• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Bilgi Sisteminde 2020 yılı açılmadı

Arkadaşlar söyle bir durum var ; Biz piyasa süren olarak geçiyoruz ve bulundugumuz bölgede sadece aynı görevi yapan 21 firmadan tek biz bildirim yapıyoruz ve burda ambalaj üretim yapıp bu sistem haberi olmayanlar var ....

şuda bir gerçek burdkai en küçük firma biziz atık ambalaj yıllık 1 ton düşmüş bu konu alakalı bir çok şey okudum,devam ediyorum bu güne kadar sistem bizi muaf tutuyordu fakat artık geri kazanım sistemine girmiş bulunmaktayız, burda tek belediye mevcut sanırsam artık geri kazanım ile ilgili bilgi ondan alıcaz ?

Ambalaj Bilgi Sistemi güncelleme çalışmaları sebebiyle 2020 bildirim dönemleri, 14.01.2020 tarihi itibari ile kullanıma açılacaktır. diyor..

evet ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliğine göre yıllık piyasaya sürdüğünüz ambalaj miktarı 1 tonun altında ise bildirim yapıyordunuz sistem sizi muaf tutuyordu.
ama artık geri kazanım katılım payı yönetmeliğine göre aylık ne kadar piyasaya ambalaj sürdüysen okadar bildirim ve ödeme şeklinde gerçekleşicek.
birçok firmanın haberi var ama böyle birşey için bütçe ayırmak istemiyorlar.

Bakın bu son durum haberim yoktu , biz ufak bir firmayız ilk bu sisteme şöyle dahil olduk , İl merkez Çevre ve şehircilikten , atık ambalaj bildirim beyanı ile kagıt geldi aradım biz ürün paketleyip satışa sunuyoruz . Dediler siz ''piyasa süren '' Bu her ay bildirim sistemi haberim yoktu , burda birazda sitemkar olarak diğer firmalara hacim olarak bizden kat kat büyükken onlar bildirmiyor biz bildiriyoruz ve sözde cezaları var deniyor . Bizi yönlendiren yok , gerçi burda geri dönüşüm var fakat geri kazanım sistemine giriyor mu tam bilgim yok müh. görüşeyim .

son durum yeni açıklandı.31 aralık 2019 tarihinde geri kazanım katkı payı adı altında bir yönetmelik yayımlandı.
merak etmeyin türkiyede ilk 1000 de yer alan firmalar da bildirmiyorlar yada ödeme yapmıyorlar.
sistem henüz açılmadı bildirim yapamazsınız gerekli kılavuz yayımlandıktan sonra nasıl bir yol izleyeceğiniz açıklanacak.
muhtemelen bu ay sonu her şey belli olur.

İlgi ve alakanız için çok teşekkürler ,bu arada madem eşit davranılmıyorsa bu haksızlıktır dicem ülkede ne yolunda tabi onu sorgulamak lazım ... İnş. her şey yoluna girer

ben teşekkür ederim bilgim dahilinde paylaştım sadece, yeni sistem ile birlikte aslında bu haksızlığında önüne geçmeyi planlıyorlar,çünkü bildirim ve ödeme gelir idaresi başkanlığı sistemi üzerinde yapılacak inşallah herkese eşit ve adaletli olunur.

@Hüseyin Can Ceylan lafı geçmişken de bu eşit ve adaletli olunur sözünüz üzerine geçmişe dönük olarak yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve getiren de eşit ve adaletli bir durum olacak mı, klavuzu beklediğim kadar bu sorunun cevabını da öğrenmek istiyorum, aslında. Sanırım klavuz yayınladığında bile bu konu netlik kazanmayacak ve başka bir klavuz ya da o türde bir şey yayınlanmasını bekleyeceğimizi düşünmek istemiyorum ama aklıma nedense bu geliyor (:

@yeniçevreci hiç zannetmiyorum adaletli ve eşitlikçi bir yapı olacağını,devletin aldığı hangi karalar bugüne kadar adaletli ve eşitlikçi oldu ki böyle bir beklentiniz varsa üzülerek söyleyeceğim hiç umutlanmayın.
örnek veriyorum osmaniye de yıllık 1.5 ton kağıt ambalaj:(250-300 tl ) yükümlülüğü çıkan firma aman devlete borcum kalmasın zamanında yapalım belgelendirmeleri derken gaziantep te yıllık 25.000 ton ambalaj(yaklaşık 1,5-2 milyon tl)süren firma belgelendirme bile yapmıyor,ayrıca ihracat rakamlarını fazla göstererek belgelendirmeden kaçıyor.Çünkü devletin kurumları arasında da bir iletişimsizlik ve denetim eksikliği var.
yıllık ihracat rakamları da hep yüksek çıkıyor son 2-3 yıldır nedense :D