• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Tat'lar arası satış

• Konuyu başlatan Silinen üye 2641
  • Başlangıç tarihi
S

Silinen üye 2641

Arkadaşlar , biliyorsunuz Ambalaj TAT lar arası satış yasaklanmıştı 2017 ' de , ancak belirli koşullarda bakanlığın izni ile satış yapılabilir halde .

Bir de Bakanlıktan Tedarikçi belgesi almış firmalara satış yapabiliyoruz , Ancak bu tedarikçi belgelerinin geçerlilik süresini göremiyorum , bir de Bakanlık Kütle Denge Sisteminde ve ya Ambalaj Bİlgi sisteminde bunun denetimini nasıl yapacak ? Bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan var mıdır ?

Gülin hanım,

Bir dönem bende çok takılmıştım bu belge süresi olmayışına ama muhtemelen bu Tat firmasının lisans süresinin bitimine kadar olur diye düşünüyorum. Eğer sistemsel bir hata yoksa eğer lisans bitiş tarihinden sonra firmayı bulamıyor sistem.

Zaten sistemde TAT firmasını seçiyoruz , demek istediğim şu bana sadece bildirimlerime(TAT' a satıyorum diye ) göre ceza yazamaz herhalde çünkü zamanında hiç firmaya gitmeden Ambalaj Bilgi Sistem Bildirimlerine göre ceza yazan İL Çevre Müdürlükleri oldu. Yani aslında tedarikçi firma gibi bir ibare de eklenmeli aslında bu karışıklığın giderilmesi için.

Evet Tat'ı seçiyoruz ama sadece yetki verildiği malzeme cinsi çıkması durumu kurtarıyor gibi geliyor. Böyle bir talihsizlik yaşasak bile Firmaların belgeleri elimizde olduğu sürece sorun olmaz diye düşünüyorum.Aslında tedarikçi sekmesi eklenebilir ama her sisteme bir şey yaptıklarında bir şeylerin bozulmasından dolayı hiç bir şey yapmasınlar diye dua ediyorum.

Öyleyse satışa devam :) @Ömer Es , Kağıtta satıyorum ben zaten , başka atık türünde var mı bilmiyorum bu belgeye sahip olan , belki Ahşap da olabilir o da mantıklı çünkü

Doğrusunu söylemek gerekirse bende bilmiyorum başka malzeme türlerinde var mı diye , ama biz de kağıt satışı için tedarikçi firmalara satış yapıyoruz. Hatta geçen sene Aylin hanıma belgelendirme evrağı olarak kullanılabilir mi diye sorduğumda evet demişti ve YK' larda buna göre fatura almıştı ama maalesef sonra sisteme bunu entegre etmediler. Yasal olarak satış yapılabilir ama şu anda belgelendirme de kullanılamıyor.

Ambalaj atığında herşey öylesine karışık ki net bir ifade yok maalesef. Tehlikesiz atıklarda olduğu gibi ambalaj atıkları da serbest bırakılmalı bazı konularda.

@Gülin Ç. Bence belgelendirme işini tat firmalarına verilmesi gerekir. Piyasaya süren firması yurt içinde almış olduğu ambalaj malzemesinin belli miktarını kullandığında bu miktarı beyan ediyor. Giden ürün hangi firmaya gidiyorsa buraya yakın lisanslı tat firması bu atıkları alacak ve piyasaya süren firması yetkilendirilmiş kuruluşlara ödediği parayı tat firmasına ödeyecek. Bazen atık miktarında oynama olabilir ama böyle bir havuz sistemi kurulursa daha iyi olacağını düşünüyorum. İlk başta sıkıntılar olacak hatta buna karşı çıkanlarda olacak. Ancak bu şekilde tat firmaları daha iyi iş yapar ve atıklar gerçek anlamda toplanmış olur.

Arkadaşlar Merhaba,

Bir konu hakkında yönlendirmenize ihtiyacım var. Bir firma tedarikçi belgesi var. Ama belgesi eski tesislerine göre(eski yer kapanmış) daha sonra aynı vergi numarasıyla başka adreste yeni bir tesis açmışlar şube olarak tedarikçi belgesini de güncellememişler. bu durumda sıkıntı olur mu sizce adres güncelleme olmadan (tedarikçi belgesi üzerinde) satış yapılması uygun mu?

arkadaşlar merhaba

çalıştığım firmanın hem ambalaj atığı toplama ayırma hemde ambalaj atığı geri kazanım lisansı var.
sadece AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA lisansı olan firmalara ambalaj atığı satışı yapabilir miyim?