem ceza yazarlar mı korkusuda yaşamıyorum. Benim tesisime giren malzemelere dair belgedir ikiside maliyeye bunun vergisini ödüyorum bedelini ödediğim zaten belli çevre ve şehirciliğe de hayır bedelsiz alıyorum desem kendimi mi kandırırım devleti mi?

Konuyu öyle bir noktaya getirdiler ki sanki biz zorla sanayi tesislerine para vermeye çalışıyoruz. Arkadaşım bakanlık olarak il müdürlüğü olarak belediye olarak bunu sen sağlayacaksın bana bedelsiz verseler güle oynaya alırım zaten. Kaldı ki yeni yönetmelik taslağında bedelli/bedelsiz konusundan bahsetmemişler, hoş başka sorun ve sorular dolu orda ama konu bu değil.

Diyeceğim o ki : Bakanlığın ve il müdürlüklerinin çözmesi gereken problemleri sen-ben çözemedik, çözemeyeceğizde. Faturalarıda 1 yıldır çatır çatır yüklüyorum fiyatları daksilleyip. Ortada bir hata varsa benim hatam değil. Düzeltilmesi gereken birşey varsa düzeltmek benim görevim değil. Fikrimizi sorarlarsa -ki hiç sanmıyorum- söyleriz. Ben üstüme düşeni, doğru bildiğimi yapıyorum.

@Serhat Mehmet Kar
Aynen arkadaşım bunun stresine girmeye gerek Yok. Bunu işlemesem çıkış nasıl yaptın olacak . Ben yüklüyorum il müdürlüğü de onayladı. Zaten belgelendirmede de kullanmıyorum irsaliye yi faturasını. Bir sorun olmaz asla. Olsa da kesin kazanırız her türlü. Ortada bir açık var her il müdürlüğü farklı fikir söylüyor. Ben mantığıma uyanı yapıyorum. En azından açıklama fikrim olsun diye.