• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj toplama ayırma tesislerinde kütle denge uygulaması

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Tuba Hanım,

TEHLİKELİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
Kapsam
Madde 2 – (Değişik:RG-4/9/2009-27339) Bu Yönetmelik, 5/7/2008 tarihli ve 26927 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-IV’te tehlikeli atık olarak sınıflandırılan, EK-III A’da listelenmiş olan ve tehlikeli kabul edilen özelliklerinden birini veya birden fazlasını gösteren ve H3 ten H8’e kadar olan keza H10 ve H 11 bakımından ise EK-III B’teki eşik konsantrasyonlarının üzerinde bir değere sahip atıkların üretimi, toplanması, geçici olarak depolanması, ara depolanması, taşınması, geri kazanılması, bertaraf edilmesi, ithali ve ihracatına ilişkin yasak, sınırlama ve yükümlülükleri, alınacak önlemleri, yapılacak denetimleri, tabi olunacak hukuki ve teknik sorumlulukları kapsar.

diye ifade etmektedir.

Bahsettiğiniz ambalaj atıkları kodları ek-ıv'te tehlikesiz olarak işaretlenmiştir. bence bundan dolayı muaftır.

@suleyman dalkıran

örnek anlatım yaparak konu açmak ister misiniz?

@Tarık Can @suleyman dalkıran 2016 yılının başından itibaren bende yapacağım fakat bir sorum olacaktı işlemi kolaylaştırmak adına bir firmanın bana ay boyunca gönderdiği ambalajların hepsini toplayıp tarih olarak da ayın son gününü seçerek giriş yapabilir miyim ? Faturalarda miktarlar az ve fatura sayısı çok olduğu için böyle yapmak mümkün müdür ?

@Serhat Mehmet Kar Cevabınız için teşekkürler :) Bir sorunum daha vardı. Bu kütle denge sistemi için 2016'yı yapmamız istenmiş daha önce firmamda böyle birşey yapılmamış ve 2016 yılı içinde hiç yapılmamış. GFB alındığından beri yani 2014 Haziran'dan itibaren Ambalaj Bilgi Sistemi'nden faturaların giriş çıkışı yapılmış bu sebeple oradakileri yükleme yapacaktım fakat KDS'de lisans 2015 Aralık ayından beri görünüyor. Bu da benim kütle denge sistemini düzgün kurmama engel çünkü ileriki aylarda hep stoktan kullanılmış Aralık ayından beri girmeye başlarsam girişim az çıkışım çok görünüyor. Bu olayı daha önce yaşamış ve halletmiş olabilir misiniz yada bir başkasının başına gelmiş olabilir mi ? Geldiyse nasıl halledilir acaba ? Stok olarak belli bir miktar girebiliyor muyuz mesela ?

@gisem clooney Toplama ayırma tesisleri KDS'yi kullanmaya 2016 yılında başladı zaten. 2015 yılı aralık ayının açık olması gerekiyor geçmişten gelen stok miktarlarını girebilmek adına. 2016 yılı içinde zaten normal giriş çıkış miktarlarınızla yapacaksınız.

@gisem clooney
Üstadım gerekli açıklamaları yapmış benimde çorbada tuzum olsun. Benim de basima o olay geldim geçmişteki tehlikesiz atıkları girememistim ve lisans sistemde 2016 olarak gözüküyordu.bende bakanlığı aradim 2014 ve 2015 i nasil yapayim dedim onlarda stok olarak girin ve tarihide belirtin dedi. Aciklama kismina malzeme cinsini ve tarihini belirterek stok yazdim. Sizde oyle yapabilirsiniz.

@Olgaç Sürmelihindi

Tek tek hepsi için tarih mi yazdınız açıklama kısmına ? O kadar çok ki gerçekten bu iş için uzun bir süre ayırmam gerekecek demektir :)

@Tarık Can

Ambalaj sisteminden bahsetmemiştim ama yardımcı olmak istediğiniz için teşekkürler :)

Kütle Denge Sistemini için toparlarken 2015 Eylül'de Ambalaj bilgi sisteminde karşı firma bize girdiği ambalajların bir kısmını daha sonra geri çekmiş bu nasıl mümkün anlamış değilim ama o zamandan kaynaklı şuanda -90 kg olarak stok sorunum oldu. Sanırım bunu halletmenin tek yolu da il müdürlüğüne gönderilen 2015 Eylül'deki form için bildirim düzeltmesi istemem olacak başka bir yolu varsa bilen varsa bilgilendirirse sevinirim.

Arkadaşlar merhaba,
Tat tesisleri için Kütle denge sisteminde proses girdisi ve çıktısı yaparken tesisten giriş yapılan karışık ambalaj atığının hepsi gönderilmemiş ve bir miktar stokta kaldıysa bunlar proses işleminde ayrılmalı mıdır yoksa direk karışık ambalaj atığı olarak mı kalmalı stokta?

arkadaşlar merhaba.
ambalaj atığı toplama ayırma tesisi için kütle denge tablolarını nasıl doldurabilirim yardımcı olabilir misiniz?

@h.gozdetasdemir
abs de yaptıklarını kds de de yapacaksın. şöyle ki;
1- ambalaj atığının aylık miktarını gireceksin(atık kabulden gelen tehlikesiz atık bolumunden yenı kayıt olarak )
2-proses işleminden yenı R12 prosesı ekleden (proses gırdısı "karşık ambalaj atığı" olarak gır ve sonra proses çıkışı "cam plastık vs ambalaj atıgı olarak cıkar " yalnız girişler çıkışlardan duşuk olamaz)
3-o ay içerisinde a.atığı gönderdıysen atık gonderım işlemlerinden giden tehlıkesız atıga tıkla .yenı kayıt bolumunden gonderdıgın yerı sec verılerı doldur kaydet.
4-urun cıkısın yok. hepsını boyle yapıp kaydettıkten sonra o ay ıcın senın aylık kutle denge raporun hazırlanmış oluyor .
çok eğlenceli aslında . kafanıza takılan baska bır sey daha olursa yazmanız yeterlı . kolay gelsın