• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Beyanı

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba,
İlk defa ambalaj beyanı yapacağım için sormam gereken bir kaç nokta var. Firmadan verileri aldım. Nereden ne ambalajı almışlar gönderdiler. Bu ambalajların nereden alındığı sisteme girilecek mi? Bu ambalaj miktarlarını kiloya nasıl çevirmeliyim? Excel halinde balonlu naylon, streç, koli, çember bant, şerit, palet gibi şeyler var. Peki bu verilerden hangisinin satış hangisinin ikincil ve nakliye ambalajı olduğunu nasıl anlayacağım?

Merhaba, Cem üstadımın dediği gibi ben de daha önceki işyerimde plastifiyan sıvı üretiliyordu ve müşterinin talebine göre IBC'lerde gönderiyorduk. Piyasaya süren beyanında ise Ek-5 B2'den bildirim yapıyordum. Eğer IBC'ler bu tür malzeme ile kontamine olmuşsa ben 15 01 10 atık kodu ile tehlikeli atık geri kazanım firmasına gönderiyordum.

Merhaba çevko bize aynı şekilde yanıt verdi ancak nisan gibi net bir karar verecğini söylediler ayrıca artık sıfır atık kapsamında belediyeler yetkilendirmiş kuruluş ile sözleşme yapılmıyacak dıye bir duyum aldım ama

Merhabalar;
ikinci el alınan ambalajları da normal ambalaj beyanı olarak girecek miyiz yoksa sadece sıfır alınan ambalajların mı beyanı yapılacak...
iyi çalışmalar...

@Olgaç Sürmelihindi yani firma ambalajı sıfır olarak almıyor kullanılmış çuvalları alıyor. belge olarak satış faturası vardır muhtemelen o satış faturasını şu kadar 2. el ambalaj alındı diye göstererek beyan yapabilir miyim?
Teşekkürler..

@Akif Güvercin o ambalajları ne yapıyorsunuz? Piyasaya bir ürün sürerken mi kullanıyorsunuz, müşteriniz adına ürettiğiniz ürünü müşterinize iletirken mi kullanıyorsunuz? Yoksa firma içinde kullanıp sonrasında atık olarak mı yönetiyorsunuz? Tam olarak onu bilirsek yardımcı olabiliriz.

@Beril Çataltepe aldığımız 2. el ambalajları NAKLİYE ambalajı olarak kullanıyoruz. imal ettiğimiz ürünü içine koyuyoruz yani kısaca

2. el bile olsa sonuç olarak ürünlerinizle birlikte ambalajları piyasaya sürüyorsunuz. Piyasada sizin ürününüzden kaynaklanan ambalaj atıkları oluşacak. Dolayısıyla bunlar için de geri toplatma / belgelendirme yükümlülüğünüz var. Yani beyan yapılmalı.

@jn6zo öyleyse şöyle de düşünemez miyiz? Bu ambalajı sıfır olarak alan kişi belgelendirme yükümlülüğünü yerine getirmişse aynı ambalajlar defalarca kullanılarak belgelendirme yapılması abes değil mi biraz çünkü belgelendirmesi yapılmış bir ambalaj oluyor ve atılmayıp kullanılmaya devam ediliyor. doğru değil mi?

@Akif Güvercin Bahsettiğiniz şey piyasaya süren firma tarafından geri toplanırsa, depozito adı altında beyan ediliyor zaten. Belgelendirmesi de olmuyor. Ama siz, sıfırdan ambalaj alıyor konumundasınız.

@Akif Güvercin Eğer tekrar piyasaya sürülmüyor olsaydı ancak o zaman mükerrer belgelendirmeden bahsedilebilirdi. Fakat farklı bir ürün için tekrar piyasaya sürülüyor. Belgelendirme yükümlülüğü olmadığını düşünürseniz o ambalaj piyasada atık olarak kalacak ve bir geri toplatma sorumlusu olmayacak. Belgelendirmenin amacı piyasaya sürülen ambalajların atık haline geldikten sonra geri toplanmasıdır. Bu sorumluluk da ürünü piyasaya süren kişiye aittir.

@jn6zo @Cem Yılmaz anladığım kadarıyla ikinci el olarak aldığımız ambalajın alış belgesi varsa beyanını yapacağım yoksa yok hemfikiriz değil mi?

@Akif Güvercin Akif Bey ,
Satın almış olduğunuz (yani satın alış belgesi olan) ambalajlarınızı beyan edeceksiniz.
D tablosunda ki bilgileri girerken alış belgelerine göre doldurduğunuz için mükerrer ve kayıt dışı bir ambalaj ekleme gibi durumunuz yok maalesef.

@Akif Güvercin Alış belgesi olanlar beyan edilecek ancak ikinci el de olsa alınan ambalajın alış belgesinin olmaması yasal olarak uygun bir durum değildir. Eğer alış belgesi yoksa bundan sonraki süreçte bu uygunsuzluk düzeltilmelidir. Yani alış belgesi yok diye beyan yükümlüsü değilim gibi algılanmamalı.

Sistemde yavaşlamalarda görülmeye başlandı son güne yaklaştıkça bu tarz problemler görülebiliyor bence siz çıkış yapın sistemden tekrar girmeyi deneyin ve virgül nokta herhangi bir işaret kullanmayın. Belki sorununuzu çözer