• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

ambalaj geri dönüşüm tesisinden çıkan duman

merhaba arkadaşlar,
ben ambalaj atıklar geri dönüşüm tesisinde çalışıyorum ve malımız biraz birikti bu sebepten dolayı alt taraftan duman geliyor acaba bu gaz sıkışmasından mı olabilir? yangın değil çünkühiç ateş yok sadece duman var. başka bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

ibrahim19

CMNet Üyesi
Ben de benzer bir firmada çalışıyorum da pek bir bilgim de yok ama istersen kepçeniz falan varsa biraz malı yaysın dediğin gibi gaz sıkışması falan varsa sıkıntı olur maazallah...

Sanırım birhayli birikmiş muhtemelen bir çeşit gaz oluşması söz konusu kepçeyle biraz yayın yada seçilmemiş ise eğer içerisinde farklı bir ürün kalmışsa ondanda kaynaklanabilir ama duman çıkması pek normal birşey değil bi inceleseniz ii olur...

Koku var mı Merve Hanım?Tam olarak nerden çıkıyor duman?Plastiklerdendir sanırım,PP?
Eğer devam ediyorsa boşaltmanız lazım o bölümü.Mesela lastiklerde de içten yanma (yavaş yanma) denilen bir olay vardır.Aylarca içten içe yanabilirler.

Islak kağıt kartondan dolayı çıkıyordur. Yığının altında oluşan anaerobik şartlardan dolayı beyaz duman ve oldukça sert bir koku da çıkar. Yığını ters düz edin, kuru malla karıştırın ve acilen presleyin. yoksa malınız yanar.

yorumlara baktım da durum gitgide ciddi biri iş güvenliği sorununa dönüşüyor sanki. malınız yanar derken bildiğimiz alev alarak yanma mı olur? yağlı tohumlar fazla nemliyse depolamaya kabul edilmiyor diye duymuştum. tutuşup yanıyorlarmış bakteriyel faaliyetten oluşan ısıyla. onun gibi bir durum mu?

Arkadaşlar hepinize tesekkur ederim. evet malı ters duz ettık kaldırırken alev alıyor anaerobik ortamdan kaynaklı oksıjenle temas ettıgı an alev aldı ama zarar yok:) hepınıze tesekkur ederım.